Jump to content

Masini de serie vs Masini custom


Romulus

Recommended Posts

GTR:e mult mai simplu de atat...o iei ca-ti place ,si plasma si masina...bineinteles in ordinea prioritatilor,nu iei 645Ci si stai in garsoniera pe Baicului

Oricum un hot rod si un BMW sunt 2 lucruri diferite,si cam diametral opuse

282283[/snapback]

Principiul din care iti iei ceva si nu astepti confirmarea celor din jur este ca intelegi nevoia ce o ai. Orice iti iei si depaseste conditia ta de intelegere e un moft.

Personal imi place sa ma uit la acele emisiuni de pe Discovery datorita in principal dotarilor ce le au acele ateliere si care implicit iti dau posibilitatea de a avea rezultate.

Motivul din care tu susti idea sper ca o intelegi si mie personal nu trebuie sa-mi insufli nimic. Nu stiu insa cum te impaci cu faptul ca eu as putea fi mai Stig decat ai putea fi tu Boyd.

Cat despre hot rod si BMW...nu e cazul sa scriem lucruri evidente dar daca au aceiasi soarta, de a sta aruncate pe undeva din cauza ca proprietarul le-a cumparat dintr-o alta nevoie, nu exista diferenta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Personal imi place sa ma uit la acele emisiuni de pe Discovery datorita in principal dotarilor ce le au acele ateliere si care implicit iti dau posibilitatea de a avea rezultate.

282417[/snapback]

 

Asta imi place si mie. Ramai uimit cand vezi ce utilaje au, cum fac jantele la masini cu jet de apa sau cum taie tabla dupa sabloane. Cel mai mult imi place cand tapiteaza interiorul, ce calitate reusesc sa scoata. Evident nu vor sa concureze cu masinile de serie, ar fi absurd ca un atelier particular sa concureze o fabrica. Si mi se pare normal sa pui piese de performanta cand construiesti o masina, chiar daca produsul final nu va fi performant.

Link to comment
Share on other sites

Evident nu vor sa concureze cu masinile de serie, ar fi absurd ca un atelier particular sa concureze o fabrica. Si mi se pare normal sa pui piese de performanta cand construiesti o masina, chiar daca produsul final nu va fi performant.

282465[/snapback]

 

In privinta asta ai dreptate, sunt interesante emisiunile, si vezi efectiv ce implica in mare... construirea unei masini si referitor la dotarea lor , nu este ce comenta...

 

PS: cei cu motocicletele OC choppers.. in primele serii erau parliti tare... pe parcursul a cateva sezoane au schimbat hala de vreo 2 ori plus ca au inceput sa-si cumpere HUMMER-e, si au inceput sa distruga chestii aiurea, pe motiv ca isi permit..

Link to comment
Share on other sites

am multe de spus dar e clar ca ideile noastre nu se pliaza ce dracu rost are sa insistam,eu sa imi tot sustin ideea ,si sa ti-o sustii pe a ta....unde ajungem?

stai linistit ca nu reusesti tu sa ma lasi fara replica

282360[/snapback]

Ai atat de multe de spus dar aia a fost replica pe care ai gasit-o?

Ai spus o prostie fara sa o gandesti. Acum te rog eu sa te abtii pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Principiul din care iti iei ceva si nu astepti confirmarea celor din jur este ca intelegi nevoia ce o ai. Orice iti iei si depaseste conditia ta de intelegere e un moft.

Personal imi place sa ma uit la acele emisiuni de pe Discovery datorita in principal dotarilor ce le au acele ateliere si care implicit iti dau posibilitatea de a avea rezultate.

Motivul din care tu susti idea sper ca o intelegi si mie personal nu trebuie sa-mi insufli nimic. Nu stiu insa cum te impaci cu faptul ca eu as putea fi mai Stig decat ai putea fi tu Boyd.

Cat despre hot rod si BMW...nu e cazul sa scriem lucruri evidente dar daca au aceiasi soarta, de a sta aruncate pe undeva din cauza ca proprietarul le-a cumparat dintr-o alta nevoie, nu exista diferenta.

282417[/snapback]

stiu ma toti sunteti niste raceri pana le rupeti in copaci si muriti,acolo ma sparg eu de ras...vezi sectiunea accidente

si daca tot iti place filosofia asta de vrajit pitipoance in scara blocului ,ori esti ori nu esti stig,getereule :blink:

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

stiu ma toti sunteti niste raceri pana le rupeti in copaci si muriti,acolo ma sparg eu de ras...vezi sectiunea accidente

si daca tot iti place filosofia asta de vrajit pitipoance in scara blocului ,ori esti ori nu esti stig,getereule  :blink:

282554[/snapback]

De nervi ce ai :) vad ca nici nu mai gasesti tastele... Idea e ca daca intelegi cu exactitate fenomenul nu trebuie sa te dezechilibreze absolut nimic.

Chiar daca acesta este un forum si acest topic in special poate permite derapaje asta nu inseamna ca trebuie sa te apuci de patinat.

Pana la urma iti place idea de a avea un Hot Rod si iti imaginezi ca o sa si ai unul candva? Iti place idea de a avea un atelier ce produce Hot Rod-uri? Iti plac emisiunile ce redau aspectele transparente si maxim ce poti sa-ti imaginezi in acest caz este ca in timp o sa-ti iei o plasma de 108...sau poate ca o sa fi producator de astfel de emisiuni :) ?

RESPECT :)

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

stiu ma toti sunteti niste raceri pana le rupeti in copaci si muriti,acolo ma sparg eu de ras...vezi sectiunea accidente

si daca tot iti place filosofia asta de vrajit pitipoance in scara blocului ,ori esti ori nu esti stig,getereule  :blink:

282554[/snapback]

Sa intelegem ca tu esti un pilot adevarat? Te spargi de ras pe necazul altora? Asta da onoare. Ceri respect din partea celor cu care discuti, dar tu il oferi?

Link to comment
Share on other sites

te rog frumos....ala care alearga cu 200 pe drumuri comunale

(care mai e si beat)si moare cu masina in copac sau mai omoara si pe altul vrei sa mi se faca mila?nu prea cred...

 

Acum 2 ani pe Virtutii in Bucuresti chiar in dreptul lacul Morii un idiot cu BMW a intrat tare de tot in curba si a omorat pe trotuar femeie gravida si pe prietenul ei...

Link to comment
Share on other sites

stiu ma toti sunteti niste raceri pana le rupeti in copaci si muriti,acolo ma sparg eu de ras...vezi sectiunea accidente

 

 

te rog frumos....ala care alearga cu 200 pe drumuri comunale

(care mai e si beat)si moare cu masina in copac sau mai omoara si pe altul vrei sa mi se faca mila?nu prea cred...

 

Acum 2 ani pe Virtutii in Bucuresti chiar in dreptul lacul Morii un idiot cu BMW a intrat tare de tot in curba si a omorat pe trotuar femeie gravida si pe prietenul ei...

si de ce te spargi de ras?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

hai ma citeste tot ce am scris....ca nu explic de 2 ori

am zic ca ala care alearga cu 200 de cretin si moare m-i se rupe de el,dar ma ingrijoreaza cand omoara oameni nevinovati....dar ai inteles asta dar de-al naibii ce esti pui intrebari tampite

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

hai ma citeste tot ce am scris....ca nu explic de 2 ori

am zic ca ala care alearga cu 200 de cretin si moare m-i se rupe de el,dar ma ingrijoreaza cand omoara oameni nevinovati....dar ai inteles asta dar de-al naibii ce esti pui intrebari tampite

282756[/snapback]

 

Eu am citit toate mesajele tale si am ajuns la urmatoarea concluzie in ceea ce te priveste:

 

1. Ai dreptate...sunt multi cei ce pun viata altor oameni in pericol si cred ca nu te-a contrazis nimeni

 

2. Cred ca s-a ajuns in situatia asta si anume de-a fi cam incoltit, de-a te contra cu toti....gratie cascadelor de cuvinte jignitoare...poate uneori la adresa altora, cel putin asa lasi impresia.

 

As avea o intrebare si anume ce masina ai?

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit toate mesajele tale si am ajuns la urmatoarea concluzie in ceea ce te priveste:

 

1. Ai dreptate...sunt multi cei ce pun viata altor oameni in pericol si cred ca nu te-a contrazis nimeni

 

2. Cred ca s-a ajuns in situatia asta si anume de-a fi cam incoltit, de-a te contra cu toti....gratie cascadelor de cuvinte jignitoare...poate uneori la adresa altora, cel putin asa lasi impresia.

 

As avea o intrebare si anume ce masina ai?

282789[/snapback]

ma jignesti ,te rog....nu sunt impotriva nimanui ,daca ai citit posturile mele in general ai vedea ca intotdeauna evit scandalul,flame-ul...asta vreau sa fie clar

 

momentan conduc masina lu tata,un renault meganne classic din 99....nu am bani de masina pt ca mi-am cumparat de curand un apartament...situatia e temporara

de la serviciu am o ibiza 1.2 benzina...care dupa aprecierea mea are cam 4 cai putere

o sa ma incordez un pic si am sa iau un 318 mai saracutz asa de prin 99-2000 dar nu ma grabesc foarte tare

alte intrebari?...sunt aici doar pt tine ...kiss!

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

ma jignesti ,te rog....nu sunt impotriva nimanui ,daca ai citit posturile mele in general ai vedea ca intotdeauna evit scandalul,flame-ul...asta vreau sa fie clar

 

momentan conduc masina lu tata,un renault meganne classic din 99....nu am bani de masina pt ca mi-am cumparat de curand un apartament...situatia e temporara

de la serviciu am o ibiza 1.2 benzina...care dupa aprecierea mea are cam 4 cai putere

o sa ma incordez un pic si am sa iau un 318 mai saracutz asa de prin 99-2000 dar nu ma grabesc foarte tare

alte intrebari?...sunt aici doar pt tine ...kiss!

282791[/snapback]

 

Nu asta a fost intentia mea...eu una nu ma arunc cu capul inainte, insa a fost un semnal din partea mea.....consider ca poti mai mult decat poate ca ai lasat impresia.

 

Te felicit in ceea ce priveste realizarea ta...insa nu uita ca nu concurezi cu nimeni, iar daca ai concura....nu ti-as recomanda stilul smuls :blink:

 

(Cat despre masina lasa-ma sa-ti povestesc ceva:

 

Nu conteaza cat de "individuala" este masina ta, cat de mult a costat....conteaza pasiunea pentru ea, conteaza uneori sacrificiile pe care le faci...este mare lucru sa sti sa te bucuri de ea.

 

Eu am un 318 i Touring... si mentionez ca nu este "saracuta"...si este din 2000!

 

Ah..si ca sa nu uit....te-ai bagat vreodata sub o masina, te-ai murdarit pana la coate...de ulei si altele?

 

(Ma scuzati ca am deviat de la topicul initial)

Link to comment
Share on other sites

am zis 318i mai saracut ca nu sunt dispus sa cheltui pe dotari...imi place BMW si am sa iau BMW.Bugetul pt masina nu va fi foarte generos.

da...m-am bagat chiar mai mult decat tine....cel mai bun prieten al meu are Renault 25 de prin 86 care se strica zilnic si mereu reparam la ea...

Imi place sa mesteresc,imi place sa ma murdaresc pe maini,imi place sa descopar chestii,sa studiez mecanica si sa invat lucruri noi...

Link to comment
Share on other sites

am zis 318i mai saracut ca nu sunt dispus sa cheltui pe dotari...imi place BMW si am sa iau BMW.Bugetul pt masina nu va fi foarte generos.

da...m-am bagat chiar mai mult decat tine....cel mai bun prieten al meu are Renault 25 de prin 86 care se strica zilnic si mereu reparam la ea...

Imi place sa mesteresc,imi place sa ma murdaresc pe maini,imi place sa descopar chestii,sa studiez mecanica si sa invat lucruri noi...

282891[/snapback]

 

pai saracutza este (as spune) si a mea....insa este a mea :blink:

 

uite despre asta iti vorbeam:

 

"da...m-am bagat chiar mai mult decat tine...." este ceea ce ai scris tu...nu asta conteaza omule, conteaza spiritul...intelegi ce vreau sa-ti comunic?

Link to comment
Share on other sites

Pot sa zic dupa ce m-am documentat mai bine, ca decat vorbim de OZN-uri de 5 milioane $$$ Weinek Cobra si accleratie 0-300 km/h in 10 sec..putem sa aducem in discutie veironul ca masina de serie. Eu ma indoiesc de fiabilitatea cobrei, daca pe cei de la F1 ii tine o masina 2 zile.. ma indoiesc de Cobra aceea.

 

 

E de admirat motivul existentei veironului... la un cost de productie de 5.000.000 euro.. si pret de vanzare de 1.200.000 sigur motivul nu este unul economic, diferenta intre o masina de serie si o masina custom, se poate vedea si in exemplul urmator... o masina de formula 1 poate fi considerata custom... este performanta dusa la extrem... dar cutia de viteze tre sa ii tina 2 curse... pe cand pe cealalta parte la masinile de serie avem veironul mult mai rapida ca un monopost F1.. si cutia de viteza trebuie sa tina sa zicem 10 ani... ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.