Jump to content

e46 cu jante M6


radu2006

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai da... aveti dreptate, sa spune-ti ca jantele pe 18 strica multe la masina, datorita drumurilor noastre, dar asta pentru ca voi aveti in discutie, multe jante 'replici' precum si aceste jante de m6, care la randul lor sunt tot replici,

 

Sa va zic diferenta intre replici si jante originale... (pe langa duritate), greutate, o janta replica are aprope 50% mai multi kg, decat o janta originala, chiar is originala bmw.

 

Am facut test de comparatie, janta m6, (pe 18) si janta Rial Nogaro(care am pe masina acum)... rial-ul cantareste 9.7kg, si cea de m6, are 14.3kg..... acum va da-ti seama singuri....

 

Singura metoda, e sa luati jante m6 originale noi, pe 19. dar deh, nu toti avem 2-3mii euro pt ele.

Link to comment
Share on other sites

Teoria ta nu este valabila in toate cazurile..

 

Exista replici proaste si replici bune.

 

Intradevar, ai foarte mare dreptate, dar totusi, in marea majoritate, cei care vand jante (replici), ma refer la comerciantii romani, prefera sa plateasca pe o replica proasta, un pret mic, si apoi sa o vanda in romania, la pret de 150-200e, (pret de janta buna). Insa sincer, utilizatoru de rand, nu isi poate da seama cu exactitate, care e o janta proasta si care e o janta buna, poate doar din punct de vedere greutate. Cea mai buna janta 'replica' e cea originala, insa am inteles din spuse, ca la unele dealership-uri, se vand jante replica, drept jante originale...

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat un set de jante replica italienesti si sunt foarte multumit.

 

Le am de cateva luni si nu am avut probleme.

 

Am fost foarte atent cand le-am luat la greutate pentru ca n-as fi vrut nici sa pierd foarte mult din performantele masinii plus ca daca pui niste jante foarte grele, uzura asupra articulatiei si suspensiei va fi simtitor mai mare...

Link to comment
Share on other sites

Eu, n-am avut norocul tau, n-am gasit o janta replica calumea... ti-am spus, ce am gasit, pe 18 replica.. aveau greutati imense, si cand am pus mana pe rial-urile astea, am zis ca nu e posibil... bine diferenta de pret a fost simtita... dar sunt super multumit, si inca nu am avut probleme la articulatii, ba pot spune chiar ca masina fuge mai bine (decat cand aveam jante pe 17 originale bmw)
Link to comment
Share on other sites

Putin mai usoare... (desi nu le-am cantarit, doar la simt) insa pot spune ca am alte anvelope pe cele noi si to la fel la simt, anvelopa noua pe 18 e putin mai usoara, decat cea veche pe care o aveam pe 17.

 

Bine acum ar putea fi si un fel de placebo... masina arata bine cu jantele astea, si iti dai seama, iti este tot dragul, (stii efectul cand pui toba sport pe un 1.3 si suna de parca ar avea 200cp, crezi ca fuge mai tare.)

Link to comment
Share on other sites

Cele italienesti, da...

 

Insa cele turcesti sau chinezesti nu cred ca sunt asa usoare.

 

 

ca sa stiti si voi.... keskin de exemplu se fac in turcia.... si majoritatea firmelor mari de jante au fabrici in China..pt ca e mana de lucru ieftina....dar calitatea nu inseamna ca nu e buna....

 

la noi e problema cu gropile si orice jante se indoie...fie ele forjate....

Link to comment
Share on other sites

Cele italienesti, da...

 

Insa cele turcesti sau chinezesti nu cred ca sunt asa usoare.

 

 

ca sa stiti si voi.... keskin de exemplu se fac in turcia.... si majoritatea firmelor mari de jante au fabrici in China..pt ca e mana de lucru ieftina....dar calitatea nu inseamna ca nu e buna....

 

la noi e problema cu gropile si orice jante se indoie...fie ele forjate....

 

injectoarele de la e46 320d ,originale se fac in turcia...dar niste amarate de jante

Link to comment
Share on other sites

Cele italienesti, da...

 

Insa cele turcesti sau chinezesti nu cred ca sunt asa usoare.

 

 

ca sa stiti si voi.... keskin de exemplu se fac in turcia.... si majoritatea firmelor mari de jante au fabrici in China..pt ca e mana de lucru ieftina....dar calitatea nu inseamna ca nu e buna....

 

la noi e problema cu gropile si orice jante se indoie...fie ele forjate....

 

Nu ma mira afirmatia ta...

 

In ziua de azi cele mai mari companii au fabrici in China.

 

In orice caz, lumea priveste jantele replici cu prea multa neincredere.

Exista si replici de calitate iar faptul ca uneori trebuie indreptate nu inseamna nimic negativ din punct de vedere al calitatii lor..

 

Se pot indoi la fel de usor ca orice janta originala BMW.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
am si eu jante de m6 pe un e46 coupe..pe 17 sunt iar in spate imi atinge rau la denivelari! ce as putea face ca sa o ridic putin de spate sa nu mai atinga??inafara sa ii schimb suspensia?ma gandeam sa ii bag niste tampoane de cauciuc sub arc sau intre arc sa o ridic putin..cva pareri???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am si eu jante de m6 pe un e46 coupe..pe 17 sunt iar in spate imi atinge rau la denivelari! ce as putea face ca sa o ridic putin de spate sa nu mai atinga??inafara sa ii schimb suspensia?ma gandeam sa ii bag niste tampoane de cauciuc sub arc sau intre arc sa o ridic putin..cva pareri???

evazeaza aripile putin ...sau schimba arcurile

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.