Jump to content

Masini de serie vs Masini custom


Romulus

Recommended Posts

Carol Shelby

eu nu intru in discutie...Coddington,Foose,Shelby sunt carpaci...mai mult de atat nu e nevoie.

Ideea e simpla si clara

Eu stiu atat: cand modifica Carol Shelby Mustanguri si castiga curse bunicul meu avea legata de cal o chestie de lemn si ara pamantul.Nu avea gaze si nici curent...avea lampa cu gaz.

Seara excelenta!

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu cat de adevarate sunt emisiunile televizate [...]

280108[/snapback]

 

Poate sunt offtopic, dar eu sunt convins ca emisiunile respective sunt regizate, in sensul ca se umfla anumite situatii pentru a crea suspans (suspense? :blink: ). Mai ales ca toate respecta un anumit pattern: intotdeauna termenul limita este foarte strans, angajatii se cearta etc. Ca sa nu mai vorbesc de Pimp My Ride, unde daca ai vazut o emisiune, le-ai vazut pe toate - acolo pana si replicile lui X sunt mereu aceleasi.

Link to comment
Share on other sites

mi se par peste orice masina de serie

280121[/snapback]

Mai ales la finisaje...

Nu poti compara ceea ce este facut manual cu ceea ce este facut in serie.

 

http://img442.imageshack.us/img442/5530/topimg08xv8.th.jpghttp://img292.imageshack.us/img292/8430/ss3lgym7.th.jpghttp://img530.imageshack.us/img530/227/ss2lgfb5.th.jpg

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place idea de rat rod. Cred ca asta e cu adevarat o masina ce se potriveste cu Romania...la cat pref si jeg e de ce sa-ti bati capul ca masina ce o ai sa fie polisata si sa luceasca in fata blocului...

Oricum, nu stiu multe despre asta doar am vazut putine emisiuni la TV. De fapt cred ca am vazut o emisiune si in rest discuti la relaxate.

Cine stie sau are, sa se bage.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

Cand o sa vad primul retus dupa o opera a lui Van Gogh sau Rembrandt, mai bun decat originalul, discutam si de astia... :blink:

280086[/snapback]

Bun, si atunci ce parere ai de masina asta?

 

HARTGE H50 V10 Limousine

 

Zylinder 10

Hubraum 4999 ccm

Leistung 404 kW (550 PS) bei 7750 U/min

Max. Drehmoment 520 Nm bei 6100 U/min

HĂśchstgeschwindigkeit 335 km/h

Getriebe 7-Gang SMG

Kraftstoff ROZ 98

 

 

 

Adica caroserie de sedan seria 3 cu motor de M5 !

 

Nu a depasit Van Gogh-ul?

 

Eu asta o consider masina custom mai mult decat tuning!

Link to comment
Share on other sites

A mai spus cineva si sunt de acord, tine de gusturi. Eu unul consider aceste hot-rod nereusite, in primul rand datorita aspectului (combinatie ciudata intre automobil clasic, modern, buggy, motoreta cu atas, nascar, F1, WRC si multe altele pe care ei le considera ca dau bine).

Lasand aspectul la o parte, o masina trebuie analizata sub toate aspectele nu doar design. Ei au impresia ca punandu-i un motor imens, niste amortizoare de marca si jante atragatoare automobilul respectiv va avea performante record (nu ma refer doar la viteza max si 0-100km/h). Acest lucru e absurd. Nu se vor compara niciodata cu un automobil ce atrecut prin toate etapele in decursul mai multor ani (proiectare, testare, retusare etc.).

Dar asa sunt americanii si asa vor fi mereu, nu-i intereseaza decat marimea motorului si cat de deocheata e masina.

Link to comment
Share on other sites

Sunt masini de fatada , as vrea sa vad si eu ce fac batranocii aia ce le cumpara cu masinile respective... mai ales ca multe din emisiune sunt masini comemorative.. sau stiu eu mai ce.. gen Orange county choppers...

 

Ca dupa cate ati observat posesorii de hot rod-uri sunt persoane de pe la vreo 40 de ani in sus.. cel putin cei prezentati prin emisiuni...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

A spus kst ce vroiam sa spun. Eu voi repeta ce am spus mai sus. Suma unor super componente (desi si de asta ma indoiesc) nu face o masina buna. Face o carpeala super meseriasa. Altfel, daca ar fi asa usor de proiectat o masina buna, nu s-ar cheltui sute de milioane de euro, pentru proiectarea uneia.
Link to comment
Share on other sites

Hot rodurile reprezinta perfect subcultura Muscle car.... putere mare sub caroserie si manevrabilitate zero frane zero.... exemplu nourile mustanguri care se pot conduce si merita cumparate abia dupa ce au trecut prin mana unor tuneri.. adica echipate cu frane moderne, suspensii moderne directie moderna... Degeaba e putere unde nu e minte..

 

...

Link to comment
Share on other sites

si acum toti rockeri isi cumpara cate una... si o tin in garaj in caz ca vin aia de la MTV Cribs sa le filmeze casa... ma refer la hot rod...

 

Cat despre masina custom.. un mustang cu 2 dungi de vopsea tot custom e... si tot custom e si ala modificat sa te poti folosi de calutii putere..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Da si pentru ei au fost reprezentative cadilacurile, fordurile, si muscle car-urile.. pe vremea aia, si in 2007 ei scot mustang care are degeaba 100 si ceva de cai putere in plus ? care trebuie sa treaca prin mana tuneruliu ca sa poata fi conduse ? o fi si asta parte din cultura lor... 4 roti ceva ceva directie si un motor Hemi...cat de mare..si da-i bataie..

Toate-s bune daca is facute cu simtu raspunderii si cu gust...

 

As fi curios cat de greu ar trece un Hot Rod de RAR...

 

Parerea mea ca masinile custom...reprezinta extremele iar masinile de serie reprezinta un echilibru...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

A spus kst ce vroiam sa spun. Eu voi repeta ce am spus mai sus. Suma unor super componente (desi si de asta ma indoiesc) nu face o masina buna. Face o carpeala super meseriasa. Altfel, daca ar fi asa usor de proiectat o masina buna, nu s-ar cheltui sute de milioane de euro, pentru proiectarea uneia.

280268[/snapback]

Ai dreptate insa nimeni nu pretinde ca fabrica masini mai bune tehnic decat cele de serie.

 

Hot-rod-urile, muscle car-urile, custom car-urile sunt masini modificate mai ales pt design, pt show, pt impact vizual.

 

Pai daca asta inseamna subcultura, unde este cultura?  :blink:

 

Este adevarat ca avem si noi ,si am avut masini bune, Dacia 1300,1310, acum exista Logan, probabil asta inseamna cultura automobilistica :)

280305[/snapback]

GOOD POST!

 

Da si pentru ei au fost reprezentative cadilacurile, fordurile, si muscle car-urile.. pe vremea aia, si in 2007 ei scot mustang care are degeaba 100 si ceva de cai putere in plus ?  care trebuie sa treaca prin mana tuneruliu ca sa poata fi conduse ? o fi si asta parte din cultura lor... 4 roti ceva ceva directie si un motor Hemi...cat de mare..si da-i bataie..

Toate-s bune daca is facute cu simtu raspunderii si cu gust...

 

As fi curios cat de greu ar trece un Hot Rod de RAR...

 

Parerea mea ca masinile custom...reprezinta extremele iar masinile de serie reprezinta un echilibru...

280308[/snapback]

Ca orice fel de arta, hot rod-urile sunt si apreciate si criticate.

 

Atata timp cat tu nu ai mers cu vreun hot-rod si nu ai vazut probabil un hot-rod in realitate de ce te grabesti cu presupunerile?

 

Bine ca nu trec hot-rod-urile RAR-ul dar trec atatea cazane de la noi din tara.

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezul: pai pe la vreo 50 de ani la vre-o criza existentiala poate o sa-mi cumpar daca o sa-mi permit ca vad ca in america asa se trateaza problema respectiva... persoanele pana la 40 de ani daca vor sa iasa in evidenta isi cumpara bentley iar peste 40 de ani.. isi trag toti cate un hot rod...

 

De RAR ce pot sa spun...cand in fata mea ia rar-u o dacie de 25 de ani... si la mine la masina sta o ora jumate sa inspecteze fiecare surub si fiecare furtun sa nu fie slabite...

 

Consider ca e si vorba de gust... cum lor le plac femeile cu fundu mare..si noua nu... tot asa ma gandesc ca pentru ei hot rodurile sunt ceva fenomenal si pentru noi..nu neaparat..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

cumpar  daca o sa-mi permit ca vad ca in america asa se trateaza problema respectiva... persoanele pana la 40 de ani daca vor sa iasa in evidenta isi cumpara bentley iar peste 40 de ani.. isi trag toti cate un hot rod...

 

280317[/snapback]

 

Tot e bine, macar isi cumpara o masina, prin Romania ajunge sa iti cumperi un telefon scump si gata, ai iesit in evidenta :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.