Jump to content

cati litri de ulei intra in 525 e60?


kkkristi

Recommended Posts

Vorbesti prostii ! Intra 6.5 litri ! Numai pareri aiurea dati, mai mult incurcati decat sa ajutati ! BRAVO !

275971[/snapback]

 

In nici un caz!!! La E39 525d intra cam 7 litri, depinde cat de bine scurgi ce ai inauntru. Iar diferenta intre diesel si benzina nu cred ca exista atata timp cat cilindreea este aceeasi!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa e , am fost azi la bmw baneasa si am mai luat 4 litri...pe langa cei 5 pe care ii am deja..curiozitatea e cum a mers masian cu 5 litri, joja este la fix, nici o eroare in bord, nimic in computer... totul pare ok......

 

 

intra exact 8,25.. dar totusi nu imi explic

Link to comment
Share on other sites

bine ca ai completat... daca lasi sa se scurga si dupa ce scoti filtrul de ulei(de obicei in servis daca nu cunosti sau nu stai langa masina iti fac schimbul foarte repede, eu am mai stat 10-15min dupa ce a scos filtru de ulei), o sa intre putin mai mult , ti-am zis mie mi-a ajuns 8.35l
Link to comment
Share on other sites

problema e asa.....au scos uleiul cu un aparat..nu de la buson..la nemti nu se desface busonu..au pus 5 l in fata mea..apoi au verificat la joja si ei..era perfect, cum e si acum....de atunci am mers 24000 km si totul e ok, am mers chiar cu 240 km ora in germania acum 8 zile...maine il schimb si voi pune cei 8 litri..dar voi desface de la surub..cei de la bavaria mi-au zis ca si daca pun cu jumatate de litru in minus imi arata computerul eroare..dar la mine nimic..am verificat azi joja de 5 ori si e perfect... nu ami inteleg nimic sincer.
Link to comment
Share on other sites

Vorbesti prostii ! Intra 6.5 litri ! Numai pareri aiurea dati, mai mult incurcati decat sa ajutati ! BRAVO !

275971[/snapback]

Si tu cu ce ajuti?

De unde ai scos-o pe asta ca numai pareri aiurea dau eu?

Vezi-ti de treaba ta ca pe tine nu prea te-am vazut sa postezi ceva util...

Daca te uiti prin topicurile unde am postat eu o sa vezi ca nu prea s-a mai intamplat sa zic vreo aberatie despre ceva tehnic sau mecanic asa ca vezi-ti lungul nasului...

 

Puteai sa zici ca gresesc nu ca vb prostii...ce rost are sa generalizezi?!

Da-mi tu mie cu argumente inca 3 exemple unde am gresit cand am dat vreun sfat gresit cuiva si eu numai postez nimic o luna pe forumul asta!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pentru a intra in meniul secret, se tine apasat butonul de reset al kilometrajului, se pune contactul in prima pozitie dupa care se elibereaza butonul. O sa vezi acolo unde iti arata data/ora un meniu. Pentru a umbla prin meniuri se apasa butonul kilometrajului scurt, pentru a intra intr-un meniu se ajunge la nr testului dorit dupa care se asteapta 2 sec si o sa intre intr-un submeniu al testului selectat. Pentru a iesi din submeniu se tine apasat lung(2-3sec) pe butonul kilometrajului.

 

Pentru a avea access la toate testele trebuie bagat un cod la testul 19, acest cod consta in suma ultimelor 5 cifre ale vin-ului masini.

 

Sper sa va fie de ajutor :blink:

Link to comment
Share on other sites

pentru a intra in meniul secret, se tine apasat butonul de reset al kilometrajului, se pune contactul in prima pozitie dupa care se elibereaza butonul. O sa vezi acolo unde iti arata data/ora un meniu. Pentru a umbla prin meniuri se apasa butonul kilometrajului scurt, pentru a intra intr-un meniu se ajunge la nr testului dorit dupa care se asteapta 2 sec si o sa intre intr-un submeniu al testului selectat. Pentru a iesi din submeniu se tine apasat lung(2-3sec) pe butonul kilometrajului.

 

Pentru a avea access la toate testele trebuie bagat un cod la testul 19, acest cod consta in suma ultimelor 5 cifre ale vin-ului masini.

 

Sper sa va fie de ajutor :blink:

276088[/snapback]

 

 

Este valabil si la E39?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pt ca in 525d E39 intra 5 litrii, in fine n-am E60 sa ma pronunt..

275663[/snapback]

 

 

Pai nu cred ca exista o legatura proportionala intre capacitatile cilindrice si volumul de ulei care intra la un schimb. De exemplu, am ramas cu gura cascata cand am vazut in ca in motorul meu de 2600 de pe Mercedes intra exact 8l. In M54 de 2500 de pe e39 intrau doar 6l, din cate tin minte.

 

LE: da' de ce-s 2 topicuri pe tema asta, in care se posteaza in paralel? Mai ales ca in topicul celalalt a rezolvat problema un distins coleg, facand referire la manual...

275672[/snapback]

 

 

Si nici in 525d E39 nu intra 5 litri, ci 7.

275690[/snapback]

 

 

in motoarele de pe E39 cele cu 6 cilindrii in linie, in toate intra 6,5 litrii cu schimbare de filtru si 6 litrii fara schimbare de filtru

275695[/snapback]

 

 

adevarat la e39 525D 2500 V6 pe tabel intra 6,5-7 L de ulei.. am pus 6,5 si era la mijloc pe joja asa ca am bagat si restu..  la servce s-au intamplat toate astea..

276029[/snapback]

 

vorbiti voi .. vorbiti , dar eu cu ochii mei am vazut azi cum intra 7.5 litri.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic am ajuns la testul 19 si dupa ce am bagat codul corect nu mai pot face nimic adica apare lock off dar daca incerc sa apas pe buton imi apare lock on si ma pune sa bag iarasi codul ...

Ontopic : 8,25 am bagat la a mea Castrol edge 0w40 si nivelul la ulei e pe maxim , a era sa uit schimbul s-a facut prin aspirarea uleiului vechi ..

Edited by Maxxone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.