Jump to content

setare limba e39


seven

Recommended Posts

sigur, am crezut ca s-a rezolvat probl. si nu mai e nimeni interesat

 

 

Valabil pt. e39:

 

1. se tine apasat check control pina apare TEST LOCK ON

2. se apasa check control pina la test 19

3. se aduna cele 5 cifre din codul masinii (ex:ab12345=15) si se indroduce la test 19 cu reset km.

4. se apasa check control pina la testul corespunzator limbii sau tarii

5 se apasa reset pentru modificare

 

Ai fĂŁcut tu aÂşa?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Adica, fii mai explicit poate vor si altii sa stie!

 

sigur, am crezut ca s-a rezolvat probl. si nu mai e nimeni interesat

 

 

Valabil pt. e39:

 

1. se tine apasat check control pina apare TEST LOCK ON

2. se apasa check control pina la test 19

3. se aduna cele 5 cifre din codul masinii (ex:ab12345=15) si se indroduce la test 19 cu reset km.

4. se apasa check control pina la testul corespunzator limbii sau tarii

5 se apasa reset pentru modificare

 

 

Fi te rog mai explicit .... ce cod al mashinii ??? ... al meu incepe cu wbad1239871.....practic eu ce introduc ?? doar 15 ???

Link to comment
Share on other sites

Fi te rog mai explicit .... ce cod al mashinii ??? ... al meu incepe cu wbad1239871.....practic eu ce introduc ?? doar 15 ???

 

Nu introduci nici un 15, decat daca e o pura coincidenta.

Ultimele 5 caractere si seria sasiului sunt 5 cifre. Faci suma celor 5 cifre si numarul rezultat il introduci pt deblocarea OBC-ului. Daca ai observat, la test 19 cand scrie TEST LOCK ON ai posibilitatea de a selecta un numar de la 1 la 45.

 

Ex.: ultimele 5 caractere de la seria sasiului sunt: 78465 . Suma lor este 30. Acolo, la testul 19, selectezi numarul 30.

 

In exemplul dat mai sus, 1+2+3+4+5=15.

 

Sper ca am fost explicit...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
sigur, am crezut ca s-a rezolvat probl. si nu mai e nimeni interesat

 

 

Valabil pt. e39:

 

1. se tine apasat check control pina apare TEST LOCK ON

2. se apasa check control pina la test 19

3. se aduna cele 5 cifre din codul masinii (ex:ab12345=15) si se indroduce la test 19 cu reset km.

4. se apasa check control pina la testul corespunzator limbii sau tarii

5 se apasa reset pentru modificare

 

Explicatia este destul de clara pentru masini care au ace buton "Check Control".

Si in manual pentru acel bord scrie ca limba se poate schimba pentru mesajele "check control" si informatii de la comp.

 

Eu nu am bord cu "check control" in afisaj alfanumeric si nici acel buton de "Check Control".

Am ecranul acela cu masina - usi, faruri si portbagaj.

 

Intrebare!

Dupa ce ai schimbat limba, se vad si mesajele de pe MID (pe consola centrala) tot in engleza?

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Cateva clarificari:

 

In procedura descrisa de marioeduard se modifica in OBC tara in care a fost vanduta masina adica pozitia 10.

Pe masinile fara display alfanumeric in meniul OBC se intra/navigheaza folosind doar butonul "Reset km" tinand mai mult sau mai putin apasat.

 

La mine nu se poate alege alt cod de tara fiind doar o singura optiune 00 (00=Germ., 02 =US,...)

 

Sunt curios daca pe toate e39 fara "Alfanumeric check control" este asa. sau de aici ar trebui sa se schimbe limba inclusiv pentru ce apare pe MID.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
nu se poate schimba numai la reprezentanta ca eu chiar am vrut sa schimb asta de cand am aduso din germania da cica astia de la reprezentanta au spus ca e riscant ca softu nou de englez e mai complicat si poate face probleme in tot sistemul si mai ales la partea electrica , si pana la urma nu am schimbat si am lasat pe germana , oricum ma pricep :) bafta ... .
Link to comment
Share on other sites

nu se poate schimba numai la reprezentanta ca eu chiar am vrut sa schimb asta de cand am aduso din germania da cica astia de la reprezentanta au spus ca e riscant ca softu nou de englez e mai complicat si poate face probleme in tot sistemul si mai ales la partea electrica , si pana la urma nu am schimbat si am lasat pe germana , oricum ma pricep :lol: bafta ... .

 

 

Probabil nu au vrut sa se complice( sau efectiv omuletul cu care ai vorbit nu mai avea chef de facut hartii si alte cele necesare introducerii masinii in service). La orice reprezentanta se poate schimba limba. Se taxeaza cu jumatate de ora de manopera pe partea electrica. Cel putin asa mi-au facut mie la AB Iasi. Ma refer la modele fara navi. La cele cu navi limba se poate schimba f usor din meniul computerului de navi.

Incearca la alta reprezentanta si o sa ai surpriza ca iti vor schimba limba fara sa comenteze ca implica riscuri, ca e posibil sau imposibil nush ce lucru...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
eu am reusit la E39 sa schimb din bord doar temperatura di grade celsius in fahrenheit. Normal ca am schimbat-o inapoi pe celsius. Nu se poate schimba limba in engleza, meniul e doar in germana.

 

 

salut imi poti spune si mie cum schimb temp din bord eu o am in F deoarece am schimbat senzorul de temp ca pe cel vechi l-am pierdut !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.