Jump to content

Vandalismul... incotro?


suri

Recommended Posts

De mult prea multe ori, ajungi dimineata la masina, ii dai roata de vreo 2-3 ori, si descoperi cu stupoare... o delicata urma de cheie, surub, cuisor, sububelnita sau alt obiect contondent, lasata pe vopseaua lucitoare a bolidului din dotare!!! Mai mica sau mai mare, pe usa, aripa sau pe capota, ea exista... cu mici inflorituri sau fara, zgarietura cea urata este acolo, imparte lacul metalizat si (aseara!) uniform, in zone separate, parca razandu-ti in nas...

Te uiti mai bine, verifici adancimea cu varful unghiei si il blestemi in gand pe vinovat... ce a avut cu biata masinutza ta? de unde atata cruzime?? Poate ti s-a parut? poate e doar lumina de vina... mai incerci o data cu varful unghiei, ba mai mult, mai scoti si un servetel din buzunar... poate asa, vezi Doamne, n-o fi decat o urma de praf... dar n-ai tu norocul asta! Zgarietura cea urata isi zgaieste ochii la tine, razandu-ti in nas.

Deja te apuca disperarea... Ce e de facut?? Polish? Frecat cu peria de sarma?? Orice??... sau intr-un final, cand deja ai obosit sa mai cauti panacee universale... tinichigiul si vopsitorul, parca-ti devin peste noapte cei mai buni prieteni... dar pana acolo... drumul este atat de lung... te si vezi ingropat in hartoage, asteptand umil ca un domn politist sa binevoiasca sa te primeasca in "audienta", alergand pe la casco si tocmindu-te cu asiguratorul, care oricum iti rade in nas si iti spune ca te despagubeste doar 40-50%... ca franciza, ca firma, ca banii, ca nu e vina lui...

Si ramai prostit cu ochii la zgarietura proaspata, la aripa ranita, la masinutza ta care n-are nicio vina, cu gandul la tine (in primul rand!) si apoi la vinovat...

Oare de ce simt oamenii placere sa distruga? orice? sa calce pe iarba, sa zgarie o masina, sa distruga, sa distruga, sa distruga? sa se razbune pe niste biete obiecte care oricum nu pot reactiona... in loc sa transeze problema (daca exista intr-adevar o problema!) cu posesorul obiectului in cauza... este atat de simplu, tine de comunicare , da... co-mu-ni-ca-re!

Si totusi mii de masini vor fi maine zgariate, vandalizate, jumulite, poate si tu printre ei, poate si eu, poate noi toti odata si odata... pentru ca este mult mai usor sa fim invidiosi si rai, posesivi si artagosi, preocupati de capra vecinului, decat sa invatam vreodata sa fim oameni!

 

 

si un ps. saptamana trecuta mi-au aruncat de la etaj cu castane in masina!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

..situatia e generala ..Nu numai in Romania .chiar si afara ...in urma cu 2 ani mi-am gasit masina pe jante ..oglinzile furate ,,,si zgariata toata dintr-un capat in altul cu un cui pana la tabla .....pe portbagaj scria Son of the bitch !....Eram in soc ..Politia zambea ..si ma intreba pe cine am batut sau daca am conflicte ...si eu abia intrasem in tara ..de vreo luna ........dupa ce mi-am revenit nu stiam daca sa regret Romania sau nu ....Ulterior raspunsul a fost Nu ...dar tot am ramas cu un gust amar !...
Link to comment
Share on other sites

Oare de ce simt oamenii placere sa distruga? orice? sa calce pe iarba, sa zgarie o masina, sa distruga, sa distruga, sa distruga? sa se razbune pe niste biete obiecte care oricum nu pot reactiona...

296174[/snapback]

 

Nu oamenii fac lucrurile astea, ci frustratii, loserii si imi mai vine in minte un cuvant (cu "L") pe care nu il pot spune pe un forum public, mai ales pe un topic inceput de o fata. :blink:

 

Imi pare rau pentru intamplarea ta nefericita. Consoleaza-te cu idee ca tabla ta se va repara, pe cand viata lor va ramane la fel cum este.

Link to comment
Share on other sites

Rezolvarea e simpla!

Daca il prinzi pe unu' rupe-i capul si fa-o in asa fel incat sa vada tot cartierul!

Garantat nu se va mai atinge nimeni de masina ta!

 

Sa altoiesti spiritul civic pe romani? Utopie!

Sau sa ii educi! La fel!

Edited by alien4u
Link to comment
Share on other sites

Daca il prinzi pe unu' rupe-i capul si fa-o in asa fel incat sa vada tot cartierul!

296451[/snapback]

Cu violenta nu rezolvi nimic. Ba mai dai si de alte probleme. Cel mai bine, daca il prinzi, e sa-l duci la politie unde faci o plangere impotriva lui pentru distrugere. E infractiune si se pedepseste cu inchisoarea. Si daca te si tii de capul lui, pe langa faptul ca va fi obligat sa-ti repare prejudiciul, are toate sansele sa si faca inchisoare. Cu asa ceva chiar ca-l inveti minte, chiar daca e mai multa bataie de cap pentru tine. Oricum, asta e tara in care traim si mai mult nu putem face, din pacate. Cercopiteci din astia sunt pe toate drumurile si trebuie sa traim printre ei.

Link to comment
Share on other sites

Cu violenta nu rezolvi nimic. Ba mai dai si de alte probleme. Cel mai bine, daca il prinzi, e sa-l duci la politie unde faci o plangere impotriva lui pentru distrugere. E infractiune si se pedepseste cu inchisoarea. Si daca te si tii de capul lui, pe langa faptul ca va fi obligat sa-ti repare prejudiciul, are toate sansele sa si faca inchisoare.

 

am un prieten care l-a prins pe unul care ii rupea stergatoarele (tot la un bmw!)... si a chemat politia, care a dat din umeri si i-a replicat: da-l in judecata!! ori, la noi de cate ori nu s-a intamplat sa ajungi prin tribunale si sa mori cu dreptatea in mana?? pe principiul: Romania is my country?

 

si inca o chestie: a trebuit sa-mi vopsesc integral fosta masina (care era neagra si cred ca o confundau cu tabla de scris) tocmai pt ca au zgariat-o cu bestialitate.

Intrebarea mea retorica: putem noi sa facem ceva in privinta asta?? pe langa, just sit and wait...?

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

Rezolvarea e simpla!

Daca il prinzi pe unu' rupe-i capul si fa-o in asa fel incat sa vada tot cartierul!

Garantat nu se va mai atinge nimeni de masina ta!

 

Sa altoiesti spiritul civic pe romani? Utopie!

Sau sa ii educi! La fel!

296451[/snapback]

 

 

Am prins eu pe unu ' de asta acu vreo 4 ani si i-am "explicat" ca nu e frumos ce face, ca nu e civilizat, si asa mai departe. Poate am fost un pic mai patimas cind l-am "urechit", ca i-au cazut trei dinti si a facut fractura de maxilar. Omu' s-a ales cu dantura noua si cu vreo 20 de milioane. Iar eu timp de 3 luni am facut o gramada de excursii, cind la parchet, cind la politie. Si am cunoscut si niste dentisti buni, ca omul nu a vrut dinti de astia de proasta calitate.

Acuma nu zic ca daca il prinzi sa nu-l "certi" un pic, dar daca o faci, fa-o sa nu vada nimeni, ca e belea.

Link to comment
Share on other sites

eu am avut un proces de mostenire pe rol 2003-2006

am destula experienta cu avocatii...si am cu totul si cu totul o parere diferita

nu stiu ce meserie ai tu de spui ca toti avocatii ori sunt hoti ori inutili sau ambele

296964[/snapback]

 

 

Eu am opinat in sensul ca oricat ar fi un avocat de pregatit si experimentat nu are cum sa te scape. Tot ce poate sa obtina mai bun intr-o astfel de situatie este impacarea partilor.

Singura cale de scapare este aranjarea cu medicul legist. In general procurorii merg pe principiul cutumei precedentului si nu pot deraia printr-o hotarare de N.U.P. intr-o situatie in care se impune autosesizarea.

Link to comment
Share on other sites

Cu violenta nu rezolvi nimic. Ba mai dai si de alte probleme. Cel mai bine, daca il prinzi, e sa-l duci la politie unde faci o plangere impotriva lui pentru distrugere. E infractiune si se pedepseste cu inchisoarea. Si daca te si tii de capul lui, pe langa faptul ca va fi obligat sa-ti repare prejudiciul, are toate sansele sa si faca inchisoare. Cu asa ceva chiar ca-l inveti minte, chiar daca e mai multa bataie de cap pentru tine. Oricum, asta e tara in care traim si mai mult nu putem face, din pacate.  Cercopiteci din astia sunt pe toate drumurile si trebuie sa traim printre ei.

296461[/snapback]

 

Hai sa iti zic .. ca daca prejudiciul e mai mic de ... shpe milioane.. nu face inchisoare! Si nici daca e mai mare, tot nu face inchisoare, stai tu linistit.

Amenda penala de pana in 2 milioane. Il doare undeva!

Daca e si minor, cu atat mai putin!

 

Daca il prinzi acolo, ai tot dreptul sa il bati... iti iei un avocat bun si spui ca el a sarit la tine si te-a lovit si tzi-a lovit si masina!

 

As vrea sa il vad si eu pe vecinul ala care ar depune marturie impotriva ta... daca tu ai avea dreptate!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic .. ca daca prejudiciul e mai mic de ... shpe milioane.. nu face inchisoare! Si nici daca e mai mare, tot nu face inchisoare, stai tu linistit.

Amenda penala de pana in 2 milioane. Il doare undeva!

Daca e si minor, cu atat mai putin!

 

Daca il prinzi acolo, ai tot dreptul sa il bati... iti iei un avocat bun si spui ca el a sarit la tine si te-a lovit si tzi-a lovit si masina!

 

As vrea sa il vad si eu pe vecinul ala care ar depune marturie impotriva ta... daca tu ai avea dreptate!

297029[/snapback]

 

Aaaa... si daca il bati cu simt de raspundere ... si nu ii faci ceva care sa necesite spitalizare.... iti ei tu amenda penala de 2 mil

Eu zic ca merita! Nu suport ca cineva sa isi bata joc de lucrurile mele!

Link to comment
Share on other sites

Am lasat si eu masina intr`o seara in fata la club, si am gasit`o zgariata pe usa dreapta spate... Azi am vazut ca am capota intrata putin... Acum cateva luni, niste nemernici care puneau niste conducte la gaze, mi-au facut 2 zgarieturi adanci de la tevile alea pe care le puneau... Ce sa le faci, sa te apuci la bataie cu ei, ce e drept, este ca nu i-am vazut, pentru ca daca ii vedeam nu stiu cum reactionam pt ca sunt o fire mai nervoasa si mai impulsiva, dar gandind la "rece" si cand sunt calm realizez ca nu rezolvi absolut nimic cu bataia, poate doar sa ti-o mai zgarie sau mai stiu eu. Sunt destui viteji... problema e ca doar in scris.

 

Acum... trebuie sa ii vopsesc mai multe elemente.. si capota, pentru ca e si dat rugina, si asta e un semn bun, pentru ca nu cred ca masina a fost vreodata lovita, asa, si locul ala unde au dat cei de la gaze cu teava, este mai ciudat, nu stiu cum sa va explic, o sa pun niste poze, poate a mai patit cineva si sa stiu la ce sa ma astept.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa e. Cu bataia nu prea rezolvi multe. Dar ce sa faci daca ai singele mai iute si te calca unu' pe bataturi. Pe el o sa-l doara dintii vreo citeva zile, iar tu te poti alege cu dosar penal. Chiar daca nu te vede nimeni cind ii faci extractia, daca ai o masina mai lucioasa se gasesc destui martori care au vazut tot. Cel mai bine e sa nu-l prinzi la momentul si locul faptei. Injuri vreo citeva zile, dar dupa aia iti trece. Te obisnuiesti chiar si cu zgirietura de pe masina. Si daca il gasesti dupa ceva timp pe asasin, poti aborda situatia cu mai mult calm. Vorba cuiva, exista ditamai stomacul si ficatul, ii mai pui o piedica. Daca il duci la politie, organul il dojeneste putin si ii da o amenda contraventionala. Cine se oboseste sa faca r.t.u.p. ca sa zicem asa, si daca face, procurorii au altceva mai bun de facut decit sa cerceteze maruntisuri.
Link to comment
Share on other sites

parca in deplina concordanta cu topicul pe care l-am deschis... ce se intampla ieri, in jurul orei 4, in fata facultatii spiru haret din berceni:

 

mi-am parcat masina pe o straduta langa curtea facultatii. langa masina mea era parcat un clio verde. iesisem de la cursuri cu colege si ne-am astezat in fata masinii mele sa mai stam la o vorba mica... la un moment dat, un tip care se tot invartea pe acolo, s-a apropiat si.... jap! un picior in oglinda retrovizoare a bietului clio... bineinteles ca i s-a declansat alarma, noi am ramas ca la dentist, neintelegand care e faza... tipul, bineinteles, nu s-a calmat doar cu o lovitura... asa ca jap! si al doilea picior in cea de-a doua oglinda retrovizoare, vezi Doamne sa fie simetrice! iarasi alarma, iarasi priviri speriate, iarasi nimeni care sa-l bage in seama... (sincer, asteptam sa jap! si in masina mea, ca atunci.... ) si cand in sfarsit, i-a mai tras un picior bietei oglinzi, care oricum la un moment dat s-a rupt si a cazut pe asfalt ca o gutuie uscata, nu m-am mai putut abtine sa nu-l intreb: de ce? a parcat pe locul tau? iar el: nu numai ca a parcat pe locul meu, dar de doua ore o rog (am dedus ca era masina unei vecine) sa o mute si nu vrea. este vorba despre "nesimtire"...

si in clipa aia mi-a venit sa rad... unde era nesimtirea....si asta ziua in amiaza mare, intr-adevar intr-o zona dubioasa a bucurestiului, dar totusi... si m-am ofticat ca nu am putut sa fac nimic, nu am putut sa ma duc sa-l iau pur si simplu la bataie, nu am putut sa chem politia (pt ca ala ar fi disparut in secunda 2), pentru ca traim intr-o astfel de tara in care vandalismul este la el acasa...!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.