Jump to content

steptronic tremura masina


Recommended Posts

ce legatura are pretul motorului de bmw(care mi se pare rezonabil) cu pretul unei cutii de solenza...5000 euro :) .... :blink: poate 5000 ron.

5000 euro cred ca era masina noua TOATA

296550[/snapback]

man ...ai si tu dreptate...ce vrei daca omul tinea la masina lui....asta s-a intamplat acum 2 ani...e treaba fiecaruia cat da pe piese....si cat isi iubeste masina...

 

apropos...un client si-a luat o cutie automata dupa un e46 in care au murit toti pasagerii cu 300de euro... :) deci de ce sa degeneram la sume exorbitante

:)

e greseala mea ca m-am apucat sa arunc cu preturi... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cand am schimbat cutia... am intrebat cat este un motor (nu complet), nu stiu ce inseamna complet, banuiesc cu tot ce inseamna calculator, turbina, etc... faceam o gluma cu un prieten ca mai schimb motorul si rotile si o bag in garantie...

Raspunsul celor de la Ab a fost ca pretul unui motor, specific (nu complet)... este in jur de 7.000-8.000 €...

 

tu preturile pe care le avansezi in aceasta discutie le stii de la AB sau de la magazinul unde lucrezi tu?

Link to comment
Share on other sites

man ...ai si tu dreptate...ce vrei daca omul tinea la masina lui....asta s-a intamplat acum 2 ani...e treaba fiecaruia cat da pe piese....si cat isi iubeste masina

Cum naiba se face ca unu care nu-si permite sa mearga decat cu o SOLNITA... are posibilitatea sa-si achizitioneze o cutie de 5000€... :blink: asta e prostie... daca este reala speta... orice om normal vindea solenta si cu banii aia cumpara o masina mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva de unde se poate verifica nivelul uleiului din cutia automata de la 320d 2003? Sau trebuie sa merg la service?

Din cate stiu eu nu poti sa verifici nivelul... in sensul ca ea nu a fost conceputa sa se schimbe uleiul in ea si nu are o joja de verificare a uleiului... dar incearca un search... stiu ca aschimbat cineva uleiul "ACASA", si explica omul mai bine...

Ma repet... cel mai indicat este sa mergi la reprezentanta sa verifici uleiul si sa-l schimbi in cazul in care este nevoie...

BAFTA!

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=6264&hl=

 

cauta si tu pe site si o sa gasesti mai multe informatii

Link to comment
Share on other sites

@Poiuyt: O cutie steptronic nu costa 10 000 euro...

O cutie ZF steptronic costa in jur de 5000 euro...

Cutia aia de Solenza este aceasi cutie de pe Renault Megane 2 si de pe Laguna...de acolo si pretul ...dar probabil mult mai mic de 5000 euro.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu am ce sa discut cu aia de Solenza..atat a costat si cu asta basta...e cutie de renault in primul rand si nu cutie de dacia...

297664[/snapback]

 

Si vrei sa zici ca cineva a fost atat de idiot incat sa plateasca 5000 euro pe o cutie de Solenza cand o Solenza sh a ajuns si la 3500 euro?

Ar fi fost asa greu sa ia de la dezmembrari?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

sti cat costa un motor pt un 320d 2001-2004 ?!

15000 de euro, suna la AB si convingete....!!!

 

ce sa iti mai zic esti norocos...eu iti zic cat costa, dupa preturile de la magazinul de piese la care lucrez.. :)

urez succes tuturor care au probleme cu "tremuriciul" eu stiu de la ce tremura la mine... :D

 

p.s. sunt momente cand tremura(cand merg in cozi care nu se mai termina) si momente cand nu are nici o treaba si viata e mai frumoasa (cand traficul e fluid)...eu am inteles ca majoritatea 320d dupa 100 de mii au aceste probleme...deci e normal :D

 

man ...ai si tu dreptate...ce vrei daca omul tinea la masina lui....asta s-a intamplat acum 2 ani...e treaba fiecaruia cat da pe piese....si cat isi iubeste masina...

 

apropos...un client si-a luat o cutie automata dupa un e46 in care au murit toti pasagerii cu 300de euro... :) deci de ce sa degeneram la sume exorbitante

:D

e greseala mea ca m-am apucat sa arunc cu preturi... :)

 

pretul este de la Bmw filaret...am intrat in vara cu masina intr-o apa mare si mi-a zis omul deacolo ca un motor nou este 15 mii de euro si ca bine ca nu a tras apa pe traseu in motor.. :)

OFFTOPIC??? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt un nou membru si ma intereseaza si pe mine de ce se simte un tremurat al masini cu o cutie steptronic. Eu am un 320d E46 din 2002 120k km (cutie steptronic) si nu pot sa zic ca imi tremura rau dar daca o accelelez pana la 1000 de rotati nu mai tremura ma puteti ajuta si pe mine ? Multumesc frumos

296168[/snapback]

Sunt curios la ce verdict s-a ajuns .

Link to comment
Share on other sites

e de la ambreiaj !!! si face asa pt ca masinile noi numai au arcurile pe disc si le-au bagat in volanta si tremura din cauza volantei...si la mine face la fel la plecatul dupa loc mai ales in coloane interminabile...

2000 de ron volanta

296498[/snapback]

 

 

M-am dus cu masina la service sa intreb de ce tremura....si stii ce mi-a zis ....Masinile cu steptronic nu au VOLANTA....doar cele manuale... ( Augsburg)

 

Eu nu stiu de unde atata siguranta.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

M-am dus cu masina la service sa intreb de ce tremura....si stii ce mi-a zis ....Masinile cu steptronic nu au VOLANTA....doar cele manuale... ( Augsburg)

 

Eu nu stiu de unde atata siguranta.... :blink:

298685[/snapback]

ce de dreptate ai... :) :) :)

asa e nu ai volanta de cutie manuala ...

ai volanta de automata ....

 

uite-o aici ca sa te convingi... :)

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...317&hg=11&fg=20

Link to comment
Share on other sites

Dragos, am si eu un 320 steptronic are vreo 136.000 si merge perfect,cutia steptronic nu e nici sensibila nici proasta ,verifica clar ce turatie si cind o ai la motor ,daca motorul e ok ,si tot tremura inseamna la multidiscurile de ambreaj sint cam pe duca,desi nu cred,inca odata verifica exact sursa trepidajului,poate la fel de bine sa fie transmisie,cardan,dif. etc.

Steptronicul nu trebuie fortat la rece si cu demaraje in forta de pe loc,si lasa-l sa gindeasca la miscarile din R in D si viceversa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.