Jump to content

Rechemare pentru racitorul de gaze


Babota

Recommended Posts

Ti-a updatat softul masinii dupa ce a schimbat EGR? ca sa citeasca volumul de depuneri de pe galerie. 

 

Pentru ca daca a făcut asta, posibil sa fi avuta soft de putere facut la masina, iar acum sa ai softul din fabrica .(asta daca ai achizionat o la mana a doua)

Edited by MrsR
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Babota said:

Nu știu sigură dacă a făcut update la soft după schimbare.

S-a facut foarte probabil update. Update-ul e facut in sensul ca orice pierdere de antigel relativ frecventa ca durata de timp scurta.. soferul sa fie avertizat in bord sa se prezinte la reprezentanta pentru investigare. Adica a fost adaugata o masura preventiva prin care ei se vor disculpa in viitor pentru ca masina nu a fost dusa pentru verificare si eventual schimbare; ..in cazul in care ia foc masina din cauza pierderii de antigel.. ei nu mai poarta vina.

1 hour ago, MrsR said:

sa citeasca volumul de depuneri de pe galerie. 

Nu citeste nici un volum de depuneri.. nimeni.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am înțeles ,oricum răcitorul a fost schimbat la ei ,și din câte am înțeles piesa are 15 ani garanție în cazul unor probleme ,am crezut ca a mai întâmpinat cineva problema asta ,cred ca în următoarele zile voi merge la reprezentanta sa faca o reverificare,sa vad ce spun și ei ,pentru ca mașina doar se turează ,dar nu prea face viteza 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Babota said:

cred ca în următoarele zile voi merge la reprezentanta sa faca o reverificare,sa vad ce spun și ei ,pentru ca mașina doar se turează ,dar nu prea face viteza 

Mergi si intreaba despre schimbarile facute si ce te astepti tu ca sofer sa vezi (in bord, ce avertisment, vreun avertisment specific..) avand in vedere problema cu luat foc.. Adica intreaba ca au facut exact in privinta asta.

Si normal intreaba-i si de faptul ca motorul iti pare destul de lipsit de putere fata de cum il stiai. Ce modificari s-au facut si in privinta asta.

Masina foarte probabil are si filtru DPF. Daca acesta e incarcat motorul ar putea sa nu fie la fel de sprinten. Acum numai tu stii cum face fata de trecut..

S-ar putea sa primesti si asa raspuns..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Babota said:

am avut rechemare pentru racitorul de gaze , l am schimbat recent , dar acuma mi se pare ca nu mai trage la fel mașina 

@Babota Daca nu gasesti nicio alta explicatie de ordin tehnic, cum ar fi cele deja sugerate mai sus, atunci - o sa razi - cauza perceptiei de putere redusa ar putea fi temperaturile ridicate. Daca "recent" inseamna cu vreo 1-2 saptamani in urma, iar "acuma" inseamna cam de cand a inceput canicula, iar in plus nu folosesti masina dupa miezul noptii sau inainte de 8 dimineata, atunci ar putea fi o explicatie plauzibila.

Daca, repet, nu gasesti o alta explicatie, o sa afli exact daca are de-a face cu temperatura aerului atunci cand prinzi sa mergi cu masina intr-o zi mai racoroasa (ex: max. 25 gr. C).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2024 at 4:23 PM, Babota said:

@bimmer90f30Asa am să fac mulțumesc ,în legătură cu dpf ul , din câte știu își face regenerare automată la un interval de kilometrii,nu ?

@FiveThreeFiveDa ,sapataman trecut mai exact joi am luat de la reprezentanța,nu cred ca ar fi din cauza caniculei pentru ca la mine este undeva la 20,maxim 25 de grade 

Și atunci care a fost,sau care este cauza? Ce ți s a spus de către cei de la reprezentantă? Urmează sa merg și eu pentru schimbarea Racitorului de gaze și acele resoftari și sa nu pățesc la fel,iar dacă pățesc,măcar sa știu de ce ! Mersi 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.