Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

Dc e varza , ca nu iti convine situatia?Sau ca ti-e rusine sa recunosti ca ai gresit ,ceea ce e mai grav.

 

Numai insist deloc,

 

Cand o sa mergi tu cu consumurile alea trebuie sa-ti inmaneze premiul Nobel.

 

Sa ai o seara buna.

 

PS: si apropo vezi ca e o mica mare diferenta intre UK mpg si US mpg,care este varianta corecta cu care toata lumea calculeaza. :goodjob:

 

http://www.markporthouse.net/rangie/fuelconsumptionconversion.htm#

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Dc e varza , ca nu iti convine situatia?Sau ca ti-e rusine sa recunosti ca ai gresit ,ceea ce e mai grav.

 

Numai insist deloc,

 

Cand o sa mergi tu cu consumurile alea trebuie sa-ti inmaneze premiul Nobel.

 

Sa ai o seara buna.

 

e varza pentru ca nu calculeaza corect, matematica e o stiinta exacta, deci siteul ala e VARZA!!

 

tu ai gresit ca ai copiat rezultatele de pe un site varza fara sa le verifici in prealabil, conversia facuta de mine e corecta, cea copiata de tine e departe de adevar

 

o seara buna si tie

 

PS: stiu ca exista o diferenta intre cele doua, dar avand in vedere ca ai dat exemplu 535d cu date din emisiunea TOP GEAR (care este din UK) am facut calculele dupa un galon uk, nu dupa galonul american

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Calculul gresit vine din felul in care faci regula de 3 simpla.

 

TU ai inmultit cu galonu UK =4.58l care are mai multi litri decat cel US,

 

galonu US =3.78 l.

 

De aici si diferenta mare consumuri.Dar iti spun eu , varianta corecta este cea US.

 

Si am facut si cu 3 simpla, de unde era sa stiu eu ca vei folosi UK mpg?

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Calculul gresit vine din felul in care faci regula de 3 simpla.

 

TU ai inmultit cu galonu UK =4.58l care are mai multi litri decat cel US,

 

galonu US =3.78 l.

 

De aici si diferenta mare consumuri.Dar iti spun eu , varianta corecta este cea US.

 

Si am facut si cu 3 simpla, de unde era sa stiu eu ca vei folosi UK mpg?

 

Voi va certati pt ca raportati consumul gresit.

 

29L este cu 52% mai mare decat 19L

19L este cu 33.6% mai mic decat 29L.

 

Cand compari una care consuma 19 cu una care consuma 29, atunci comparatia o faci in functie de cea mai mica. Deci cea cu 29L/100km consum, arde cu 50% mai mult gaz decat aia cu 19.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac pe teoreticianu.

 

Dar 29l reprezinta 1 intreg adica 100%.

 

19l nu vor putea fi niciodata 52% dintr-un intreg de 29.

 

50% dintr-1 intreg de 29l este 14,58l.

 

De aici oricum ai da-o nu are cum sa-ti iasa 52% fata de 33.% pt ca nu este jumatate lui 29l adica 14.58.

 

:thumbsup: :thumbsup:

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac pe teoreticianu.

 

Dar 29l reprezinta 1 intreg adica 100%.

 

19l nu vor putea fi niciodata 52% dintr-un intreg de 29.

 

50% dintr-1 intreg de 29l este 14,58l.

 

De aici oricum ai da-o nu are cum sa-ti iasa 52% fata de 33.% pt ca nu este jumatate lui 29l adica 14.58.

 

:thumbsup: :thumbsup:

 

daca tu ai 3 kile de mere si eu am doar 2. atunci tu ai cu 50% mai multe mere decat mine, sau eu am cu 33% mai putine.

tu il iei pe 29 ca un intreg. dar tre sa iei intreg elementul fata de care faci comparatia, adica pe 19. => 29 e un intreg si jumatate.

 

Cauta si pe google. "Divide their difference by the smaller number."

 

deci 29-19=10

 

10/19 = aprox 0.5

 

deci procentajul corect este 50% :)

 

LE: alt exemplu dif procentuala dintre 605 si 489. a intrebat un tip. iar rasp primit a fost:

 

605 /489 - 1 = 0.237 = 23.7%

 

deci pe acelasi algoritm 29/19 - 1 = 52%

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

NU poti sa iei ca intreg suma celor 2 parti pentru ca factorul la care ne raportam este cifra cu valoarea cea mai mare.

 

Asa normal daca tu ai 3 mere si eu 2 , normal 5/2=2.5 =50%

 

Asta inseamna ca din tot intregul eu ti-am transferat tie din partea mea ,ceea ce nu s-a intamplat.

 

La fel ca in orice lucru, consum ,cifra de afaceri, ne raportam la o suma/parte/intreg din care dividem o cifra % , care reprezinta x % din intreg.

 

Sau cand bagi 19l peste 29 in rezervor crezi ca iti sare consumul la 50%,? consumul se raporteza la volumul/cifra totala existenta la care ne raportam . :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

NU poti sa iei ca intreg suma celor 2 parti pentru ca factorul la care ne raportam este cifra cu valoarea cea mai mare.

 

Asa normal daca tu ai 3 mere si eu 2 , normal 5/2=2.5 =50%

 

Asta inseamna ca din tot intregul eu ti-am transferat tie din partea mea ,ceea ce nu s-a intamplat.

 

La fel ca in orice lucru, consum ,cifra de afaceri, ne raportam la o suma/parte/intreg din care dividem o cifra % , care reprezinta x % din intreg.

 

Sau cand bagi 19l peste 29 in rezervor crezi ca iti sare consumul la 50%,? consumul se raporteza la volumul/cifra totala existenta la care ne raportam . :thumbsup:

replica de la care a plecat calculul era "e o diferenta enorma

 

8mpg inseamna 35% , 12mpg inseamna 22%

 

e o diferenta de peste 50% "

 

deci luam 1 masina care consuma 19 si una care consuma 29.

 

Daca vrei sa intelegi ca procentajul se calculeaza cum ti-am explicat in postul anterior, bine. Daca nu, aia e.

 

Tu zici ca daca bagi 19 peste 29 in rezervor iti sare consumul la 50%? nu are sens fraza, in primul rand.

 

Iar daca bagi inca 10L ca sa ajungi de la 19 la 29, atunci iti sare cu exact 50%

 

NU poti sa iei ca intreg suma celor 2 parti pentru ca factorul la care ne raportam este cifra cu valoarea cea mai mare.

 

PAI TOCMAI... factorul la care te raportezi este cifra mai mica, pt ca tu calculezi cresterea, nu scaderea :)

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Nu prietene, diferenta de 50% este dublul lui 19 adica 38 , nicidecum 29.

 

Dar ma rog fie cum ziceti voi. :thumbsup: Cheers.

 

Se comparau 8mpg vs 12mpg , in fine tu compari 8mpg cu 4mpg .

 

Sper ca ai realizat de unde vine greseala.

 

Lantul de aur de la gat sa stii ca nu tine loc de creier!

Era o vorba din popor... ca sa iti dai seama ca esti prost, trebuie sa iti mearga mintea :) NO OFFENCE!

8mpg vs 12 mpg. 12 mpg e cu 50% mai mare decat 8 mpg. asta e realitatea.

 

"Nu prietene, diferenta de 50% este dublul lui 19 adica 38 , nicidecum 29."

Dublul e 100% in plus. Asta pentru cultura ta generala.

 

8 + 0.5x8=12 ia vezi, daca ecuatia e corecta, inseamna ca diferenta dintre 8 si 12 e de 50% :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ti-am vorbit frumos dnu kristal_spitalu9.

 

Eu zic sa lasi cuvintele astea pentru mahalaua ta,sau poate asa se vb in familia ta,pana atunci fa-ne un favor si impusca-te.

 

Dar eu ti-am vorbit urat cumva? ti-am spus o vorba din popor, atata tot :) Ce cuvinte sa las pt familia mea? La mine in familie nu isi au sens astfel de proverbe.

Unii si-au petrecut timpul pe la facultate, altii pe pista. Aici nu e nicio problema. Dar cand altii iti demonstreaza negru pe alb ca ai gresit, atunci macar accepta asta :)

Edited by kristal_madness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai marsi.

ai o oglinda ? repeta ce ai spus cand gasesti una ... daca nu stii sa iti stapanesti nervii, ai 10 zile de pauza :excl:

 

@Kristal, mai usor cu flame-uri "din popor" ca ti-o iei si tu... vacanta

 

pana atunci ai 5 zile read-only !

 

Se scrie mars.

era mars + ! intors... :p

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ultimele post-uri, parca topic-ul asta ar fi mai bine sa se numeasca" de ce fuge lumea de carte, de facultate, de matematica ?" ! :rolleyes:

 

ON: chiar in weekend a trebuit sa rezist eroic unui asalt nimicitor din partea gastii, survenit in urma afirmatiei mele ca atunci cand va aparea primul junior m-ar bate gandul sa-mi iau un combi. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

wow...la ce discutii s-a ajuns dimineata pe racoare de la consumul meu! Fratilor sunteti prea odihniti! Eu sunt economist dar n-am vazut atatea calcule nici pe forumurile de contabilitate!!! Imi cer scuze ca am postat consumul real...mai are cineva 535d? S-ar fi lamurit repede treaba...in cartea masinii astea sunt consumurile: City: 25 mpg (9.4 L/100Km),

Highway: 42 mpg (5.6 L/100Km), Combined: 33.6 mpg (7 L/100Km), in nici un caz consumurile mele 15 in oras etc. Si mai repet...cine are nevoie de cartea masinii o am eu in limba romana in format .pdf!

Link to comment
Share on other sites

Asta ti-am spus si eu .pentru 1 singura accelerare pe Autobahn in viteza 230 sau a 6a aproape de redline , masina nu iti consuma in acel moment si la acea viteza 8.5 sau cat ai zis tu .

 

Cu cat viteza este mai mare , cu atat forta de frecare cu aerul este mai mare, masina se supune unui efort

 

apropo...la 230km/h acul de la turometru sta pana in 3000 rot/min in nici un caz langa redlines!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.