Jump to content

Lumini ambientale slabe


gheorghedaniel

Recommended Posts

Salutare comunitate,

Vin cu o intrebare la voi.

Detin un BMW F10 2016 luxury line cu lumini ambientale din fabrica.

Luminile amientale din usi nu se vad deloc ziua. Noaptea ca sa le vezi trebuie sa te uiti atent. In meniu luminiozitatea luminiilor amientale sunt puse la maxim.

Oare stiti cumva de la ce ar putea fi?

 

 

Va multumesc.

Edited by gheorghedaniel
Link to comment
Share on other sites

Salut, pentru F sunt destul de slabe luminile ambientale, ori pui ceva "amplificator" ori le schimbi cu ceva in noua culori.. pe led(masina fiind 2016) se pot coda toate culorile pe navigatie si nu mai ai probleme. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Romulus said:

Setarea de zi/noapte cum este in iDrive?

 

Salut. Este la maximum data luminiozitatea.

Nu stiu de alta setare sa fie, m am uitat acuma

3 hours ago, redog4dy said:

Salut, pentru F sunt destul de slabe luminile ambientale, ori pui ceva "amplificator" ori le schimbi cu ceva in noua culori.. pe led(masina fiind 2016) se pot coda toate culorile pe navigatie si nu mai ai probleme. 

Salut. Nu as vrea sa ma ating de navigatie. Masina e achizitionata de noua din reprezentanta si totul e original pe ea.

Eventual m as interesa sa vad acel amplificator cum e.

 

Iti multumesc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acel amplificator nu face mare lucru sa stii. Mai exista o varianta. Poti lua placutele cu LED de la Benzinfabrik le spune. Acestia pun niste leduri mai puternice.

Asa, doar vei schimba placutele led existente cu acelea, fara sa fie nevoie sa intervii asupra electricii masinii, dar implica desfacerea fetelor de usi. 

Uite aici un video dar ia in considerare ca el are mai mult de facut deoarece adauga lumina si in bord.

 

Edited by minu94
Corectare info din video
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, minu94 said:

Acel amplificator nu face mare lucru sa stii. Mai exista o varianta. Poti lua placutele cu LED de la Benzinfabrik le spune. Acestia pun niste leduri mai puternice.

Asa, doar vei schimba placutele led existente cu acelea, fara sa fie nevoie sa intervii asupra electricii masinii, dar implica desfacerea fetelor de usi. 

Uite aici un video dar ia in considerare ca el are mai mult de facut deoarece nu are lumina ambientala de fabrica, tu ai. Doar va trebui schimbata placuta din modul

 

Iti multumesc foarte mult! 

Stii oare cine se ocupa cu montarea? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as zice sa nu iti fie frica si sa o faci si tu daca te pricepi cat de cat la desfacut, etc. Nu e asa greu si nu prea ai ce sa strici, maxim niste clipsuri de la usa dar care costa extrem de putin si se inlocuiesc ft usor.

Eu am facut asta la masina personala si nu mi s-a parut asa greu.

In cazul in care vrei sa lasi pe altcineva sa se ocupe, poti vorbi cu cei care fac retrofituri sau poate chiar si la un service, nefiind o operatiune dificila.

Ma bucur ca am putut fi de ajutor! Si te inteleg, lumina standard ambientala la F-uri este ft slaba

Uite aici inca un video legat de instalare, mai scurt si iti poti da seama mai usor. Masina difera, e un F30, dar modulul este acelasi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minu94 said:

Si te inteleg, lumina standard ambientala la F-uri este ft slaba

Toate F10 care le-am avut aveau, dar am si uitat ca aveau, asa putin conta. Desi si E60 si E64 aveau lumina ambientala, prima oara cand am vazut la picioare lumina aia rosie si de sus te la bec, leduri spre schimbator. Era o ambianta care ma face nostalgic intotdeuna.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, minu94 said:

Eu ti-as zice sa nu iti fie frica si sa o faci si tu daca te pricepi cat de cat la desfacut, etc. Nu e asa greu si nu prea ai ce sa strici, maxim niste clipsuri de la usa dar care costa extrem de putin si se inlocuiesc ft usor.

Eu am facut asta la masina personala si nu mi s-a parut asa greu.

In cazul in care vrei sa lasi pe altcineva sa se ocupe, poti vorbi cu cei care fac retrofituri sau poate chiar si la un service, nefiind o operatiune dificila.

Ma bucur ca am putut fi de ajutor! Si te inteleg, lumina standard ambientala la F-uri este ft slaba

Uite aici inca un video legat de instalare, mai scurt si iti poti da seama mai usor. Masina difera, e un F30, dar modulul este acelasi

Multumesc inca o data!

 

O sa incerc sa vad daca o sa reusesc. Prima data o sa ma documentez sa va ce tip de led uri trebuie comandate de pe Benzinfabrik si dupa o sa le montez.

 

Mare multumita!

2 minutes ago, minu94 said:

Sa stii ca partea aceea de leduri spre schimbator si pe mine inca ma impresioneaza, chiar arata frumos si elegant, fara sa fie too much. 

Daa stiu, la alea nu o sa umblu.

O sa fie doar led urile de pe usa schimbate. Atata tot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai nevoie de ajutor cu linkuri, imi spui si te ajut. Am navigat site-ul lor de atatea ori...:)) Doar sa zici unde vrei sa le schimbi, doar luminile ambientale din usi sau si manere, spatii depozitare, picioare etc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, minu94 said:

Daca ai nevoie de ajutor cu linkuri, imi spui si te ajut. Am navigat site-ul lor de atatea ori...:)) Doar sa zici unde vrei sa le schimbi, doar luminile ambientale din usi sau si manere, spatii depozitare, picioare etc

Oare stii tu de un link de la Benzinfabrik pentru luminile amientale F10?

Link to comment
Share on other sites

https://www.benzinfabrik.com/de/led-auto-innenraumbeleuchtung/led-ambientebeleuchtung/7975/2x2016-smd-led-modulplatine-ambientebeleuchtung-fuer-bmw?number=B803818

Uite aici, 12 bucati ai nevoie daca vrei sa schimbi toate luminile din fiecare usa. In cazul in care vrei doar banda, 4 bucati.

Din dreapta alegi culorile pe care le vrei.

1 minute ago, WIN60 said:

Există și varianta pentru luminile ambientale de la E60??

Din ce vad, nu au varianta si pt E60 😞 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, minu94 said:

https://www.benzinfabrik.com/de/led-auto-innenraumbeleuchtung/led-ambientebeleuchtung/7975/2x2016-smd-led-modulplatine-ambientebeleuchtung-fuer-bmw?number=B803818

Uite aici, 12 bucati ai nevoie daca vrei sa schimbi toate luminile din fiecare usa. In cazul in care vrei doar banda, 4 bucati.

Din dreapta alegi culorile pe care le vrei.

Din ce vad, nu au varianta si pt E60 😞 

Multumesc. Sa vad daca am inteles.

Deci ca ca schimb doar banda din toate usile, (fara becul din portiera, sau la scrumiera) 4 bucati sunt necesare. Iar culoarea pe care o s-o aleg este orange 605( portocaliul original BMW) care din ce am inteles de la tine, mai are si culoarea alba.

 

Screenshot_20240104_171013_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gheorghedaniel said:

Multumesc. Sa vad daca am inteles.

Deci ca ca schimb doar banda din toate usile, (fara becul din portiera, sau la scrumiera) 4 bucati sunt necesare. Iar culoarea pe care o s-o aleg este orange 605( portocaliul original BMW) care din ce am inteles de la tine, mai are si culoarea alba.

 

 

Pai vezi ca sistemul OE nu este cu banda de LED-uri. Spre exemplu lumina ambientala din usa, cea lunga de sub trim, are de fapt un light guide, un element din plastic transparent, iar in capatul acestui "tub"(lightguide) se gaseste un modul cu LED-ul orange in cazul default. Tu scoti din acel modul PCBA-ul OE si il inlocuiesti cu acesta de la benzin... La fel procedezi si in cazul celorlalte. Solutiile OE sunt de genul asta. Nu stiu daca vei gasi la vreun brand ca luminile ambientale sa fie realizate cu benzi de LED-uri. Eu lucrez in domeniu, iar in prezent avem multe proiecte de la producatorii de camioane, gen Scania, Renault/Volvo, Daimler pt genul asta de lumini ambientale. Toti lucreaza la noile generatii de camioane care vor aparea in urmatorii 2/3 ani, iar versiunile premium vor avea acelasi iluminat ambiental ca si la un S-Klasse. 🙂 Si nu, nu glumesc deloc. Toti isi doresc fel si fel de lumini ambientale sau de contur care sa scoata in evidenta anumite elemente din interior. Va fi nebunie. Ce voiam sa spun e ca si aici, la fel ca si la S-Klasse daca tot am adus aminte, luminile ambientale (indirect illumination) sau contour lights (direct illumination) vin tot cu genul asta de sisteme optice, lightguide-uri, iar in capete se regasesc modulele cu LED-uri RGB de aceasta data 🙂 Vor fi mai smechere camioanele astea decat un F10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

RaYn3 are dreptate. La bmw toate sunt cu lightguide. Doar ca la e60 si f10 prelci era doar un led portocaliu, la f10 lci au pus alb/portocaliu la g sunt rgb legate in cascada pe lin si comandate de lem...samd. E o solutie eleganta si practica. Banda de led...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
26 minutes ago, zeronoo said:

RaYn3 are dreptate. La bmw toate sunt cu lightguide. Doar ca la e60 si f10 prelci era doar un led portocaliu, la f10 lci au pus alb/portocaliu la g sunt rgb legate in cascada pe lin si comandate de lem...samd. E o solutie eleganta si practica. Banda de led...

Salut. Al meu cred ca e LCI. Am doua culori in meniu. Alb si portocaliu. 

E F10 luxury line .

Doar modulul se schimba, nu si lightguide ul transparent, nu?

Edited by gheorghedaniel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.