Jump to content

M440i g26 - soft / evacuare


Mlsh8

Recommended Posts

Va salut !

Recent am achizitionat un m440i g26 2022, masina inca este in garantie, am tot intrebat si la reprezentanta si mai multi prieteni despre  ce as putea modifica la masina si sa pastrez garantia, parerile sunt impartite si se bat cap in cap . As vrea sa stiu, va rog, de la cei care au facut asta deja, ce as putea modifica pentru mai multa putere si sunet si sa pastrez garantia, am inteles ca garantia se pierde in cazul in care modificarea a cauzat problema respectiva, dar nu sunt sigur pentru ca, cum spuneam, am fost informat ca ba se pierde ba nu..

 

Multumesc ! 

Edited by Mlsh8
Link to comment
Share on other sites

  • Mlsh8 changed the title to M440i g26 - soft / evacuare
Just now, Romulus said:

Cred ca nimic nu poti fara a pierde garantia. Si softul si evacuarea iti vor invalida cel putin ceva din garantie daca nu toata.

Am discutat cu cei de la Racebox despre powerbox ul lor si pedalbox . Mi au spus ca nu  voi avea nicio problema cu garantia, ai idee, e ok acel powerbox ? Poate cauza probleme ? De asemenea de la dealer am inteles ca pot schimba evacuarea cu orice evacuare care pastreaza opf ul.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mlsh8 said:

De asemenea de la dealer am inteles ca pot schimba evacuarea cu orice evacuare care pastreaza opf ul.

Asta este posibil.

 

3 minutes ago, Mlsh8 said:

Mi au spus ca nu  voi avea nicio problema cu garantia, ai idee, e ok acel powerbox ?

Nu am auzit de ei si oricum eu am incredere extrem de mica in cei care vor sa-si vanda produsul. Oricine poate spune orice.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romulus said:

Asta este posibil.

 

Nu am auzit de ei si oricum eu am incredere extrem de mica in cei care vor sa-si vanda produsul. Oricine poate spune orice.

Nu cred ca vor neaparat sa isi vanda un produs de cateva sute de euro si sa isi puna increderea la indoiala, la ei ajung toate avioanele din Romania si nu au recenzii negative deloc. 
 

Am atasat 2 poze de pe instagram ul lor sa iti faci o idee de ce masini trec pe acolo.

202b6890-d235-445f-8f03-1c7aa685285e.jpeg

36a69f44-7f1a-4a41-b380-5e18efed0ee2.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Nu m-a convins. Eu sunt mai catolic decat papa.

20 minutes ago, Romulus said:

Cred ca nimic nu poti fara a pierde garantia. Si softul si evacuarea iti vor invalida cel putin ceva din garantie daca nu toata.

Tu ai 387 cp si te gandesti ca nu sunt suficienti?

 

?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
10 minutes ago, Romulus said:

Tu esti de sex feminin si doresti sunet la M440i?

giphy.gif

Esti ironic, nu ? 😂😂😂

Acum mi am dat seama … 😂😂😂 din screenshot uri ai observat o tipa in poza de profil, nu, nu sunt eu e iubita mea am facut screenshot de pe telefonul ei pentru ca eu nu folosesc instagram !!

Edited by Mlsh8
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e urmatoarea, softul e trigaruit de ista automat si iti apare ca a fost alterat softul, poti cauta pe google diverse info( pierdut garantie) racebox ul nu modifica softul ci doar parametrii, in cazul in care se ajunge la garantie si suspecteaza ca eroarea a fost de la un racebox scot log urile si se vede 🙂  pe partea de evacuare nu stiu sa iti pot zice dar pentru ce e mai sus iti zic sigur .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

 poti folosi https://www.racechip.com/   iti trimite box cu tot cablajul inclus , poti lua varianta pro unde ai o remapare gratuita daca vei schimba masina pe viitor , ai control aplicatie  , e super suficient are un prieten montat pe noul M4 si rupe , e f multumit , f multi apeleaza la ei pt a nu pierde garantia , am avut si eu in trecut si totul ok.  Alta optiune nu ai .Au si la noi un distribuitor dar eu iti recomand sa comanzi direct la ei , vine rapid prin dhl .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DragosPena said:

Ideea e urmatoarea, softul e trigaruit de ista automat si iti apare ca a fost alterat softul, poti cauta pe google diverse info( pierdut garantie) racebox ul nu modifica softul ci doar parametrii, in cazul in care se ajunge la garantie si suspecteaza ca eroarea a fost de la un racebox scot log urile si se vede 🙂  pe partea de evacuare nu stiu sa iti pot zice dar pentru ce e mai sus iti zic sigur .

Acel powerbox se monteaza la ecu si cand se merge cu ea in service se demonteaza la propriu :)) din cate am inteles, nu rescrie calculatorul masinii.

1 minute ago, Myx said:

 poti folosi https://www.racechip.com/   iti trimite box cu tot cablajul inclus , poti lua varianta pro unde ai o remapare gratuita daca vei schimba masina pe viitor , ai control aplicatie  , e super suficient are un prieten montat pe noul M4 si rupe , e f multumit , f multi apeleaza la ei pt a nu pierde garantia , am avut si eu in trecut si totul ok.  Alta optiune nu ai .Au si la noi un distribuitor dar eu iti recomand sa comanzi direct la ei , vine rapid prin dhl .

Multumesc pt sfat, o sa ma interesez. Din ce imi spui e foarte similar cu cel de la Racebox, ei au si pedal box si la fel control prin aplicatie etc. Ma voi interesa. 

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil vei primi acelasi  box ca la racechip , sau poate au creat ei vreunul propriu , cel mai bine e sa verifici preturile intai . Sfatul meu e sa te duci pe racechip care e o firma consacrata cu ceva ani de experienta si sunt seriosi .

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Myx said:

 poti folosi https://www.racechip.com/   iti trimite box cu tot cablajul inclus , poti lua varianta pro unde ai o remapare gratuita daca vei schimba masina pe viitor , ai control aplicatie  , e super suficient are un prieten montat pe noul M4 si rupe , e f multumit , f multi apeleaza la ei pt a nu pierde garantia , am avut si eu in trecut si totul ok.  Alta optiune nu ai .Au si la noi un distribuitor dar eu iti recomand sa comanzi direct la ei , vine rapid prin dhl .

Vad ca pretul difera foarte mult intre racechip si racebox , cel de la racechip cu tot cu pedal box ( throttle controller ) si aplicatie in jur de 800€ , racebox mi au cerut 1200 fara tva si performante mai slabe. O sa caut recenzii despre racechip si cred ca voi comanda unul in curand.

Just now, Myx said:

cel mai probabil vei primi acelasi  box ca la racechip , sau poate au creat ei vreunul propriu , cel mai bine e sa verifici preturile intai . Sfatul meu e sa te duci pe racechip care e o firma consacrata cu ceva ani de experienta si sunt seriosi .

Da, diferenta este de 40-50% intre racechip si racebox, cred ca ma voi orienta catre racechip . 

Link to comment
Share on other sites

eu am experienta directa cu el , poti studia pe forumuri sunt multe reviewuri , porsche , amg etc ,in situatia ta eu nici nu m-as complica  cu altceva . Simplu si rapid , termini dilema si ai sa vezi o diferenta f mare , cu sunetul probabil doar evacuarea Mperformance e agreata de BMW si e f slaba din ce a mentionat un coleg in trecut . Acolo fara cat sport 200 cel nu prea faci treaba .

 

evident la racebox aici platesti firma , locatia  ,,,pozele de pe insta cum mentiona un coleg impresionat de jucarii.

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Myx said:

eu am experienta directa cu el , poti studia pe forumuri sunt multe reviewuri , porsche , amg etc ,in situatia ta eu nici nu m-as complica  cu altceva . Simplu si rapid , termini dilema si ai sa vezi o diferenta f mare , cu sunetul probabil doar evacuarea Mperformance e agreata de BMW si e f slaba din ce a mentionat un coleg in trecut . Acolo fara cat sport 200 cel nu prea faci treaba .

Am evacuare MPE pe ea, din fabrica, sincer nu ma asteptam sa se auda atat de bine pentru ceva stock dar as vrea ceva mai mult, daca se poate, daca nu, sunt ok si cu asta, in low rpm are burble si in comfort si in sport plus, e foarte misto, eu am auzit o din masina doar, nu stiu cum se aude din exterior dar presupun ca mult mai ok 🤣

7 minutes ago, Myx said:

eu am experienta directa cu el , poti studia pe forumuri sunt multe reviewuri , porsche , amg etc ,in situatia ta eu nici nu m-as complica  cu altceva . Simplu si rapid , termini dilema si ai sa vezi o diferenta f mare , cu sunetul probabil doar evacuarea Mperformance e agreata de BMW si e f slaba din ce a mentionat un coleg in trecut . Acolo fara cat sport 200 cel nu prea faci treaba .

Le : O sa comand cu siguranta, am citit doar lucruri bune despre ei, multumesc mult pt recomandare. Revin cu review.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Mlsh8 said:

Acel powerbox se monteaza la ecu si cand se merge cu ea in service se demonteaza la propriu :)) din cate am inteles, nu rescrie calculatorul masinii.

Multumesc pt sfat, o sa ma interesez. Din ce imi spui e foarte similar cu cel de la Racebox, ei au si pedal box si la fel control prin aplicatie etc. Ma voi interesa. 

Stiu ce este, ziceam ca daca doamne fereste datorita unei erori baga mai multa benzina si se distruge pistonul baietii verifica parametrii si clar acela ramane stocat in loguri si daca vad ca a fost alterat ce era de fabrica isi dau seama ( nu cred ca se ajunge aici pentru ca au experienta cei de mai sus ) .Totusi ramane singura varianta pentru tine asta.

chiar ei vin si precizeaza ce ziceam eu mai sus 🙂 vezi poza de mai jos

IMG_2018.jpeg

Edited by DragosPena
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viper05 said:

Multumesc pentru recomandare dar nu are sens sa dau 4500€ pentru 46cp si 100nm . 

1 hour ago, DragosPena said:

Stiu ce este, ziceam ca daca doamne fereste datorita unei erori baga mai multa benzina si se distruge pistonul baietii verifica parametrii si clar acela ramane stocat in loguri si daca vad ca a fost alterat ce era de fabrica isi dau seama ( nu cred ca se ajunge aici pentru ca au experienta cei de mai sus ) .Totusi ramane singura varianta pentru tine asta.

chiar ei vin si precizeaza ce ziceam eu mai sus 🙂 vezi poza de mai jos

IMG_2018.jpeg

Da, fix asta am citit si eu… inca sunt in dubii si adun informatii, sper sa gasesc o solutie. Daca nu, mai astept pana in 2027 😂😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

Iti zic de pe acum, si cu acea varianta de powerbox reprezentanta POATE detecta. Au trigger automat pt orice fel de alterare legata de datele motorului, deci nu te baga la asa ceva, orice ti-ar promite oricine. E marketing la greu pe aceste lucruri cum ca nu pot fi detectate de dealer ceea ce este complet fals

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DragosPena said:

Da e destul de greu sa se intample asta dar ei sunt acoperiti in caz ca se intampla 🙂 vreo varianta de la bmw de m performance ceva nu exista ? 

Nu am gasit nimic omologat… si sincer nu as vrea sa risc anularea garantiei sa am niste cheltuieli mari in unele cazuri tinand cont ca vorbim de 40-60cp in plus… 

4 hours ago, minu94 said:

Iti zic de pe acum, si cu acea varianta de powerbox reprezentanta POATE detecta. Au trigger automat pt orice fel de alterare legata de datele motorului, deci nu te baga la asa ceva, orice ti-ar promite oricine. E marketing la greu pe aceste lucruri cum ca nu pot fi detectate de dealer ceea ce este complet fals

Da, acelasi lucru mi au spus majoritatea.. cred ca renunt pana la urma.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.