Jump to content

bmw 320d 150cp sau audi A4 1,9tdi 131cp


danut

Recommended Posts

Ca sa te lamuresti cum sta treaba cu ESP, DSC si altele, uite cateva informatii utile:

 

Electronic Stability Control (ESC) is the generic term for systems designed to improve a vehicle's handling, particularly at the limits where the driver might lose control of the vehicle.

 

Robert Bosch GmbH and Mercedes Benz co-developed the first ESC system called Elektronisches Stabilitätsprogramm (ESP®) that was used by Mercedes-Benz in their flagship S-Class. Mercedes Benz licensed this for use to other car manufacturers at no cost, including BMW with their 7 Series in 1995. ESP first came to general notice when the original Mercedes-Benz A-Class (without ESC) failed the moose test (sudden swerving to avoid an obstacle); since Mercedes-Benz has built their reputation on safety, they did not want to be seen to be marketing unsafe vehicles, so at great expense every A-Class was retrofitted with ESC. Mercedes-Benz also became the first manufacturer to make ESC standard across its model range in 1999, with BMW following suit in 2000.

 

ESP was introduced to the mass market by Mercedes-Benz/Bosch, Continental Automotive Systems, Delphi and TRW, usually under the broader name of Electronic Stability Control, which is the more common term recognized by the Society of Automotive Engineers, although individual car manufacturers use a range of different marketing names (see below).

 

 

Operation:

 

ESC compares the driver's intended direction in steering and braking inputs, to the vehicle's response, via lateral acceleration, rotation (yaw) and individual wheel speeds. ESC then brakes individual front or rear wheels and/or reduces excess engine power as needed to help correct understeer (plowing) or oversteer (fishtailing). ESC also integrates all-speed traction control, which senses drive-wheel slip under acceleration and individually brakes the slipping wheel or wheels, and/or reduces excess engine power, until control is regained. ESC cannot override a car's physical limits. If a driver pushes the possibilities of the car's chassis and ESC too far, ESC cannot prevent a crash. It is a tool to help the driver maintain control.

 

ESC combines anti-lock brakes, traction control and yaw control (yaw is rotation around the vertical axis).

 

Concluzia: ESC este conceptul de baza pentru controlul stabilitatii, insa fiecare producator de autovehicule are denumirea sa specifica pentru aceasta tehnologie.

 

ex: BMW: Dynamic Stability Control (DSC), including Dynamic Traction Control

Audi: ESP - Electronic Stabilization Program

CitroĂŤn: Electronic Stability Program (ESP)

Fiat: Electronic Stability Program (ESP) and Vehicle Dynamic Control (VDC)

Mercedes-Benz (inventors): Electronic Stability Program (ESP)

 

Sper ca ti-e de folos informatia :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da, interesant unde ti-ai ales sa intrebi daca BMW sau AUDI....parera mea este ca daca toti membri forumului, si nu numai, ti-ar da un raspuns cu siguranta ar fi unul singur : BMW forever!....si pe buna dreptate. Eu am avut A4 diesel 131Hp...nu se compara la nimic cu E46 - 320d. Singurul lucru care intradevar il simti altfel in A4 este starea de complexare in mom in care te asezi langa un BMW la semafor...stii ca esti mai slab la toate capitolele, nu va concura niciodata la nimic BMW cu AUDi....exista intradevar un aspect care merita mentionat la diferentele dintre aceste 2 marci, si anume efectul tramlining, efect care nu apare la audi ci doar la bmw....daca nu stii ce este efectul tramlining, cauta pe forum si vei gasi.

Bafta la cumparare, si nu uita...cumpara-ti o masina:first: , nu un cotetz! :blink:

Link to comment
Share on other sites

E clar ca aici toata lumea o sa-ti zica sa-ti cumperi BMW. Oricum parerea mea e ca motoarele care le aduci in discutie nu sunt asemanatoare deloc si inevitabil va castiga BMW-ul.

 

Am mers cu A4 - 2.5 quattro - 170 cai...o adevarata senzatie, e altceva. Dar la clasa asta deja se cam compara cu 330d - 184 / 204 cai...care sincer, da clasa la Audi fara probleme.

 

Pe mine personal nu ma incanta ca bordul la Audi are multe butonase colorate, bord luminat frumos si alte aspecte de genul asta. E46 e o masina cu stil, linii ferme si agresive, bord extrem de sportiv si ergonomic, tinuta de drum exceptionala si o fiabilitate dovedita a motoarelor.

Link to comment
Share on other sites

Masinutza e faina. Aspect int si ext super!

 

Cam ce ai pe ea:

- 320d din 07/2004

- 150 cp

- cutie manuala cu 6 trepte

- facelift

- negru metalizat

- 115.000 km

- sistem de navigatie

- geamuri fata electrice, spate nu

- oglinzi reglabile electric posibil cu rabatare din int.

- radio-cas (vezi de magazie cd in porbagaj)

- boxe ai minim 6 max 10 pe ea

- climatronic

- cotiera fata de vazut daca e si in spate

- volan multifunctional imbracat in piele

- pilot automat

- senzor de ploaie si de parcare, probabil 90% nu-s sigur daca si de lumini

- tempomat

- computer de bord

- pregatire telefon mobil, de vazut ce model

- jante de tabla cu capace

 

Ce nu are:

- faruri cu xenon

- scaune cu tapiterie de piele

- trapa

- incalzire in scaune

 

O sa te coste cam 1300-1400 euro (curs 3.35ron/euro) inmatricularea de la RAR la numere definitive.

 

Cit despre intretinere, eu am facut schimbul de consumabile la un meserias pasionat de BMW care face asta de peste 10 ani si am platit 650 ron pe schimbul de ulei si filtre, respectiv 500 ron pe schimb de placute frina fata-spate, senzori de uzura la palcutele de frina unul pe fata stinga unul pe spate dreapta, tester electronic si o verificare mecanica a masinii. Total 1150 ron si stai linistit 15.000 km.

 

Anvelopele de iarna o sa te mai coste 350-500 ron bucata in functie de model si furnizor. Recomandarea mea e sa iei 4 buc pe care sa le folosesti doar iarna si mergi minim 2 sezoane cu ele.

 

Ah, era sa uit, fa cumva sa deduci tva din pretul ala ca se poate! Acolo in Germania.

 

Nu mai am rabdare sa scriu mai multe, mai intreaba tu daca am uitat ceva.

 

Multa bafta si sa ne anunti de decizia ta.

Link to comment
Share on other sites

ex:  BMW: Dynamic Stability Control (DSC), including Dynamic Traction Control

      Audi: ESP - Electronic Stabilization Program

      CitroĂŤn: Electronic Stability Program (ESP)

      Fiat: Electronic Stability Program (ESP) and Vehicle Dynamic Control (VDC)

      Mercedes-Benz (inventors): Electronic Stability Program (ESP)

293171[/snapback]

 

Volvo: DSA - Dynamic Stability Assistance

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit unu la nemti si imi place , s-ar putea sa fug dupa el dar mai astept detalii cu privire la ce am intrebat, ia uitat-va la el.....

293068[/snapback]

 

 

ai grija , cand mi-am luat eu 318i-ul anul asta in iulie m-am dus la nemti cu vreo 6 fise cu masini de pe mobile.de , aproape toate erau cazute fata de ce se vedea in poze si erau autohausuri de nemti nu de turci. In plus , neamtul nu avea de gand sa negocieze peste 300 eur sub nici o forma

am avut noroc ca m-am dus la un roman stabilit acolo de 20 de ani si care m-a dus la un cu totul autohaus care nu isi dadea masinile pe mobile.de si de acolo mi-am luat

 

poate te ajuta : autohaus holtz&haller orasul ulm (intra pe site-ul lor si vezi ce au)

e adevarat ca are masini ceva mai scumpe dar toate sunt beton , fara incidente

romanul meu mai ajutase diverse cunostinte cu masini de la acest autohaus si nimeni nu a avut probleme; tipul nu e bisnitar ci doar ajuta compatriotii lui

in plus , aici nemtii s-au purtat super cu mine fata de alte autohausuri la care am incercat in acelasi oras ;

e adevarat ca si aici mi-au dat doar 300 eur jos , de la 16.500 la 16.200 insa in acest pret mi-au facut si o revizie cu ulei long life , filtre , etc.

 

repet , nu am vazut in parcul lor masini cu multi km si nici o gherla , merita incercat

Edited by Leonard
Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit unu la nemti si imi place , s-ar putea sa fug dupa el dar mai astept detalii cu privire la ce am intrebat, ia uitat-va la el.....

293068[/snapback]

 

 

ai grija , cand mi-am luat eu 318i-ul anul asta in iulie m-am dus la nemti cu vreo 6 fise cu masini de pe mobile.de , aproape toate erau cazute fata de ce se vedea in poze si erau autohausuri de nemti nu de turci. In plus , neamtul nu avea de gand sa negocieze peste 300 eur sub nici o forma

am avut noroc ca m-am dus la un roman stabilit acolo de 20 de ani si care m-a dus la un cu totul autohaus care nu isi dadea masinile pe mobile.de si de acolo mi-am luat

 

poate te ajuta : autohaus holz&haller orasul ulm (intra pe site-ul lor si vezi ce au)

e adevarat ca are masini ceva mai scumpe dar toate sunt beton , fara incidente

romanul meu mai ajutase diverse cunostinte cu masini de la acest autohaus si nimeni nu a avut probleme; tipul nu e bisnitar ci doar ajuta compatriotii lui

in plus , aici nemtii s-au purtat super cu mine fata de alte autohausuri la care am incercat in acelasi oras ;

e adevarat ca si aici mi-au dat doar 300 eur jos , de la 16.500 la 16.200 insa in acest pret mi-au facut si o revizie cu ulei long life , filtre , etc.

 

repet , nu am vazut in parcul lor masini cu multi km si nici o gherla , merita incercat

Link to comment
Share on other sites

Da...cam asa ceva :)

 

ex:  BMW: Dynamic Stability Control (DSC), including Dynamic Traction Control

adica vrei sa spui ca dsc include si un dtc ?

293454[/snapback]

 

@danut: pe mobile.de cand cauti, sub pret daca scrie " MwSt. ausweisbar" inseamna TVA deductibil, adica din pretul afisat scazi 16% ca atat este la nemti. Daca scrie " Verhandlungsbasis" inseamna negociabil asa ca daca stii germana...nu mai sta pe ganduri, de obicei lasa lejer cateva sute. (sau poti sa selectezi sa-ti afiseze pagina in engleza daca nu stii germana).

 

Mergi cu incredere pe BMW, nu o sa-ti para rau. Sau daca gasesti la bani buni un A4, neaparat 2.5 TDI - quattro :)

 

Studiaza un pic piata din Germania si vezi la ce bani le gasesti. :blink: Bafta

Edited by mikken
Link to comment
Share on other sites

tva nu ai cum sa il deduci, doar daca masina o vei lua pe pers juridica

 

A4 nu are peste E46 decat spatiul mai mare pt locurile din spate si beculete mai multe si frumos colorate pe bord.

 

pt restul E46 e peste A4, asa cum E39 e peste A6.

o spun din experienta proprie, nu as da niciodata un BMW pe un Audi la aceeasi categorie.

Link to comment
Share on other sites

Da...cam asa ceva :)

@danut: pe mobile.de cand cauti, sub pret daca scrie " MwSt. ausweisbar" inseamna TVA deductibil, adica din pretul afisat scazi 16% ca atat este la nemti. Daca scrie " Verhandlungsbasis" inseamna negociabil asa ca daca stii germana...nu mai sta pe ganduri, de obicei lasa lejer cateva sute. (sau poti sa selectezi sa-ti afiseze pagina in engleza daca nu stii germana).

 

Mergi cu incredere pe BMW, nu o sa-ti para rau. Sau daca gasesti la bani buni un A4, neaparat 2.5 TDI - quattro :)

 

Studiaza un pic piata din Germania si vezi la ce bani le gasesti. :blink: Bafta

293489[/snapback]

 

 

nu vrei sa stii cat e taxa de inmatriculare pt 2.5

Link to comment
Share on other sites

lau circo cum pot sa deduc tva-ul in germania ?

Si ce ziceti pana la urma BMW sau A4 ?

293480[/snapback]

 

Cum au zis si cat sau mikken, cumperi masina pe o firma din Romania nu pe persoana fizica. Daca nu ai firma tu poti vb cu cei care aduc in mod normal masini de afara. O cumpara pe firma lor, o aduc in tara sau mergi tu dupa ea daca te intelegi cu ei la detaliile de transport si cazare.

Uite cum sta treaba:

Sa zicem ca vrem sa cumparam o masina de "dincolo" la care pretul ei este 12.500 euro incl tva aprox. 10.500 pret net, eu ca persoana fizica trebuie sa platesc pretul de 12.500 si nu cel de 10.500. La acest pret trebuie sa adaug si costuri deplasare/cazare pina la locul de cumparare si retur. Sau sa platesc pe careva sa mi-o aduca (tot acolo iesi daor ca mai consumi si timp).

Aceste costuri de deplasare dupa masina eu le estimez undeva la 300-500 euro / masina. Daca merg cite 4-5 intr-o masina sa aduca mai multe masini odata si mai si dorm pe la prieteni sau rude probabil ca ies mai ieftin dar nu cu mult sub 300.

In plus ca la valoare asta nu mergi cu atitia bani cash la tine ci plata se face prin banca unde se mai adauga o speza bancara de 15 uro si 0.5% comision de tranzactionare. Undeva la 75 euro plata pentru 12.000 euro valoare marfa.

Se plateste suplimentar pentru numere provizorii de 1 luna si pentru asigurare cam 70 euro.

Pe scurt, daca vrei sa cumperi pe persoana fizica o masina de 12.500 trebuie sa ai in calcul inca 500 euro alte costuri pe putin.

Daca o cumpara o firma ce face de mai mult timp treaba asta, aceasta firma o aduce in tara cu 11.000, mai dai si tu ceva 400-500 euro ca nu-s aia cruce rosie sa lucreze pe gratis si iesi cu masina in 11.500 si nu in 13.000. Aici nu am inclus timpul de cel putin 3 zile pe care-l salvezi su drumul si cautarea.

 

Taxa pentru motoarele de 2.5 este de 1951.09 euro adica

6893.98 ron la cursul lor de 3.5334.

 

Vad ca inca eziti intre bmw si audi. Ce te atrage la audi si ce te atrage la bmw? Daca tot vrei marca premium de ce nu iei in calcul si mercedes sau jaguar?

Referitor la dotarile pe care le are masina pe care ne-ai arata-o mai bine renunti la navigatie si cauti cu incalzire in scaune ca asa macar dai gata pasagera din dreapta. :) Navigatia arata bine pe e90 AKA seria 3 Chris Bangle dar in e46 e naspa fara cd-changer in portbagaj, sa te vad eu cum schimbi casetele in bmw :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cum au zis si cat sau mikken, cumperi masina pe o firma din Romania nu pe persoana fizica. Daca nu ai firma tu poti vb cu cei care aduc in mod normal masini de afara. O cumpara pe firma lor, o aduc in tara sau mergi tu dupa ea daca te intelegi cu ei la detaliile de transport si cazare.

Uite cum sta treaba:

Sa zicem ca vrem sa cumparam o masina de "dincolo" la care pretul ei este 12.500 euro incl tva aprox. 10.500 pret net, eu ca persoana fizica trebuie sa platesc pretul de 12.500 si nu cel de 10.500. La acest pret trebuie sa adaug si costuri deplasare/cazare pina la locul de cumparare si retur. Sau sa platesc pe careva sa mi-o aduca (tot acolo iesi daor ca mai consumi si timp).

Aceste costuri de deplasare dupa masina eu le estimez undeva la 300-500 euro / masina. Daca merg cite 4-5 intr-o masina sa aduca mai multe masini odata si mai si dorm pe la prieteni sau rude probabil ca ies mai ieftin dar nu cu mult sub 300.

In plus ca la valoare asta nu mergi cu atitia bani cash la tine ci plata se face prin banca unde se mai adauga o speza bancara de 15 uro si 0.5% comision de tranzactionare. Undeva la 75 euro plata pentru 12.000 euro valoare marfa.

Se plateste suplimentar pentru numere provizorii de 1 luna si pentru asigurare cam 70 euro.

Pe scurt, daca vrei sa cumperi pe persoana fizica o masina de 12.500 trebuie sa ai in calcul inca 500 euro alte costuri pe putin.

Daca o cumpara o firma ce face de mai mult timp treaba asta, aceasta firma o aduce in tara cu 11.000, mai dai si tu ceva 400-500 euro ca nu-s aia cruce rosie sa lucreze pe gratis si iesi cu masina in 11.500 si nu in 13.000. Aici nu am inclus timpul de cel putin 3 zile pe care-l salvezi su drumul si cautarea.

 

Taxa pentru motoarele de 2.5 este de 1951.09 euro adica

6893.98 ron la cursul lor de 3.5334.

 

Vad ca inca eziti intre bmw si audi. Ce te atrage la audi si ce te atrage la bmw? Daca tot vrei marca premium de ce nu iei in calcul si mercedes sau jaguar?

Referitor la dotarile pe care le are masina pe care ne-ai arata-o mai bine renunti la navigatie si cauti cu incalzire in scaune ca asa macar dai gata pasagera din dreapta.  :)  Navigatia arata bine pe e90 AKA seria 3 Chris Bangle dar in e46 e naspa fara cd-changer in portbagaj, sa te vad eu cum schimbi casetele in bmw  :blink:

293557[/snapback]

Dar firma care o aduce nu trebuie sa puna TVA ul aici in Romania cind o da mai departe?Ca persoana fizica nu cred ca scapi de TVA numai ca o platesti aici la firma care a adus masina.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am avut inainte un A4 si dupa ce l-am vandut am zis sa incerc si BMW , daca nu-mi place .... il vand .

Concluzia mea A4 vs BMW este urmatoarea :

 

Audi A4 1.9tdi 131CP:

 

Puncte minus :

- mai zgomotoaza

- mai scumpa la intretinere

- mai puturoasa

- mai demodata zic eu

 

Puncte plus :

- mai spatioasa in interior

- mai comoda cutia

- parca un pic mai bine finisata interior

 

 

BMW 320d 150 CP :

 

Puncte minus :

- cutia mai incomoda

- finisaje mai slabe decat ma asteptam

- cam slabut cu spatiu interior

- volumul portbagajului mai mic , la audi e mult mai generos

 

Puncte plus :

- mai silentioasa desi e diesel

- mai ieftina de intretinut . Ca exemplu Schimb ulei : 350 ron la service, Castrol cu filtru . La audi cel putin 450 ron .

- mai stabila

- fata de audi masina asta chiar trage , mai puetrnica

- mai sportiva

 

Deci parerea mea este ca raman in continuare pe BMW, nu imi pare rau de alegerea facuta . Urmatoarea masina o sa fie tot BMW .

Ma enerveaza cateodata cutia ca e mai greoaie dar in rest ..... chiar e masina .

 

Nu uita 1.9tdi 131CP este un motor pompe duse iar 2.0 150CP este Common Rail.Pompe duse a fost cam teapa pentru VAG ca l-au dezvoltat asa de bine incat la fiecare 10.000km trebuie sa completezi cate 1 L de ulei . La ora actuala VAG renunta la Pompe Duse si adopta si ei common rail . Deja sunt Audi care au motoare common rail, asa ca ....... .

Ca sa nu zici ca sunt rau as spune ca in audi stai un pic mai confortabil dar nu e prea mare diferenta .

Era sa uit .... mai pune si distributia : )))) destul de scumpa de schimbat la audi si deja la audi ai doua modele in fata (cu lansarea noului A4)pe cand la BMW doar un model.

 

Daca te uiti dupa masine de afara tine cont de urmatoarele Audi sta mai bine la dotari , eu pana mi-am gasit un BMW cu dotarile pe care le vroiam eu a durat ceva, pe cand audi gasesti destule .

 

Succes :blink:

Link to comment
Share on other sites

fratilor m-am convins...!!!!!!!! MERG PE BMW 320 D.

va multumesc mult pentru sfaturile date. Acuma tre sa scap de Opel si in 2-3 saptamani ne auzim iarasi pe forum ca poate o sa prind si eu vechime aici. Inca o data va multumesc mult si pe curand.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.