Jump to content

Comenzi volan


I_Am_Roby

Recommended Posts

9 minutes ago, I_Am_Roby said:

Multumesc pentru sfat. Voi monta o alta spira si vad ce se intampla atunci. Revin cu detalii !

Stima !

Din ce stiu.. daca nu ai incalzire in volan (acolo e inca o banda doar pentru volan) iti trebuie o spira cu doua benzi intregi! Da-o jos pe aia.. desfa cu grija "spira" de modulul SZL (carcasa "spirei" are niste clipsuri din plastic de jur imprejur.. ca sa vezi fizic bensile din interior) verifici cu un ohm-metru continuitatea pinilor de pe fata pe spatele carcasei benzilor.. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia sa te grabesti sa iei alta spira.. puteai sa dai volanul jos, carcasa lui.. 4 suruburi, 2-3 prize si iesea "spira" dupa care fie ii desfaceai carcasa din clemele alea [tragi de ele cu grija (PE RAND JUR-IMPREJUR, tragand de carcasa pe care stau in sus] ca sunt din plastic. Si asa vedeai daca vreuna din benzi e smulsa pur si simplu, ca asta se intampla - se smulge dintr-un capat.; De obicei cel de la margine.

Oricum ce te intereseaza CEL MAI MULT cand pui la loc tot e ca volanul sa fie perfect drept, pe mijloc, inainte sa il dai jos, iar spirele din carcasa dupa ce le inspectezi starea in interior,  sa fie la fel, suportul din mijlocul lor sa fie LA CENTRU!

Altfel cand o sa pui tot la loc vei smulge banda fara sa stii cand tragi maxim de volan la stanga sau la dreapta depinde unde e mai scurta (lasata din nestiinta) !!! Benzile alea nu se rup niciodata, montarea lor gresita in schimb da.

Baga bine la cap ce ti-am explicat mai sus.

Ideal ar fi fost sa fi verificat spira in fata lor cand ai luat-o pe aia sh, ca nu stii ce ai luat. Dar poate oamenii au fost cinstiti.

Daca nu vrei sa desfaci nimic, din ce stiu, centru spirei se roteste 2 ture jumate la stanga si 2 ture jumate la dreapta. Tu trebuie sa fii pe centru PE volanul drept ca sa fie totul corect pus la loc.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Operatiune incheiata cu success !

Am finalizat operatiunea dupa clipul postat de bimmer90f30 si am reusit.

Totul este acum functional fara nicio eroare ! Toate comenzile de pe volan functioneaza si sunt luminate !

Va multunesc pentru implicare !

Ganduri de bine !

Stima !

20240127_111945.jpg

20240127_111955.jpg

Am uitat sa mentionez esentialul. Spira a fost de vina. Am cumparat una din dezmembrari si acum e ok !

20240127_105735.jpg

20240127_105908.jpg

20240127_105745.jpg

20240127_105914.jpg

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, I_Am_Roby said:

Operatiune incheiata cu success !

Am finalizat operatiunea dupa clipul postat de bimmer90f30 si am reusit.

Totul este acum functional fara nicio eroare ! Toate comenzile de pe volan functioneaza si sunt luminate !

Va multunesc pentru implicare

Deci putem sa ii spunem lui @Romulus ca s-a rezolvat si poate incheia topicul ca problema rezolvata?

Adevarat e e ca s-a scris destul in topic cu poze si link-uri si ca sau mai ivit probleme din astea cu banda rupta in trecut..

Iar problemele rezolvate ar trebui evidentiate si pentru altii sa poata fi remarcate usor.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bimmer90f30 said:

Deci putem sa ii spunem lui @Romulus ca s-a rezolvat si poate incheia topicul ca problema rezolvata?

Adevarat e e ca s-a scris destul in topic cu poze si link-uri si ca sau mai ivit probleme din astea cu banda rupta in trecut..

Iar problemele rezolvate ar trebui evidentiate si pentru altii sa poata fi remarcate usor.

 

Da. Problema rezolvata !

Multumesc !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 12:58 PM, bimmer90f30 said:

Deci putem sa ii spunem lui @Romulus ca s-a rezolvat si poate incheia topicul ca problema rezolvata?

Nu e nici un sens sa se inchida topicul. Cine citeste, poate sa citeasca si cum s-a rezolvat. Poate mai sunt unele de adaugat in viitor.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.