Jump to content

Evaluare masina E46


drfan

Recommended Posts

In primul rand..

 

Salut tuturor userilor acestui forum

 

 

Intetionez sa cumpar o masina second hand mai noua ca actuala (astra g 2003) si ma tot uitam de masini(octavia 1 si 2, astra H) , dar un vecin/amic s-a hotarat sa vanda masina. Este vorba de un e46 320D facelift.

 

Masina o cunosc de foarte mult timp, de cand a fost cumparat de la Bavaria si are 78.000 km reali. S-a avut mare grija de ea si s-a schimbat tot ce a fost nevoie la fiecare revizie, masina fiind pe firma, respectivul amic fiind redactor sef la Aventuri la pescuit/academia catavencu...deci nu s-a facut economie. Masina a fost cumparata in luna 12 sau 11 2002 !!

 

Din ce imi mai aduc eu aminte si din ce mi-a mai spus el..l-a masina s-au schimbat cam asa:

 

pe a 40.000 discurile frana (cam ciuadat...si el s-a mirat...dar ..deh...plateste firma)

pe la 60.000 s-a schimbat catalizatorul (a ramas inpotmolit in coltul strazii..si a reusit sa rupa nush ce bucsa pe la el)

tot pe atunci daca nu mai devreme s-a schimbat pompa de injectie ...a fost o chemare de la bavaria..cica nush ce probleme a avut seria aia de masina la pompa..

 

acum 2-3k km a fost la revizie si i-au schimbat injectoarele (ciudat, nu?) fara sa ceara el...in fine...a platit firma..nu s-a pus la socoteala.

 

Masina se prezinta estetic foooarte bine. Maine urmeaza sa o iau la alergat prin orash sa vad cum merge...

 

 

Masina are pe ea:

M47Tu 150 cai ..cutie 5+1

 

Xenon

Trapa

Tapiserie piele crem

Climatronic

Dsc III

Cd business + magazie 6 cd + Harman Cardon

Volan 3 spite + comenzi

Senzor de ploaie ...si daca nu ma insel si de lumini...

 

geamuri electrice DOAR fata

 

 

 

Reviziile s-au facut doar la bavaria.

 

Ideea e ca s-a gandit la un pret de aprox 14000 euro. Nu e chiar batut in cuie dar sper mai scot macar 500...daca nu 1000. Ma intereseaza si parerea voastra referitoare la pretul ei ..Cam cat merita masina...pe cat s-ar vinde daca as vrea sa o vand poimaine sa zicem. Din ce am vazut pe autovit, se invart pe la 13.000 din anul 2002.

 

 

Mi imi place mult masina, dar nu se pupa cu ce vroiam eu (una mai low cost la intretinere si dupa 2004), sunt mare fan bmw, sunt si fan diesel....si chiar imi place cum trage motorul asta de 150 cai. De cumparat ..as cumparao, dar numai sa merite din toate pc de vdr...din punct de veder estetic merita..acum ma intereseaza sa merite si dpdv financiar. M-ar interesa in special sa nu pierd la ea daca ma razgandesc si vreau sa o vand peste cateva luni (stiu ce ziceti...si cu saci in caruta si cu banii in buzunar).

 

So...care e parerea voastra...merita sa dau 13.000-14.000 pe o masina ca asta ...sau ma duc sa imi caut octavie sau ce drq o sa mai gasesc, dar mai noua. Oricum ar fi...sper sa nu ma rupa intretinerea la ea.

 

 

Multumesc celor ce si-au tocit ochii si au citit tot postul si multumesc anticipat pentru raspunsuri

Edited by Fake
Link to comment
Share on other sites

parca nu ai spus din ce an e masina!_?

279233[/snapback]

 

 

scuze...am vrut sa dau un preview post..si am dat add reply...acum am terminat de editat si postul e complet :blink:.

 

 

Pentru cei care nu au rabdare sa citeasca tot:

 

Cat merita un e46 320D facelift 12.2002 75.000 km cat se poate de reali,primul propietar

Xenon

Trapa

Tapiserie piele

Cd business+magazie 6cd + Harman Kardon

Volan sport + comenzi volan

si alte rahaturi: dsc III, senzori lumini/ploaie, climatronic, inchidere/deschidere geamuri +trapa din telecomanda, tempomat, scaune incalzite (asta din cate imi aduc aminte..sper sa aibe scaune incalzite..ca altfel e aiurea iarna)

 

 

Masina nu are (si mi-ar fi placut sa aibe): PDC, geamuri electrice spate, oglinzi pliabile electric..

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Numai sta pe ganduri ia-o,are xenon,trapa,piele,volan 3 spite + comenzi din ce zici tu pare sa fie o masina buna fara km manariti,parerea mea este un pret bun.

279236[/snapback]

 

km nu sunt manariti 100%...cunosc masina de la 0km...si de pe la 20.000 km ii tot tin evidenta :blink:. de pe atunci mi-o doream:D.

 

Inima asa zice..dar ma intereseaza sa fie si la un pret bun...eventual sub ala de piata:D ca sa pot sa o vand linisitit peste 3 luni sa zicem fara sa pierd la ea (ma gandesc asa ...ca poate o sa fiu nevoit sa o vand..ca am pus ochii pe o casa :))

Link to comment
Share on other sites

Sunt exagerari alea cu 16-17k. Un pret ok este 13. Tu o cumperi acuma ca il cunosti pe proprietar, etc etc. Dar cand o vinzi, cine o sa te mai creada cand spui toate astea? Si o sa iti arate o masina proaspat adusa, cu "acelasi" numar de km, cu 1000 de euro mai ieftina. Deci nu e cazul sa arunci cu banii. 13k si ai luat-o.
Link to comment
Share on other sites

Sunt exagerari alea cu 16-17k. Un pret ok este 13. Tu o cumperi acuma ca il cunosti pe proprietar, etc etc. Dar cand o vinzi, cine o sa te mai creada cand spui toate astea? Si o sa iti arate o masina proaspat adusa, cu "acelasi" numar de km, cu 1000 de euro mai ieftina. Deci nu e cazul sa arunci cu banii. 13k si ai luat-o.

279252[/snapback]

 

 

cred ca asta ar fi un pret ok....ma gandesc ca pot sa o dau pe 13.000 euro in 3-4 luni daca piata evolueaza normal, nu? ..dar poate nu o sa fie nevoie sa o dau... 17k euro pt o masina din 2002/2003 e cam muuuuuult...e el e46...dar nu m3

 

 

ma framanta totusi faptul ca aia au considerat ca trebuie sa schimbe injectoarele la 75.000 km...d c oare?

Edited by drfan
Link to comment
Share on other sites

cred ca asta ar fi un pret ok....ma gandesc ca pot sa o dau pe 13.000 euro  in 3-4 luni daca piata evolueaza normal, nu?  ..dar poate nu o sa fie nevoie sa o dau...  17k euro pt o masina din 2002/2003 e cam muuuuuult...e el e46...dar nu m3

ma framanta totusi faptul ca aia au considerat ca trebuie sa schimbe injectoarele la 75.000 km...d c oare?

279264[/snapback]

asa e la diesel,mai pica una mai pica alta,un turbo acolo ceva. :blink:

Link to comment
Share on other sites

asa e la diesel,mai pica una mai pica alta,un turbo acolo ceva.  :blink:

279265[/snapback]

 

 

pai diesel am si eu...si oricata goarna i-am dat in 100.000 km nu i-a picat nimic(si a vazut des 4000rpm)...de abia daca are un injector (diuza) decalibrat.

 

ORICUM...mi-e f greu sa cred sa se duca injectoarele dupa 75.000km. Singura explicatie ar fi ca ar fi avut unul dintre mecanici nevoie de niste injectoare :).

 

Daca e sa o iau ....inainte sa ii pun un mic soft :)...parca i-as curata turbina...ca sigur are depuneri pe ea...proprietarul actual mergand subturat de fel.

Link to comment
Share on other sites

Pune niste poze daca ai , sa o vedem si noi! Ce culoare are?

279315[/snapback]

 

Este neagra, cu semnale albe, piele crem si mahon ( :blink: ). Poze cu ea am nu am acum (sunt in renovari si nu am acces la calc de acasa..iar pe laptop nu am) dar probabil ii fac in seara asta.

 

 

 

  Tinand cont ca masina are ceva dotari,are doar 75.000km si il mai si cunosti pe proprietar,eu zic ca merita 14.000.Deci IA-O!

 

eu zic ca nu am cum sa imi iau 14.000 pe ea daca vreau sa o vand de exemplu maine (la mine e o problema legata de vanzarea ei...ca in rest ,asta vara de ex., eram dispus sa dau pe ea 15.000...dar acum s-au schimbat regulile jocului si tre sa iau in calcul revanzarea ei)

Link to comment
Share on other sites

pai diesel am si eu...si oricata goarna i-am dat in 100.000 km nu i-a picat nimic(si a vazut des 4000rpm)...de abia daca are un injector (diuza) decalibrat.

 

ORICUM...mi-e f greu sa cred sa se duca injectoarele dupa 75.000km. Singura explicatie ar fi ca ar fi avut unul dintre mecanici nevoie de niste injectoare :blink:.

 

Daca e sa o iau ....inainte sa ii pun un mic soft :)...parca i-as curata turbina...ca sigur are depuneri pe ea...proprietarul actual mergand subturat de fel.

279267[/snapback]

 

ia-o chiar si la 14 k

daca mai lasa, cu atat mai bine

consumabilele sint ieftine...poti vedea preturi pe aici pe forum

eu am la fel ca a ta (150 cp) insa cu mai putine dotari si am dat 13000 pe ea acum 1 an

Edited by valtheval
Link to comment
Share on other sites

Am facut cateva ture cu ea ieri...merge ok. Se vede ca s-a mers subturat cu ea. Trebuie arsa bine :) :) :).

 

Nu are incalzire la scaune :blink: dar are 4 geamuri electrice(tineam eu minte gresit) . Cam inconfortabila pielea ...dar asta e, sufera baba la frumusete. In schimb se aude fooarte bine cu Harman Kardon.

 

Masina nu a fost nici o data lovita, stiu asta sigur..in schimb a fost revosit tot botul din cauza micilor pietricele de pe asflat.

 

Momentan vad ca se tine tare pe pret (mai sunt vreo 3 care vor sa o cumpere) dar sper sa o iau la 13.500 macar.

 

multumesc mult de sfaturi tuturor.

Edited by drfan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.