Jump to content

as vrea sa imi iau un BMW


Andrei92

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va laudati ca atzi condus fara permis de parca atzi facut cine stie ce vitejie!

E penibila faza sincer!

E ca si cum ati spune: Mama cat de mult am baut aseara!

Pentru mine, a fi beat, nu e motiv de lauda.. si chestia asta cu condusul fara permis e similara!

 

Nu e suficient ca sunt o groaza de oameni care mor din cauza unor pusti care au permis de cateva zile si se urca in bolizi de 200 si peste 200 CP, bolizi pe care ii proptesc in primul pom care le iese in cale?

280583[/snapback]

 

Sa inteleg ca,daca imi iau o masina de 200 + cai inseamna ca nu am nici o sansa sa scap cu viata?.....Crezi ca pusti teribilisti care au permis de cateva zile si au dacie nu se pot infige in primul pom ....e nevoie neaparat de un "bolid"?

Link to comment
Share on other sites

Si, revenind cu picioarele pe pamant:

Am sa postez cateva poze cu Calibra mea de 180 CP dupa ce a intrat frontal sau aproape frontal la o viteza de cca 170 Km/h intr-o Dacie Nova.

La momentul de fatza nu imi mai pasa, e bine ca nu a murit nimeni!

Acea calibra a fost condusa fara stirea mea de un pustan care avea permis de 2 saptamani.

Intamplarea mi-a povestit-o cineva care a vazut pe viu accidentul.

 

La o intersectie unde ei aveau prioritate si ceilalti cedeaza trecerea, un taximetrist a iesit un pic mai mult sa se asigure.

Tipul care rula cu viteza respectiva prin oras, l-a vazut, a avut impresia ca ii iese in fatza, a tras stanga de volan si si-a pus mainile in cap (la propriu).

Masina a intrat pe contrasens si s-a lovit de o Dacia Supernova.

 

Rezultatul o fata aproape ucisa, care a stat in spital cam 4 luni si nici acum nu mai este om! Are tije in bazin, in picioare si in maini!

De masina nu mai zic nimic.

Fratele meu care era in dreapta (el imi furase masina) a scapat doar cu cateva zgarieturi!

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca,daca imi iau o masina de 200 + cai inseamna ca nu am nici o sansa sa scap cu viata?.....Crezi ca pusti teribilisti care au permis de cateva zile si au dacie nu se pot infige in primul pom ....e nevoie neaparat de un "bolid"?

280595[/snapback]

Citeste mai jos!

Da, se pot infinge, dar sansele de a se infinge cu un bolid sunt mult mai mari!

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca,daca imi iau o masina de 200 + cai inseamna ca nu am nici o sansa sa scap cu viata?.....Crezi ca pusti teribilisti care au permis de cateva zile si au dacie nu se pot infige in primul pom ....e nevoie neaparat de un "bolid"?

280595[/snapback]

Eu nu am zis sa nu iti iei bolid. Nu vreau sa fiu inteles gresit.

Dar, pana invetzi masina si inveti cu adevarat sa conduci, chiar daca esti intr-un M6, te rog eu, comporta=te ca si cum ai conduce un ... Logan.. fie el si bi-turbo :blink:

Link to comment
Share on other sites

mai sus era vb de un 318....  pai 318 bolid?  incepe sa sune a stirile de la ora 17....

inseamna ca n-ati vazut un passat 1.9 tdi pumpe duse......    :blink:

280600[/snapback]

Blue, pentru un incepator, o masina cu tractiune pe spate si cu motor de 1.6 se poate numi "bolid".

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am zis sa nu iti iei bolid. Nu vreau sa fiu inteles gresit.

Dar, pana invetzi masina si inveti cu adevarat sa conduci, chiar daca esti intr-un M6, te rog eu, comporta=te ca si cum ai conduce un ... Logan.. fie el si bi-turbo  :blink:

280602[/snapback]

 

Aici ai dreptate, trebuie sa iti cunosti limitele cand esti la inceput.....M-am agitat pentru ca pe majoritatea ii aud vorbind de pusti cu permis de 1-2 luni+bmw=dezastru .....Intradevar, sa lasi un bolid pe mana unuia care pur si simplu e nebun si care,nu stie cum sa iasa in evidenta si baga piciorul in ea doar pt a impresiona pe cineva asta chiar e grav,si e un real pericol...dar sa nu generalizam,sunt inconstienti si cu multi ani de soferie in spate...

Link to comment
Share on other sites

Aici ai dreptate, trebuie sa iti cunosti limitele cand esti la inceput.....M-am agitat pentru ca pe majoritatea ii aud vorbind de pusti cu permis de 1-2 luni+bmw=dezastru .....Intradevar, sa lasi un bolid pe mana unuia care pur si simplu e nebun si care,nu stie cum sa iasa in evidenta si baga piciorul in ea doar pt a impresiona pe cineva asta chiar e grav,si e un real pericol...dar sa nu generalizam,sunt inconstienti si cu multi ani de soferie in spate...

280609[/snapback]

De acord, dar oamenii astia nu prea fac accidente din vina lor.

De cele mai multe ori sunt prinsi pe picior gresit de niste "incepatori".

Sau de alti oameni care au volan patrat la masina ..

 

Totusi, cele mai urate accidente sunt facute de incepatori

Atunci cand ai experienta, ai multe reflexe formate, ai ochiul format si stii ce sa faci din instinct in situatii de urgenta!

Link to comment
Share on other sites

De acord, dar oamenii astia nu prea fac accidente din vina lor.

De cele mai multe ori sunt prinsi pe picior gresit de niste "incepatori".

Sau de alti oameni care au volan patrat la masina ..

 

Totusi, cele mai urate accidente sunt facute de incepatori

Atunci cand ai experienta, ai multe reflexe formate, ai ochiul format si stii ce sa faci din instinct in situatii de urgenta!

280614[/snapback]

deci in concluzie un incepator trebuie sa mearga cateva zeci de mii km cu o masina slaba de preferat o dacie :blink:

Edited by lucian1
Link to comment
Share on other sites

deci in concluzie un incepator trebuie sa mearga cateva zeci de mii km cu o masina slaba de preferat o dacie  :blink:

280624[/snapback]

NU, concluzia e:

Indiferent ce ai conduce - cunoaste-ti limitele!

Daca esti incepator, stai in banca ta.

Vrei sa impresionezi o fata?

Condu foarte prudent si detasat!

Cu asta o vei impresiona sigur!

Link to comment
Share on other sites

NU, concluzia e:

Indiferent ce ai conduce - cunoaste-ti limitele!

Daca esti incepator, stai in banca ta.

Vrei sa impresionezi o fata?

Condu foarte prudent si detasat!

Cu asta o vei impresiona sigur!

280628[/snapback]

De acord in afara de faza cu "Vrei sa impresionezi o fata?"

La volan nu trebuie sa impresionezi pe nimeni. Daca umblii dupa impresionat clar o gafezi.

Link to comment
Share on other sites

De acord in afara de faza cu "Vrei sa impresionezi o fata?"

La volan nu trebuie sa impresionezi pe nimeni. Daca umblii dupa impresionat clar o gafezi.

280631[/snapback]

cred ca ar trebui mutat topicul...

Pustiu' de cinci'spe ani voia sa isi ia si el masina!

Eu propun sa punem cate 1 leu vechi pe an, de fiecare si sa ii dam sa isi ia benzina. In felul asta nu o sa mai fie nevoie de instalatie de GPL.

PS Daca nu isi ia in 3 ani.. atunci fondul va fi folosit pentru forum!

Link to comment
Share on other sites

De acord, dar oamenii astia nu prea fac accidente din vina lor.

De cele mai multe ori sunt prinsi pe picior gresit de niste "incepatori".

Sau de alti oameni care au volan patrat la masina ..

 

Totusi, cele mai urate accidente sunt facute de incepatori

Atunci cand ai experienta, ai multe reflexe formate, ai ochiul format si stii ce sa faci din instinct in situatii de urgenta!

280614[/snapback]

 

nu e adevarat. cele mai urate accidente sunt facute de soferi experimentati care au impresia k le-au vazut pe toate si isi permit sa incerce "manevre" pt ei sunt soferi de soferi.

mai uite-te pe la stiri.. cele mai grave accidente nu sunt cauzate de tineri sau incepatori ci chiar de soferi care sunt considerati profesionisti. un incepator nu incearca sa faca chestii riscante in trafic, de frica, eventual doar cei tembeli la cap, iar dinastia sunt destui si dintre cei experimentati.

Link to comment
Share on other sites

@sini: Subscriu...

 

Cand te crezi prea experimentat si ca tu nu poti face nici un accident ca esti prea talentat atunci sansele de accident sunt covarsitor mai mari decat sansele de accident ale unui incepator care desi n-ar experienta conduce cu multa prudenta tocmai pt ca e incepator.

De multe ori incepatorii respecta regulile de circulatie iar cei experimentati nu...pana la urma incepatorii aia teribilisti tot teribilisti raman si cand devin experimentati.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@sini: Subscriu...

 

Cand te crezi prea experimentat si ca tu nu poti face nici un accident ca esti prea talentat atunci sansele de accident sunt covarsitor mai mari decat sansele de accident ale unui incepator care desi n-ar experienta conduce cu multa prudenta tocmai pt ca e incepator.

De multe ori incepatorii respecta regulile de circulatie iar cei experimentati nu...pana la urma incepatorii aia teribilisti tot teribilisti raman si cand devin experimentati.

280661[/snapback]

Mda, insa, experienta la volan.. se masoara nu in km ci in numar de accidente posibile dar evitate.

Am fost si eu unul dintre "teribilistii" aia ..si crede-ma ca o curba luata cu ursuletu' fara sa fuga macar asha un pic spatele in semi-drift, parca nu era curba (ma intorceam si o luam din nou :blink: )

Acum merg cu viteza destul de mare zic eu (180-220 km/h) ... dar nu mai fac figuri sau scheme pe sosea... nu ma bag in depasiri fara vizibilitate si nu ma bazez pe faptul ca partenerii de trafic trebuie sa ma evite.

Cu alte cuvinte sunt cat se poate de prudent si, contrar a ce spune lumea, eu chiar ma incred in "fierul" meu... pentru ca daca nici macar in masina care te duce nu ai incredere, atunci in ce?

Link to comment
Share on other sites

mi-a fost lene sa citesc topicul, crezand ca directia e buna, ca atragem si retinem pe forum pasionati de BMW, nu dactilografi si textieri de ocazie cu impresii critice.

acum imi pare rau ca nu am facut-o. :blink:

dar pentru LINISTEA voastra, suspendarile se acorda si RETtroactiv, apropos de apelative si invective

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.