Jump to content

318i sau 320d?


22TUN

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

318i sau 320d?

Care dintre ala merita cumparate?Analizand in asamblu:intretinere,confort,tinuta de drum,etc...

28552[/snapback]

Benzina teoretic mai putine probleme mai ales ca nu ai turbina de schimbat,acuma depinde la ce te referi cand zici 320 d daca e vorba de versiunea de 150 cai s-ar putea sa ma razgandesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca modelul pe benzina e cu vreo 2000 E mai ieftin sau cam asaceva...

Ma refer la E46,2000 - 2001

28556[/snapback]

Da benzina e mai ieftina,daca e 2000-2001 320d are 136 de cai si 318 are 115 cai (sper sa nu gresesc).Consumul sincer nu stiu ce sa zic cred ca 320d vreo 8 in oras iar 318 10-11 afara 320 5-6 iar 318 undeva in jur de 7.Stai sa apara si posesorii celor 2 modele pe aici si o sa avem informatii mai clare :blink: .

Link to comment
Share on other sites

mers lejer cu 320d 136cp scoti sub 5 si la 110-120 afara. In oras cre ca e undeva intre 7-8 depinde de mers..... daca prinzi aglomeratie...mmmmmm.....ca la orice masina :blink: am mers seara linii lungi fara semafoare samd si cu 6,1l% :)
Link to comment
Share on other sites

318i sau 320d?

Care dintre ala merita cumparate?Analizand in asamblu:intretinere,confort,tinuta de drum,etc...

28552[/snapback]

Pai.. singura diferenta fiind motorul:

intretinere- 318i

confort - 318i

pret - 318i

consum - 320d

tinuta de drum - draw

Deci 3-1 pentru 318i :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu in prima idee am luat'o pentru consum.... si fiabilitate a motorului diesel la bmw ( din ceea ce am citit aici si in alte locuri). puterea e suficienta.

 

M'am si dezobisnuit si de benzina caci in ultimii 2 ani am umblat numai cu dieseluri. Am condus un pejo 307 benzina, obisnuit ca la pejo-ul prietenei apasam altfel pe acceleratie, samd samd.... dar se poate sa ma si reobisnuiesc.... cand oi fi complet pe banii mei :blink:

 

Ma gandesc ca daca acum fac cam un plin la 1saptamana-2 sapt max... pe benzina as face mai multe nu ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Probabil circula mult cu el sau poate ca ii place diesel. Mai exista posibilitatea sa fi fost o oferta de neratat.

28625[/snapback]

 

Bingo.

 

Oricum, pe benzina sub 320i(2000-2005 - 170CP) nu mi-as lua!

Io iti recomand modelul pe motorina...din sept 2001 s-a bagat cel de 150CP la diesel si la benzina cu 146CP.Pana atunci, dieselul statea si mai bine 136CP fata de 118CP la benzina(cu cilindreea mai mica,ce-i drept,dar nu cu mult). Deci tot dieselu ar fi mai tare!

Probleme majore io nu am avut si masina are 2,5 ani!

In concluzie...320d! Daca e din 2001 dupa septembrie e si mai bine:D

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se referea la zgomot!

28699[/snapback]

 

Lipsa zgomotul motorului e atat de relaxanta cateodata.Cand eram cu 535-ul si eram in dispozitie proasta,zgomotul motorului ma indarjea si mai tare si ii dadeam in gura grav,dadeam in gropi,nu ma uitam pe unde merg.

Acum cu 520ul in care nici nu se simte ca are motor(sau cel putin asta e senzatia mea dupa 535),sunt atat de linistit si relaxat,nu m-am simtit atat de bine la volan de multa multa vreme.Plus cotiera care e o binecuvantare.Sper sa nu adorm la volan.

Link to comment
Share on other sites

Care e treaba cu turbina?

Se duce asa repede?

Am auzit ca beleaua mare la BMW e ambreajul...Ce stiti despre asta?

Oricum un 318i din 2001 are 143 Cp,1995cm2,deci la putere e mai tare benzinaru'. :blink:

28840[/snapback]

Turbina e scumpa vro 2000E parca,ambreiajul nu am auzit sa fie probleme cu el,143 cp?318? eu stiam de 115 dar mai verific :)

Link to comment
Share on other sites

La 10-15000 km care ii fac eu pe an nu cred ca este o problema consumu'.Oricum nu este o diferenta prea mare,diferenta pe care o scot la pretul masinii si intretinere.Ce ziceti am dreptate?Oricum va multumesc pt pareri :blink:

28846[/snapback]

Corect la km care ai faci nu prea ai economisi multi bani la diesel :) .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

La 10-15000 km care ii fac eu pe an nu cred ca este o problema consumu'.Oricum nu este o diferenta prea mare,diferenta pe care o scot la pretul masinii si intretinere.Ce ziceti am dreptate?Oricum va multumesc pt pareri :blink:

28846[/snapback]

Nu cred ca se merita atunci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.