Jump to content

Discuri frana/ fata


oSerX

Recommended Posts

Salut,

 

Cam cat costa 2 discuri frana pe fata BMW 320d-2001 ?? Masina a stat cam 8 luni degeaba in Germania si cand a luat-o var'miu i s-a incins discul rau de tot pe stanga fata si nu stiu ce s-a intamplat de s-a ovalizat.... poate de la faptul ca a plouat mult in perioada aia in Germania, nu stiu - si acum la viteza peste 80-90 la franare se simte.

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Guest 2good4u
un prieten tocmai si-a facut revizia la un e46 ieri. printre filtre, bujii, etc... a mai trebuit sa schimbe si discurile. cica au fost 160E.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cam cat costa 2 discuri frana pe fata BMW 320d-2001 ?? Masina a stat cam 8 luni degeaba in Germania si cand a luat-o var'miu i s-a incins discul rau de tot pe stanga fata si nu stiu ce s-a intamplat de s-a ovalizat.... poate de la faptul ca a plouat mult in perioada aia in Germania, nu stiu - si acum la viteza peste 80-90 la franare se simte.

 

Multumesc !

32070[/snapback]

 

 

putin pe langa...nici la e34 nu-s mai ieftine:discuri+placute(Ferrodo)=6 milioane, manopera=500mii-senzoru'' se plateste separat(daca s-a dus sau nu stiu meseriasii de la service sa ti-l scoata intreg p-ala vechi)=600mii

Link to comment
Share on other sites

de mentionat ca preturile sunt pentru 2 discuri+placutele de frana aferente, dar sunt produse aftermarket carora nu le cunosc durabilitatea

32073[/snapback]

 

Mai daca tin 100.000km sunt ok. pe mine ma intereseaza mai mult eficacitatea franarii si rezistenta materialului la temperatura.

 

 

 

Ala era de seria 3 pana in '98. ma uit si dupa '98..... sau sunt aceleasi discuri ??

 

Merci mult. Un garaj de bmw ? Nu astia de la service de nu te lasa langa masina si'ti zic ca ti s'a stricat senzorul (care e bun) sau ca nu stiu ce furtune, sau altceva pe acolo. Va rog mult daca puteti sa ma ajutati cu un service cunoscut intre membrii forumului. Nu acum, peste vreo 2 saptamani vreau sa le schimb ..mai intai sa fac comanda !

Link to comment
Share on other sites

Guest 2good4u

ziceam ca sunt 160E discuriel. Ei bine, sunt 200E cu tot cu TVA. Pretul e de ieri..

 

asta la Automobile Bavaria. Discurile sunt pt E46 325. Nu stiu daca sunt la fel ca la tine..

Link to comment
Share on other sites

cred ca la 325 sunt mai mari .... sau nu stiu... am vazut ca astea pe e46 320d sunt aceleasi pt 316, 318,320

 

Astea de pe ebay ce calitate au privitor la calitatea otelului/rezistenta caldura ?

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Mai daca tin 100.000km sunt ok. pe mine ma intereseaza mai mult eficacitatea franarii si rezistenta materialului la temperatura.

32228[/snapback]

 

 

100.000 km nu au cum sa tina niste discuri care sunt eficace si rezista la temperatura.

Daca iti cumperi discuri aftermarket, nu poti sa apreciezi calitatea.In principiu discurile aftermarket calitative, sunt mai scumpe decat cele originale.Daca cumperi pe ebay nu poti iti dai seama de calitate,daca sunt tratate cu geomet sau nu.(de ex)

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

si atunci niste discuri bune din Romania de unde as putea lua??? Sau raman la cele BMW originale ( le comand de la bmw - LE POATE ADUCE CINEVA MAI IEFTIN ??? ).

 

Eu m'am uitat si la al doilea link dat de mike de pe ebay. Par ok discurile. Cel putin arata :blink:) si scriu acolo de ele ce scriu ......dar nu pot sa bag mana in foc...... nimeni nu mai zice nimic de ele !:)

 

Merci mult !

Link to comment
Share on other sites

un prieten tocmai si-a facut revizia la un e46 ieri. printre filtre, bujii, etc... a mai trebuit sa schimbe si discurile. cica au fost 160E.

32072[/snapback]

ma paste si pe mine... ai idee cat costa totul, adica, filtre, ulei , bujii (nu stiu daca e cazul), curele... tot e46 din 2000?

Link to comment
Share on other sites

Guest 2good4u

pai l-a costat ~1000E. discuri fata/spate, placute, bujii, filtre, ulei si o piesa mica la directie(nu stiu exact) care era cateva zeci de E.

Discurile au fost 400E. toate 4

 

later edit: uitasem, masina e un 325i E46 din 2001..

Edited by 2good4u
Link to comment
Share on other sites

pai l-a costat ~1000E. discuri fata/spate, placute, bujii, filtre, ulei si o piesa mica la directie(nu stiu exact) care era cateva zeci de E.

Discurile au fost 400E. toate 4

 

later edit: uitasem, masina e un 325i E46 din 2001..

32704[/snapback]

 

 

multumesc... a mea e 316i si nu cred ca trebuie sa schimb discurile... apropos, scartaie putin la franare (cineva mi-a spus ca am placutele mai tari)... alt lucru, scartaie putin arcurile cand ma urc sau dau jos din ea... de fapt nu stiu daca chiar sunt arcurile si daca stie cineva despre ce e vorba il rog sa-mi zica...

 

multzam si va anunt si eu cat o sa ma coste treaba cand o fac...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Discuri si placute f. bune puteti sa luati de la Mintex (Anglia). Au reprezentant in Romania, nu zic numele sa nu mi se puna-n circa faptul ca fac reclama. :blink:

33516[/snapback]

 

am fost azi la Dijital pe lizeanu si mi'au zis ca astea mintex..... cica scartaie la franare pe motiv de prezenta mai mult fier in compozitia lor !.... ce sa cred ?!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

mintex sunt super firma.. gen brembo.. doar ca piesele de la dijital sunt toate facute in turcia ,incearca un paneuro,augsburg.. discurile oem la augsburg nu cred ca sar de 100 euro.

 

inafara de table,geamuri, oglinzi,plastice, nu se merita sa cumperi nimic turcesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.