Jump to content

Recomandare crema hidratare si curatare piele


Romulus

Recommended Posts

1 hour ago, raduron10 said:

Eu de cativa ani, folosesc doar asta:

https://www.carhub.ro/solutie-curatare-hidratare-si-protectie-piele-meguiar-s-gold-class-rich-leather-400ml.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA-bmsBhAGEiwAoaQNmoHoo4Tsu4VngINHMSU_pMzXwV-c35wp3TX9zUCYKCBUKMs05fYTvhoCyDoQAvD_BwE

Sunt multumit, miroase frumos si daca nu aplici mult produs nu lasa pielea alunecoasa si lucioasa ca masinile samsarilor.

Eu nu stiu cu ce sa curat volanul, ca sa numai fie asa lucios si alunecos...daca stie cineva un produs sau metoda sa scrie aici🙂

Perie piele de cal + Pol Star sprayat in perie si frecat sa faca spuma. Stergi cu laveta si ala esti!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wolf20 said:

Apa și săpun,cum te speli și pe mâini,așa cureți si pielea din mașină. 

 

Am mai auzit de varianta asta pe principiul ca dizolva grasimile din piele si o usuca la loc, pe maini mereu fiind grasimi le absoarbe pielea de pe volan.

11 minutes ago, Ciprian01 said:

Perie piele de cal + Pol Star sprayat in perie si frecat sa faca spuma. Stergi cu laveta si ala esti!

Ms de sfaturi amandurora, o sa incerc 😊

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Romulus said:

Despre ce vorbesti @enders? Cum sa nu fie piele?

Pielea asta moderna mai are si sintetic in ea. Da este inca piele dar nu e nici cum zic ei in optiune "100% leather".

Piele adevarata era pe generatiile gen e30. Uita te cum arata pielea pe e39 vs e60 de ex. Alt ex, aspect ul ala de piele vizibil este de fapt artificial facut, se da cu vopsea pierdut din toate unghiurile.

Multi cred ca pielea de pe scaun sau de pe volan este de fapt pielea direct de la animal cu niste vopsea pe ea, adica da el ca material la baza este piele dar pana ajunge asamblata pe masina o proceseaza.

La mine in e39 la tetiera pe lateralul ei de ex este mai procesata, se vede ca nu prea face cute cand apas cu degetul, pe suprafata unde pui capul acolo e pielea cat mai naturala dar lateralele si spatele se vede un cost reduction.

Link to comment
Share on other sites

@Itarachiu pielea se proceseaza intr-un process destul de complicat de mii de ani. Sigur ca este procesata, dar in afara de chimicale care sa o proceseze si vopsea, nu sunt mase plastice in ea. Tot ce s-a modificat in acesti mii de ani, este tehnologia de prelucrare.

Daca ai un link sa sustii ca pielea contine si altceva, te rog, fa-mi onoarea sa-mi dai si mie, altfel o clasificam la "teoria conspiratiei" 🤣

Nici nu imi pot inchipui cum ai tese, pielea ca sa contina si altceva... 🫣

Link to comment
Share on other sites

Just now, Itarachiu said:

YouTube how leather is made 😁

Pai am vazut, stiu. Aveam un var care era chimist la Saliste cred langa Sibiu. Dar pielea este piele. Ce sustii tu ca ar contine?

(6) how leather is made - YouTube

Pielea contine fix ce continea si acum 3000 de ani: piele de animal. Singurul lucru care s-a schimbat e tehnologia prin care ajunge acolo, adica procesul tehnologic si chimicalele si vopseaua mai moderna.

A spune ca pielea contine si altceva, presupune ca ar fi ca textilele, e bumbac cu vascoza. Nup, pielea contine doar piele, tratata si vopsita. De mii si mii de ani incoace.

Ah, ca mai sunt si alte produse care sunt piele sintetica, facuta din fibre de cocos sau piele de peste sau mai stiu eu ce? Dap, exista, Tesla stie cel mai bine. Dar sunt obligati sa spuna daca este piele naturala sau nu, si fereasca sfantul sa nu faca asta mai ales in Europa.

Deci ca sa concluzionez, pielea de pe scaune si volan si bord, este doar piele naturala provenita din invelisul extern al unor animale decedate. 🙃

Ah si sa mai ofer un mic fun fact...

Cea sintetica este facuta din produse petroliere de obicei si nu este sustenabila. Cea naturala este sustenabila. 🫣

Link to comment
Share on other sites

Naiba stie ce mai contine.

Pielea aia eco, vegana, sustenabil, animal free sau cum naiba le mai denumesc sunt 100% plastic.

Pielea aia real leather sau 100% leather cum iti spui ei in brosura cand cumperi masina aia e piele dar nu e chiar cum zic ei, la baza ca material da este piele dar pana la produsul final inclusiv aspectul ala de riduri sunt facute de masinarii, d aia spuneam mai sus ca multi cred ca pielea de le volan daca are asa niste riduri e 100% piele. Nu prea e 100%... Acuma ce naiba mai baga in ea nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Itarachiu said:

Pielea aia real leather sau 100% leather cum iti spui ei in brosura cand cumperi masina aia e piele dar nu e chiar cum zic ei, la baza ca material da este piele dar pana la produsul final inclusiv aspectul ala de riduri sunt facute de masinarii, d aia spuneam mai sus ca multi cred ca pielea de le volan daca are asa niste riduri e 100% piele. Nu prea e 100%... Acuma ce naiba mai baga in ea nu stiu.

Iti spun eu ce baga in ea: doar piele naturala. Nu ai ce altceva sa faci cu ea. Se trateaza in 1001 de moduri cu 1001 de solutii, ca sa o inmoi si sa o faci elastica sau mai stiu eu ce. Se subtiaza in 1001 de straturi, eu am fost fascinat cand eram copil sa vad o masina care despica pielea de vaca sau porc, in 10 straturi care fiecare se foloseau diferit.

Nu ai ce sa bagi in ea. Sigur solutiile de tratare, dar nu o face altceva decat piele tratata.

Nu stiu ce tot spui tu ridurile, ca dupa ce se subtiaza in straturi, nu mai vezi nici porii decat la cea din exterior.

Aceeasi piele, tratata diferit, poate ajunge si in bocanci si pe volan si in manusi de dama super fine si e tot piele cu continut 100% de piele naturala.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am facut poza la super portofelul meu care a costat vreo 200 de lei, made in Romania. Da este piele scrie chiar si pe el, dar nu e 100%

Poza #1 sageata unde am facut poza #2. Se vede clar in poza #2 ca cam 15-20% suprafata este "altceva" si nu e doar vopsea. Acel altceva aia nu mai e piele. Am facut cu verde stratul de piele si cu mov stradul de "altceva". Fa tu zoom/edit calumea @Romulus daca cand dau submit sunt prea mici sau prea mari.

IMG_20231229_135549.jpg

IMG_20231229_135529.jpg

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa aiba ceva captuseala de mase plastice sau ceva, nu stiu ce fac aia cu portofelele. Dar ce are asta cu pielea in sine ca imi scapa? Spui ca nu e piele daca are o captuseala textila? Poate fi si doar vopseaua foarte groasa, nu prea inteleg ce trebuie sa vad din poza ta.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Itarachiu said:

Am facut si poza la captuseala, now what? 😃

Nu inteleg ce vrei sa spui, explica te rog.

Quote

Dakota leather, on the other hand, does not have the same level of quality as Nappa leather. However, it is one of the more affordable solutions available.

It offers a lower-grade feel when compared to full-grain and top-grain leathers. This is due to the fact that it is made of a corrected-grain leather split with a synthetic polymer paint surface embossed with artificial grains.

Din linkul lui @minu94. Deci practic tu @Itarachiu te referi la stratul de vopsea plastica cu "riduri" artificiale?

Aia este vopsea si e doar un strat. Pielea tot piele este.

Quote

It has a little more plastic feel due to the high finish coating. However, it is supposed to have nearly all of the grain characteristics of full-grain leather while still being a far more affordable version of it.

 

Despre caroseria masinii nu spui ca nu e tabla de otel sau aluminiu, doar pentru ca e vopsita si are 1001 straturi de vopsea si lac. Corect?

Link to comment
Share on other sites

Pe scaunele mele din E91 e piele sintetica 100% sau ceva similar cu vinilinul, nicidecum naturala, poate pe volan. Se si vede intr-un colt unde am o taietura si unde se cojeste de pe suportul textil pe care e aplicat stratul de imitatie de piele. 

Nu prea se foloseste pielea naturala decat in echipari de top.

https://chooserealleather.com/education/leather-and-the-motor-industry-where-are-we-now/

https://www.bmwblog.com/2019/12/23/know-your-leather-here-are-the-different-types-of-bmw-leather-options/

Edited by MihaiGSM
Link to comment
Share on other sites

Just now, MihaiGSM said:

Pe scaunele mele din E91 e piele sintetica 100% sau ceva similar cu vinilinul

Nu a spus nimeni ca BMW nu pune piele sintetica, depinde cum configurezi masina. in G60 primul pas este piele sintetica. Ce vrei sa spui cu asta? Masina ta nici nu s-a presupus ca are piele.

39ZU1bl.png

Uite configuratorul de G60. 5 variante de plastic sintetica, 3 de piele naturala si una din material textil.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MihaiGSM said:

Pe scaunele mele din E91 e piele sintetica 100% sau ceva similar cu vinilinul, nicidecum naturala, poate pe volan. Se si vede intr-un colt unde am o taietura si unde se cojeste de pe suportul textil pe care e aplicat stratul de imitatie de piele. 

Nu prea se foloseste pielea naturala decat in echipari de top.

https://chooserealleather.com/education/leather-and-the-motor-industry-where-are-we-now/

Tu ai sensatec (aka mușama)

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

@Romulus Ti-am aratat adevarata captuseala de care vorbeai, ce am aratat in pozele de mai sus stratul ala de 15-20% nu e captuseala si nici doar o simpla vopsea. In fine, fiecare crede ce vrea ca sa nu ne mai contrazicem 😃

Pentru mine pielea aia 100% pe care ei sustin cand ti-o vand indiferent ca e portofel sau piele auto trebuie sa fie maxim materialul de la animal tabacit si cel mult o vopsea, vezi produsele de piele din anii 80-90, aia era doar piele si vopsea. De ce pielea in e60 de ex rezista atat de mult comparativ cu e34 sau e39? Nu ca are mai putina "piele" si mai mult strat de "altceva"? Pana la urma nu e chiar un lucru rau ca mai baga si altceva in piele sa o faca mai rezistenta. Sunt x discutii si legat de miros la generatiile mai vechi de BMW-uri, oare de ce miroseau mai bine alea mai vechi? Nu ca aveau mai multa piele? Asta incerc sa zic... Da el la baza este piele dar mai trag si strat de altceva peste pentru rezistenta, flexibilitate si naiba mai stie ce + faptul ca folosesc mai putina piele = profit.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MihaiGSM said:

Pai si aici vrei sa zici ca esti ironic sau cum?

Deloc. Nu sunt nici ironic, nici sarcastic. Am spus ceva gresit?

2 minutes ago, Itarachiu said:

@Romulus Ti-am aratat adevarata captuseala de care vorbeai, ce am aratat in pozele de mai sus stratul ala de 15-20% nu e captuseala si nici doar o simpla vopsea. In fine, fiecare crede ce vrea ca sa nu ne mai contrazicem 😃

Pentru mine pielea aia 100% pe care ei sustin cand ti-o vand indiferent ca e portofel sau piele auto trebuie sa fie maxim materialul de la animal tabacit si cel mult o vopsea, vezi produsele de piele din anii 80-90, aia era doar piele si vopsea. De ce pielea in e60 de ex rezista atat de mult comparativ cu e34 sau e39? Nu ca are mai putina "piele" si mai mult strat de "altceva"? Pana la urma nu e chiar un lucru rau ca mai baga si altceva in piele sa o faca mai rezistenta. Sunt x discutii si legat de miros la generatiile mai vechi de BMW-uri, oare de ce miroseau mai bine alea mai vechi? Nu ca aveau mai multa piele? Asta incerc sa zic... Da el la baza este piele dar mai trag si strat de altceva peste pentru rezistenta, flexibilitate si naiba mai stie ce + faptul ca folosesc mai putina piele = profit.

Ti-am pus mai sus niste citate din linkul pus de @minu94. Au straturi de vopsea polymer, practic un plastic, dar e tot vopsea. Si caroseria masinii are vopsea pentru protectie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.