Jump to content

Recomandare crema hidratare si curatare piele


Romulus

Recommended Posts

@Romulus are dreptate, pielea e piele indiferent.

Acum, ca partea de procesare a pielii si straturile de protectie sunt facute din plastice etc e alta poveste. 

Oricum, nu poate nega nimeni ca pielea de pe masinile mai vechi este mult mai faina ca si feeling, fiind o piele ft putin procesata. Acum e procesata mai mult dar strict ca sa reziste mai mult la uzura, ca altfel s-ar fi plans oamenii ca apar cute dupa 1 an. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

@Romulus

Anyway, poate nu-s eu obisnuit cu limbajul tau sau poate am prea mult timp liber. Mi-a luat ceva timp sa observ ca ai seria 5 si cel mai probabil ai Dakota. 

Eu folosesc pentru musamaua mea asta si asta si chiar am reusit sa o tin din scurt astfel incat sa se mire lumea cand vede interiorul ca arata destul de bine dupa atatia ani. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MihaiGSM said:

Eu folosesc pentru musamaua mea

Sa stii ca nu am o parere proasta despre calitatea pielii sintetice folosite de catre BMW. Este rezistenta si se comporta bine dupa ani si ani. 

5 minutes ago, MihaiGSM said:

poate nu-s eu obisnuit cu limbajul tau sau poate am prea mult timp liber.

Nu stiu ce anume exact te-a nemultumit dar imi cer scuze daca s-a inteles altceva.

Link to comment
Share on other sites

@Romulus

Nu e problema. Eu imi cer scuze. Se pare ca eu am citit printre randuri si intelegeam altceva iar tu faceai strict referire la pielea naturala. 

Iar Dakota din cate am vazut e piele naturala tratata cu diverse si care e se pare destul de rezistenta si apreciata din punctul asta de vedere.

Cu "musamaua" mea nu am nimic, doar ca e deschisa la culoare si trebuie sa o curat macar la 2 saptamani preventiv.

Link to comment
Share on other sites

@MihaiGSM, la tine cred ca ar merge si o solutie ca sa ajute cu transferul de culoare fiind mai deschisa, si eu sunt in cautare de asa ceva.

@Romulus uite aici piele Dakota curatata cu Koch Chemie Pol Star. Mentionez ca inainte era ft lucioasa, masina avand vreo 180.000km si pielea necuratata vreodata.

 

dJvLLkJ.jpeg

Edited by Romulus
corectat link imagine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

True, Pol Star are PH neutru care nu afecteaza stratul protector deja existent si ajuta la protectie UV si elasticitate. Daca ai deja sau planuiesti sa iei, baga si un Leather Star de la ei, il lasi 5 minute apoi stergi cu o microfibra. You will be amazed after!

Also, photos before and after! :)) 

Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

https://www.koch-chemie.com/en/products/protectleathercare

 

una din cele mai bune solutii folosite de mine , finish mat , nu ataca pielea are un cleaner f usor , am ajuns la ea dupa o experienta neplacuta cu Meguiars leather balm care efectiv a decolorat pielea pe aripioara mobla a scaunului , mare atentie  daca il folositi ,am ajuns sa revopsesc la aerograf , apoi am cautat cel mai neutru cleaner de pe piata si am ajuns la asta , e f buna , recomand oricum sa testezi pe undeva prin spate cu o microfibra deschisa la culoare 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pare a fi o varianta ft buna, nu stiam de produsul asta din portofoliul lor. Chiar i-as da o incercare in loc de LS, pare mai profi si lasa un finish mai mat.

Legat de Meguiar's, si eu am fost ft nemultumit de toate produsele de la ei. Ceara, nano nu stiu ce, curatitoare tot. Efect aproape inexistent de multe ori sau pt o ft scurta durata de timp.

Link to comment
Share on other sites

Nu era asa murdara, singura poza cu un before/after doar pe cotiera, unde se poate vedea putin (stanga curatat si dat cu protectie). Acum alunec prin scaun si tre sa tin strans de tot volanul :)) dar miroase frumos si arata mai bine per total, cred...

20231230_144420.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, minu94 said:

Pare a fi o varianta ft buna, nu stiam de produsul asta din portofoliul lor. Chiar i-as da o incercare in loc de LS, pare mai profi si lasa un finish mai mat.

Legat de Meguiar's, si eu am fost ft nemultumit de toate produsele de la ei. Ceara, nano nu stiu ce, curatitoare tot. Efect aproape inexistent de multe ori sau pt o ft scurta durata de timp.

este f ciudat ca am folosit leather balm de la Meguiars fara probleme la alta masina , dar la asta efectiv a ars vopseaua , deci e clar ca are  un cleaner f puternic in el , la pachet cu o piele neintretinuta in timp sigur provoaca probleme , m-am invatat minte de acum testez orice iau in o zona retrasa . LA fel cu leatherique cei de la vivacy au destule povesti negative cu el , inmoaie pielea si provoaca laxitate sau chiar decoloreaza si alte neplaceri , cred ca pielea la masinile dupa 2015 nu mai e asa rezistenta ca cea dinainte sau sunt alte procese de tratare . Oricum toata gama de la Kock -Chemie imi pare f reusita , un simplu balsam nu are cum sa atace pielea si uite asa ne intoarcem la crema DOina 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.