Jump to content

schimbat motor...


cosmin rotaru

Recommended Posts

Sal'tare!

 

Eu sunt mai nou pe forumul asta... am mai aruncat cate-un ochi dar nu m-am bagat in discutii.

Vin direct cu o intrbare!

 

Am un BMW 520i din '89 caruia i-a fost schimbat motorul cu unul de 2500.

Cutia de viteze, insa, a ramas aceeasi de la motorul de 2000.

Ma intreb, si va intreb: care pot fi repercursiunile?

 

Multumesc!

 

 

Cosmin

post-412-1119013003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa fie exact aceeasi cutie. stii cumva rapoatele de la cutia noua si cea veche ? daca sint diferente de raport la unele trepte, singura "repercursiune" va fi ca la aceeasi turatie vei avea alta viteza decit cu cutia veche.

 

cum treapta IV are in 99% din cazuri raport 1:1 si treapta 5 0.81:1, vei simti mici diferente in treptepe I, II, III.

 

eu _cred_ ca cele doua cutii sint identice.

Link to comment
Share on other sites

hehe! merci de raspuns! F rapid! Eu am crezut ca e forum, dar pare chat room! :blink:

 

E exact aceeasi cutie. Din cate stiu. Deci nu a fost schimbata.

Eu asa ma gandesc: motorul de 2500 a trebui sa fie mai puternic, si deci cutia aferenta sa aiba rapoarte mai mici. Adica la aceeasi turatie, motor de 2500 cu cutia lui sa rezulte o viteza mai mare decat la motorul de 2000 cu cutia lui. In consecinta, motor de 2500 + cutia de la ala de 2000 = aceeasi viteza ca si cel de 2000 (la aceeasi turatie) dar putere mai mare? Deci pot sa schimb viteza in turatie mai mica? Consum mai mic?

Si afara din oras, cand vreau viteza mai mare trebuie sa turez mai mult decat daca as avea cutie facuta pentru motor de 2500. Deci o creste consumul.

Zic bine?

consum urban (la viteze mici) mai mic si consum afara (la viteze mari) mai mare?

Demaraj mai bun?

 

Numa sa nu se strice ceva acolo...

Link to comment
Share on other sites

scuze... se pare ca eu am citit total aiurea primul post, si am inteles ca a fost schimbata cutia si nu motorul :blink:

 

mea culpa

 

asa, deci s-a schimbat motorul din 2000 in 2500. acelasi tip de motor ? (m20, m50, m52) ? prinderea pe cutie este la fel, sau s-a schimbat unghiul cutiei ?

 

probleme nu o sa ai de nici un fel, masina va merge la fel ca inainte matematic vorbind (la aceeasi turatie vei avea aceeasi viteza), doar ca vei face toate astea "mai repede" (vei beneficia de puterea mai mare).

Link to comment
Share on other sites

uite, am gasit aici:

http://www.carfolio.com/specifications/

 

BMW 520i din 88:

Top gear ratio 0.81

Final drive ratio 4.27

 

BMW525i din 88:

Top gear ratio 0.81

Final drive ratio 3.91

 

Din pacate nu stiu prea multe despre masini (decat ca ador sa conduc BMW-ul asta :blink: ), dar cred ca "final drive ratio" este dupa diferential?

Deci cutia pare intr-adevar la fel la cele doua modele, doar diferentialul diferit.

Link to comment
Share on other sites

"final drive" este diferentialul. dupa cum vezi, motorul de 2.5 era cuplat cu un diferential de raport mai mic, pentru ca ai putere mai mare si o poti folosi la turatie mai mica. nu e foarte concludent ce scrie pe carfolio, caci sint si multe greseli pe site (sint date introduse de diversi, nu oficiale) si au fost montate mai multe tipuri de diferentiale.

 

ce turatie ai in treapta IV la 100km/h ? si ce dimensiune la roti ?

Link to comment
Share on other sites

hai ca m-am mai invartit p-aici si am dat de asta:

http://www.bmwe34.net/e34main/upgrade/Recipe.htm

 

deci eu am "tuning" :blink:

 

"For example: a 3.91LSD diff. from a 525iA installed to replace the stock 3.46LSD in the 535i will give you a mileage loss of about 2/3 mpg on the highway. But it is more than justified by the drastic increase in acceleration."

 

Si exact cum banuiam: consumul creste in afara... :)

 

Banuiesc ca nu le poti avea pe toate!

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca un diferential de 525 nu e un capat de tzara la dezmembrari. Daca nu iti place asha cum e acum ii pui deferetial din ala si gata. De stricat sigur nu se strica nimic. Diferentialele astea au fost facute sa suporte multe :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.