Jump to content

Distribuție n47


Recommended Posts

Va salut dragi prieteni , ce kit de distribuție aftermarket pentru 320d lci ați folosit și cât de durabil a fost dacă au existat probleme. Știu ca nu cea mai bună alegere dar este în vedere ca am rămas fără permis sau lungă durată de timp sau să plec din tara și vreau să vând mașina și să distribuiți se aude destul de tare la rece trebuie să o schimbe nu vreau să se rupă. . la cine o cumpara e păcat + de asta o lună pana o sa plec mai merge și eu cu ea avand dovada de conducere ,revenind la subiect cei care care care au montat și kit uri aftermarket așteptăm răspunsurile voastre mulțumesc. 

Edited by Alex_929
Link to comment
Share on other sites

@Alex_929 In ipoteza ca intr-adevar vrei sa fii corect fata de urmatorul proprietar, atunci trebuie sa utilizezi un kit de distributie original. Cu un kit aftermarket, vei vinde cu buna stiinta o masina cu o deficienta ascunsa, unui cumparator neavizat.

La prima citire a ceea ce ai scris mai sus, s-ar zice ca preferinta ta pentru o inlocui distributia cu un set aftermarket este determinata de faptul ca altfel nu poti vinde masina, intrucat distributia evident zgomotoasa - si nu de o grija bine intentionata fata de urmatorul posesor...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Alex_929 said:

ce kit de distribuție aftermarket pentru 320d lci ați folosit și cât de durabil a fost dacă au existat probleme

Sa stii ca ar fi trebuit sa specifici in potul tau ca este vorba de un E90 si eventual si anul din care este masina. Răspunsurile pot sa fie diferite.

Link to comment
Share on other sites

Si eu as face la fel, as lista problemele care le stiu, distributia + alte probleme mostenite (aveai un topic cand ai cumparat masina parca ) si viitorul cumparator sa decida cum trebuie sa le repare.

Posibil sa faci ceva si tot sa pierzi bani la negociat ca e produc aftemarker nu o sa aiba incredere mai lasi la pret ca te grabesti ...

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Godini said:

Nu am schimbat încă distribuția dar, când o să schimb ,o sa pun Dayco !

Am auzit lucruri bune despre ei și au preturi chiar rezonabile .

Când e vorba de piese sensibile și importante din motor, e bine să pui originale.. dacă îți crapă motorul, după zici ca de ce ai pus A.M. 

Link to comment
Share on other sites

Pai asa daca o iei asa si valva EGR e facuta  de Wahler, dar daca o iei direct pe cea fara cod/sigla BMW la jumatate de pret, ai DTC-uri de position control in cativa km sau dupa noroc in cateva luni si nu merge motorul cum trebuie. 
Chestiile astea sunt testate pe pielea lor de altii. Sunt chiar impartasite aici pe forum. 
Dar ma rog, fiecare face cum vrea pe banii lui.

Edited by MihaiGSM
Link to comment
Share on other sites

Eu as vrea sa vad o poza cu reperele oe bmw în cutiile de febi.Asa și Mann face filtrele de ulei etc. Normal ca cineva trebuie sa le fabrice. Multi sunt de părere ca e alt control al calității pieselor. Poate ne lămurește cineva care chiar lucrează în domeniu. 

Link to comment
Share on other sites

Bmw,Mercedes etc nu fabrica piese.Au contracte cu diferiti producatori si ei doar stanteaza cu Bmw,mercedes etc.

Si nu e nici un alt control de calitate.Chiar si facute in China sau Africa de Sud calitatea e aceeasi.Butoanele de interior (de la geamuri sau frana de mana etc) se fabrica la Bacau,doar ca nu poti cumpara de acolo.Pleaca in Germania si apoi se vand.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Alex_929 said:

Va salut dragi prieteni , ce kit de distribuție aftermarket pentru 320d lci ați folosit și cât de durabil a fost dacă au existat probleme. Știu ca nu cea mai bună alegere dar este în vedere ca am rămas fără permis sau lungă durată de timp sau să plec din tara și vreau să vând mașina și să distribuiți se aude destul de tare la rece trebuie să o schimbe nu vreau să se rupă. . la cine o cumpara e păcat + de asta o lună pana o sa plec mai merge și eu cu ea avand dovada de conducere ,revenind la subiect cei care care care au montat și kit uri aftermarket așteptăm răspunsurile voastre mulțumesc. 

Lasa ca aranjam noi cuvintele, mai chemam 2 orase sa intelegem ce ai vrut sa scrii.

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Andrei Codrin said:

Bmw,Mercedes etc nu fabrica piese.Au contracte cu diferiti producatori si ei doar stanteaza cu Bmw,mercedes etc.

Si nu e nici un alt control de calitate.Chiar si facute in China sau Africa de Sud calitatea e aceeasi.Butoanele de interior (de la geamuri sau frana de mana etc) se fabrica la Bacau,doar ca nu poti cumpara de acolo.Pleaca in Germania si apoi se vand.

Pai daca nu exista nici un control al calitatii, de ce este diferenta de la cer la pamant intre suportii de motor Febi si OE? 
Montat suporti Febi pe un e90, nu se putea sta in masina, era super galagioasa ca si cum ar sta motorul direct pe caroserie. 
Chiar sunt curios cu arata o patina AM(dar producatorul care fabrica pt bmw), si una OE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca nu exista control a calitatii.Poate ai nimerit contrafacute.Daca iti aminteste s-a facut mare zarvă cand AD Autototal a adus piese contrafacute si i-au prins la vama.Am fost in Turcia pt piese si m-a bagat turcul intr-o hala cu piese diverse m-a intrebat doar cu e firma sa imi faca cutiile.Dar cele facute de producator e aceeasi calitate.Imi pare rau ca nu am poza la distributie.Merg de 2 ani cu ea fara probleme.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Mai ales ca știi ca pe piața sunt multe piese contrafăcute ar trebui sa te gândești sa pui oe. Eu încă nu am aflat care este diferența de preț sa zicem între distribuție febi și oe. Poate ne lămurește cineva. Bănuiesc ca un kit oe pe la bavauto ar fi în jur de 3mii de lei. Febi habar n am. 

Edited by Lospaa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.