Jump to content

Ati lua un seria 2 lovit, dar reparat?


azkan

Recommended Posts

Salutare din nou. Din ce vad nu sunt prea mulți posesori de seria 2, cel puțin, F46. 

OnTopic. 

Sunt foarte hotărât pe un seria 2 F46. 

Am 2 variante. 

1. https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/bmw-220-gran-tourer-220d-advan-/2748863437-216-6825?utm_source=sharesheet&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_android

 

Masina asta. Condusa, merge bine, al 2-lea proprietar. A cumpărat-o in 2021 de la Rehau (aia care fac geamuri) unde avea făcute reviziile la BMW si următoarele revizii le-a făcut la un service autorizat. Are 2 facturi de 2500 euro total. I-au schimbat ceva modul de sub consola (mai costisitor) si uleiul in cutie la 120.000. Acum are 145.000 km

Preț la o prima strigare 14.000

Minusuri :

- nu are scaune sport 

- arata prea a dubă fara pachet M (subiectiv) 

- nu are carlig 

- mai costa 1000 de euro in plus, fata de cea din România, drumul si actele 

Plusuri : 

-masina merge f bine

- are toate facturile 

- are 5 locuri

- nu am nici o urma de îndoială legat de km si accidente 

- jante cu anvelope iarna / vara 

 

Cea de-a doua:

E in România. Din start sunt muuult mai sceptic. 

A scos sau a expirat anunțul. 

Tot F46 220d, aceeași culoare, 7 locuri, 14500 pret. 14000 la o prima negociere. 125.000 km. 

Km par reali, verificat atât pe carvertical cat si pe vin.info.eu. 

Scurt istoric :

Masina cumpărată de noua din Germania 01.2016 si înmatriculata in România in 2017 de același proprietar care a luat-o de noua din Germania (zice cel care o vinde). 

Cel care are masina acum a luat-o prin reprezentanta BMW direct de la proprietarul anterior care ar dat-o buy-back pt altceva. Are factura, doar ca contractul de V-C q fost făcut între ei fara reprezentanta. 

Masina apare ca ar fi avut 3 daune. 

1. Parbrizul 

2. Bara spate 

3 ( aici nu mi-e clar) partea din stânga usa, bara, aripa si elemente de suspensie. Estimarea de 6000-7000 de lei imi da de înțeles ca nu a fost ceva grav

Cel care vinde masina spune ca cei de la BMW i au zis ca a fost ceva minor doar ca s au bagat in plus piese pe asigurare.... 

Am atașat si un screenshot cu raportul de pe vin info. 

Masina din ro 

 

Plusuri :

-pachet M

- jante pe 18

- scaune sport cu Alcantara 

- nu are trapa si x drive in rest are toate opțiunile 

- are o ultima factura la reprezentanta de 3600 RON. 

- are masina de 2 ani înmatriculata pe el deci nu a luat-o sa o revanda. 

Minusuri :

- Suspiciune 

- 7 locuri de care nu stiu cand o sa am nevoie 

- nu e schimbat ulei in cutie. 

 

Nu înseamnă ca in România toți sunt samsari sau hoti. 

Voi ce ati face? 

 

Screenshot_2024-05-12-13-19-38-62_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Edited by azkan
Link to comment
Share on other sites

Nu bagati prea mult in seama rapoartele astea pe diferite platforme. Luati-le doar ca un plus de informatii si nu ca date de referita despre o masina. Mergeti personal si vedeti masina sau daca nu va pricepeti luati pe cineva cu voi. fiti atenti la lonjeroane, lufturi , inbinari , alinieri, cum merge motorul,  etc. O dauna ca asta de 6-7 mii lei, e o dauna minora (ca exemplu o aripa julita in parcare si reparata intr-un service rasarit care si inregistreaza dauna cam atat costa) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la partea asta "3 ( aici nu mi-e clar) partea din stânga usa, bara, aripa si elemente de suspensie. Estimarea de 6000-7000 de lei imi da de înțeles ca nu a fost ceva grav"
eu unul cred ca e mult mai mare devizul la elementele insirate si mai ales intr-o reprezentanta.

Sfatul meu e sa iei o citire pe cheie pentru ambele masinii, sa vezi schimburi de ulei filtre si cea care are cea mai buna servicesare sa fie alegerea + verificare mecanica si software a masinii 🙂 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, 7000 ron este o dauna minora pt un BMW. Nu te lua dupa rapoartele astea, masina se verifica pe elevator la mecanic. Orice masina reparata bine merita cumparata. Doar in Romania e panica generala cand vede un client la revanzare ca bara a fost revopsita zice ca a fost dauna totala 😄

Edited by six in line
  • Like 1
  • Thanks 1
  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspunsuri. Asa o sa fac. Ma întorc in Ro si o sa vad masina din țară.

Cumva si mie îmi era neclar cu suma aia. 6000 de lei reparații la un BMW e puțin. 

Mai e si screenshot - ul aceasta unde din poze zici ca a fost lovita frontal, dar de fapt a fost schimbat doar parbrizul. 

La "elemente afectate" scrie Glas (sticla) 

Screenshot_2024-05-14-12-07-57-38_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.55e7ddd18c49303b742e599fd5e4b940.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.