Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

Km puĂžini + ĂŽntreĂžinere proastĂŁ Âşi exploatare necorespunzĂŁtoare = piese uzate

 

Un cazan poate avea Âşi 100 000 km dacĂŁ a avut cine sĂŁ-Âşi batĂŁ joc de maÂşinĂŁ.

 

Da, si sunt sansele sa fie si KM multi si intretinere proasta ( care sunt cele mai frecvente la noi in tara, intretinere total in baie de joc si km da-ti inapoi de la 500k la ~150-200k)

Link to comment
Share on other sites

Da ai si tu dreptate, eu mai am un Rav 4 din 2008 si am cu el 89.000 km.. cat despre E39 cum am mai zis are carte de service pana la 190.000 in germania cu data de septembrie 2009 ultima revizie, am si briful masinii ( un singur propietar nascut 1940 ) nu zic ca nu e posibil ce zici tu, numai ca in cazul asta masina chiar are km realiasta o garantez ... bafta.
Link to comment
Share on other sites

Da, si sunt sansele sa fie si KM multi si intretinere proasta ( care sunt cele mai frecvente la noi in tara, intretinere total in baie de joc si km da-ti inapoi de la 500k la ~150-200k)

 

Probabil.

Ideea este cĂŁ doar km nu sunt relevanĂži.

 

Un idiot poate face praf o maÂşinĂŁ Âşi ĂŽn 50 000 km, nu are nevoie de mai mult.

 

Este total greÂşit sĂŁ cumperi o maÂşinĂŁ ĂŽn funcĂžie de numĂŁrul de km.

 

Singura excepĂžie este cazul ĂŽn care ĂŽĂži permiĂži sĂŁ cumperi o maÂşinĂŁ foarte recentĂŁ cu doar 50-60 000 km la bord, direct de la primul proprietar.

Link to comment
Share on other sites

Romanul de rand prefera sa cumpere o masina cu 150.000 pe bord si stare mai proasta in schimbul uneia cu 250.000-300.000 care poate fi in stare tehnica si estetica mult mai buna. Toate masinile de pe autovit au sub 200.000. :)

 

Prima intrebare pusa de prieteni si cunostinte dupa ce am cumparat masina a fost " cati km are???" ! Parca nu-s normali toti cu numarul kilometrilor!

 

Cand raspundeam ca are 270.000 km faceau toti fete ciudate !! Masina e impecabila tehnic si optic!

 

Trebuie sa te uiti la alte lucruri nu doar la Km cand cumperi o masina, foarte importanta mutra celui care o vinde , ce fel de om e. Depinde cum a intretinut-o cum a folosit-o! Starea tehnica si optica conteaza mult.

Link to comment
Share on other sites

Romanul de rand prefera sa cumpere o masina cu 150.000 pe bord si stare mai proasta in schimbul uneia cu 250.000-300.000 care poate fi in stare tehnica si estetica mult mai buna. Toate masinile de pe autovit au sub 200.000. :)

 

Prima intrebare pusa de prieteni si cunostinte dupa ce am cumparat masina a fost " cati km are???" ! Parca nu-s normali toti cu numarul kilometrilor!

 

Cand raspundeam ca are 270.000 km faceau toti fete ciudate !! Masina e impecabila tehnic si optic!

 

Trebuie sa te uiti la alte lucruri nu doar la Km cand cumperi o masina, foarte importanta mutra celui care o vinde , ce fel de om e. Depinde cum a intretinut-o cum a folosit-o! Starea tehnica si optica conteaza mult.

 

La fel si cand iti iei nevasta :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am o mica intrebare, dar foarte serioasa,

Ma tot bate gandul rau de tot sa-mi iau un E39, si as vrea cat mai curand cred ca vara aceasta prin iunie, iulie, dar am o dilema. Eu fac lunar anual in jur de 35000-40000 km, undeva 70% oras. Ce spuneti merita sa iau un 525D sau 530D, si in general merita sa iua masina pentru treaba asta, pentru atitea plimbari? Am sanse mari sa tot pice cate ceva la masina si sa stau sa repar? Si la consum, cam cat ar lua un 530D in oras, Busuresti :twoup:, Sau mai bine imi iau pentru treaba asta o cratita si BMW mai tirziu doar pentru distractie sau iesiri? Si cam cat m-ar duce o revizie la 530D, intreb pentru ca daca il iau vreau sa il intretin foarte bine, sa-i fac toate schimburile la timp. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am o mica intrebare, dar foarte serioasa,

Ma tot bate gandul rau de tot sa-mi iau un E39, si as vrea cat mai curand cred ca vara aceasta prin iunie, iulie, dar am o dilema. Eu fac lunar anual in jur de 35000-40000 km, undeva 70% oras. Ce spuneti merita sa iau un 525D sau 530D, si in general merita sa iua masina pentru treaba asta, pentru atitea plimbari? Am sanse mari sa tot pice cate ceva la masina si sa stau sa repar? Si la consum, cam cat ar lua un 530D in oras, Busuresti :twoup:, Sau mai bine imi iau pentru treaba asta o cratita si BMW mai tirziu doar pentru distractie sau iesiri? Si cam cat m-ar duce o revizie la 530D, intreb pentru ca daca il iau vreau sa il intretin foarte bine, sa-i fac toate schimburile la timp. Multumesc

 

Un 525d ar fi ok.

Da, sunt ºanse mari sã pice câte ceva, e o maºinã veche.

Nu existĂŁ maÂşinĂŁ sh la care sĂŁ nu existe Âşanse sĂŁ pice ceva.

 

Un E39 530d ia 14-15% ĂŽn BucureÂşti. (trafic aglomerat, desigur)

Doar tu Âştii dacĂŁ meritĂŁ sau nu.

 

O revizie costĂŁ ĂŽn jur de 10 milioane dacĂŁ iei piese pe producĂŁtor Âşi faci revizia la un service oarecare.

Link to comment
Share on other sites

Din experienta proprie iti pot spune ca 525d(eu am avut din 2002) e un compromis foarte bun. Sfant ar fi 530d insa apare problema costurilor mai ridicate(impozite, taxe and stuff). Eu am avut-o timp de 3 ani(de la 120.000 km pana la 180.000km) si nu mi-a facut probleme. Acum se afla la un prieten, cu 230.000km la bord si singurul lucru major schimbat la ea a fost kitul de ambreiaj. In iasi imi papa cam 9 cu mers linisitit si 10-11 la mers sportiv. In bucuresti am venit de cetva ori si la un mers normal prin trafic mi-a sarit in 12. Deci nu cred ca iti sare prea mult de aceasta valoare atunci cand o folosesti in scop de transport de la A la B. E un consum decent pentru o masina marisoara. 520d a avut un prieten fix in perioada in care eu am avut 525d-ul si ~30 de cai in minus se simt. Insa daca iti permiti 530d-ul te sfatuiesc sa mergi pe mana acestuia...Cat despre revizie si eu zic undeva in jur de 8-9 mil....totul depinde de ce consideri tu a fi o revizie completa :twoup: !
Link to comment
Share on other sites

Sigur sunt de acord ca o sa pice :twoup:, eu zic in ideea ca o sa circul mult cu ea;

Dar diferenta de consum intre 525d si 530d e mare? adika simtitor?

si cam care ar fi diferenta de pret pentru revizie la ele?

Si inca o intrebare, e 39 au toate afisaj de consum instant in bord sau doar unele,

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sigur sunt de acord ca o sa pice :twoup:, eu zic in ideea ca o sa circul mult cu ea;

Dar diferenta de consum intre 525d si 530d e mare? adika simtitor?

si cam care ar fi diferenta de pret pentru revizie la ele?

Si inca o intrebare, e 39 au toate afisaj de consum instant in bord sau doar unele,

Multumesc

Au toate afisaj de consum instant, din cate stiu eu...cat despre consum...eu zic undeva la 2/100 maxim in plus la 530d! Per total nu e un consum mare pentru acest motor.

Link to comment
Share on other sites

Sigur sunt de acord ca o sa pice :twoup:, eu zic in ideea ca o sa circul mult cu ea;

Dar diferenta de consum intre 525d si 530d e mare? adika simtitor?

si cam care ar fi diferenta de pret pentru revizie la ele?

Si inca o intrebare, e 39 au toate afisaj de consum instant in bord sau doar unele,

Multumesc

Au toate afisaj de consum instant, din cate stiu eu...cat despre consum...eu zic undeva la 2/100 maxim in plus la 530d! Per total nu e un consum mare pentru acest motor.

 

La a ta ai avut vre-o data probleme cu turbina? Eu vreau diesel exact din cauza consumului, ca circul mult, ca altfel mi-as lua benzina sa nu mai stau cu gandul daca mi se duce turbina:), ca am inteles ca e cam scumpa de skimbat. Si totusi in afara de taxa e mare diferenta la consumabile intre 525d si 530d?

A ta e cu steptronic sau manuala?

Link to comment
Share on other sites

Sigur sunt de acord ca o sa pice :twoup:, eu zic in ideea ca o sa circul mult cu ea;

Dar diferenta de consum intre 525d si 530d e mare? adika simtitor?

si cam care ar fi diferenta de pret pentru revizie la ele?

Si inca o intrebare, e 39 au toate afisaj de consum instant in bord sau doar unele,

Multumesc

Au toate afisaj de consum instant, din cate stiu eu...cat despre consum...eu zic undeva la 2/100 maxim in plus la 530d! Per total nu e un consum mare pentru acest motor.

 

La a ta ai avut vre-o data probleme cu turbina? Eu vreau diesel exact din cauza consumului, ca circul mult, ca altfel mi-as lua benzina sa nu mai stau cu gandul daca mi se duce turbina:), ca am inteles ca e cam scumpa de skimbat. Si totusi in afara de taxa e mare diferenta la consumabile intre 525d si 530d?

A ta e cu steptronic sau manuala?

A fost...acum nu o mai am :) . Cutia era manuala si nu mi-a facut figuri. De asemenea nici turbina nu a cometat ceva...si nici prietenul care o are acum la 230.000km nu mi-a spus ca i-ar da turbina semne de cedare. Ideea e ca nu am condus-o niciodata subturat. Schimbam vitezele numai de la 2500 in sus si dupa un drum mai lung sau un condus mai sportiv lasam 5 minute motorul la ralanti inainte sa-l opresc. Sunt cateva mici detalii care prelungesc viata trubinei...ai sa le gasesti pe cateva topicuri dedicate acestui subiect. Consumabilele la 525d nu mi s-au parut deloc scumpe...am inlocuit bielete, bucse, racorduri, placut de frana etc. si mi s-au parut a fi in limita bunului simt ca pret. Ca si intretinere eu zic ca nici 530d nu e mai departe. Consumabilele in mare parte tot acolo ajung....diferenta se simte la impozite si taxe. Este un user din iasi care are un 530d pe automata(daca nu ma insel e si de vanzare) si poti incerca sa vb cu el..."Mihai!". Daca intri la sectiunea de Intalniri, pe thread-ul de intalniri in Iasi dai de el fara nicio problema.

Link to comment
Share on other sites

Sigur sunt de acord ca o sa pice :twoup:, eu zic in ideea ca o sa circul mult cu ea;

Dar diferenta de consum intre 525d si 530d e mare? adika simtitor?

si cam care ar fi diferenta de pret pentru revizie la ele?

Si inca o intrebare, e 39 au toate afisaj de consum instant in bord sau doar unele,

Multumesc

 

Nu e mare diferenĂža de consum, maxim 2 litri.

CostĂŁ la fel revizia, e practic acelaÂşi motor.

 

La 530d parcĂŁ intrĂŁ un pic mai mult ulei, dar e micĂŁ diferenĂža.

 

Toate au indicator de consum instant.

Link to comment
Share on other sites

A spus cĂŁ merge 40 000 km pe an.

 

DacĂŁ merge aÂşa mult, e mai ok un diesel.

 

E mai okai un diesel oricum la cat consuma un motor pe benzina. Am de gand sa trec si eu pe motorina insa m-am mai gandit si nu cred ca voi vinde E39 decat daca voi fi fortat financiar pt noul model. Ma gandesc pt oras si ca sa iti faci treaba e cel mai ideal un diesel, iar benzina pt iesiri in weekend sau cand ai chef sa te plimbi. In zilele astea e pur sinucidere sa-ti iei o masina pe benzina pt oras !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.