Jump to content

Discuri frana/ fata


oSerX

Recommended Posts

am fost azi la Dijital pe lizeanu si mi'au zis ca astea mintex..... cica scartaie la franare pe motiv de prezenta mai mult fier in compozitia lor !.... ce sa cred ?!?!?!?!

41408[/snapback]

 

Daca tot ai fost la Dijital de ce nu ai trecut si pe la Bennett alaturi ? aia nu aduc turcisme.

Pentru piese noi la masini "exotice" (E21, E12, E28, E30) este un magazin pe Grivitei, intre podul Basarab si Grant. Este singurul loc in Bucuresti unde am vazut pe raft etichete de genul Stopuri E28, stopuri E34, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.vrei piese de competitie cauta sa fie originale in primul rand si sa fie marca de renume gen brembo, ferodo, ap racing etc...

P.S. brembo nu face placute

2. daca vrei piese obisnuite iti recomand cele de origine. Sunt in parametrii masinii, asa o sa ai,daca fol si placute tot din astea, franare in parametrii dati de fabricant.

cel mai bine si mai ieftin este daca ai p cineva care face germania sa le ia de afara de la reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

Bosch si ATE sint folosite la echiparea de origine pentru placute si discuri.

 

http://www.ate.de/generator/www/com/en/ate...stomers_en.html

 

In timp ce Bosch ofera doar echiparea standard, ATE are si o gama de produse performance de o calitate excelenta cu preturi competitive.

De Bosch a auzit toata lumea, iar ATE este marca a grupului Continental.

 

Daca nu va doriti ceva exotic ATE ramane o alegere potrivita: calitate excelenta la un pret bun.

La sistemul de frinare nu as recomanda sa se faca experimente cu produse aftermarket.

 

"If you save on brakes, you’re saving at the wrong end" !

 

E recomandabil sa se imperecheze discurile cu placutele. Unele discuri cer niste placute cu anumita compozitie si duritate pentru eficienta si durabilitate maxima. Cel mai bine sa fie de la acelasi producator.

 

Ca si rezistenta in timp cam la doua seturi de placute trebuie schimbate si discurile pe fata. Pe spate tin in general cam dublu.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Ce placute ai la BMW-ul tau(E39,2001)  Bosch sau Ate?

53530[/snapback]

 

Pe fata am discuri si placute BMW , ca asa am luat masina. Pe spate am schimbat discurile si placutele cu ATE. Pentru frina de mina am luat saboti Ferodo ( am impresia ca ATE nu face sabotii ) dar nu a fost nevoie sa-i schimb.

Cind se vor uza pe fata voi lua un kit de ATE Power Disc probabil , ceva cum am avut si pe E34. Au niste elipse care se vad super.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Pe fata am discuri si placute BMW , ca asa am luat masina. Pe spate am schimbat discurile si placutele cu ATE. Pentru frina de mina am luat saboti Ferodo ( am impresia ca ATE nu face sabotii ) dar nu a fost nevoie sa-i schimb.

Cind se vor uza pe fata voi lua un kit de ATE Power Disc probabil , ceva cum am avut si pe E34. Au niste elipse care se vad super.

53533[/snapback]

 

 

Te-am intrebat, ptr ca placutele la modelul tau sunt numai Textar si Jurid(oem ma refer).

Link to comment
Share on other sites

Te-am intrebat, ptr ca placutele la modelul tau sunt numai Textar si Jurid(oem ma refer).

53537[/snapback]

 

ATE sint placutele pe spate. Sigur. Desi maine o sa caut si factura sa vad daca nu m-a lasat memoria ! :blink:)

Uite si aici http://replacement.autopartswarehouse.com/...rue&showdc=true

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.