Jump to content

probleme cardan


Recommended Posts

de citeva zile se aude un ttacanit cind calc ambreajul si bag in viteze sau schimb vitezele se aude undeva in spate cred ca la cardan si cind merg pe cite un drum mai prost si merg incet si o tin din ambreiaj parca se aude si un scirtait tot din spate .care sa fie problema ce trebuie schimbat pe acolo e chiar asa grava problema? precizez ca in mers nu se aude nici un zgomot suspect doar cind schimb vitezele multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

flansa de cardan este de vina , eu trebuie sa mi-o schimb zilele astea , cand merg a I-a si a II-a asa si ma joc din acceleratie se aude un tacanit de sub masina , cu tacanitul ala se ocupa cardanul , s-a largit flansa aia :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mergi la un service ca sa verifice daca exista vreun joc pe undeva.

Poate fi vorba de joc la planetare, poate este joc in diferential. Totodata pot fi de vina bucsile acelea mari de la puntea spate. Deasemenea verifica si axul cardanic, in zona centrala ( la rulment ) si verifica daca toate suruburile sunt corect stranse.

Cel care ti-a schimbat flansa de la cardan nu a facut aceste verificari !?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
de citeva zile se aude un ttacanit cind calc ambreajul si bag in viteze sau schimb vitezele se aude undeva in spate cred ca la cardan si cind merg pe cite un drum mai prost si merg incet si o tin din ambreiaj parca se aude si un scirtait tot din spate .care sa fie problema ce trebuie schimbat pe acolo e chiar asa grava problema? precizez ca in mers nu se aude nici un zgomot suspect doar cind schimb vitezele multumesc anticipat

 

Pt. simplu motiv ca aceleasi simptome le-am avut la un E39, iar acum zace fara volanta. Cand calcam ambreajul se auzea un zgomot suspect, care in timp a devenit sesizabil si in momentul in care nu era ambreajul apasat.

Problema e ca nu prea poti localiza zgomotul, acesta se transmite in tot ansamblu cutie-diferential-grup.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
sa rezolvat problema dupa mai multe drumuri pe la mai multi mecanici care nu aveau habar de capul lor a rezolvato un amarit de nene care se ocupa cu tobe de esapament schimbind un cauciuc de prindere al tobei aobservat ca un surub de la cadrul ala care tine grupul este rupt si nu mai tine in podea merg la alt servis shimb surubul ala si constat ca toate problemele avute pe cu cardanul au disparut nu mai era prins calumea acolo si avea joc si cind schimbab vitezele troncanea asa ca nu ar fi rau sa verificati si voi marefer cei cu astfel de troncanituri ,daca ma luam dupa toti ruginiti de mecanici la care am fost schimbam sumatate de masina asa ca aveti grija in baza la cine va lasati ca sunt multi prosti pe la servisuri chiar si cele cu renume ca ar fi bune sau specializate pe o marca anume de masina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.