Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

316d... 116 cp, mi se pare ridicol, scuza-ma.

Salut!

 

Nu inteleg ce e asa de ridicol. Puterea motorului? Am octavia 2 1,9 tdi cu 105 HP cu 5 trepte. Am 145000km cu octavia si merge de nu are aer. Saptamana asta am facut 2000 km in Ro: Bucuresti-Brasov-TgMures-Bistrita-VatraDornei-Radauti-Suceava-Roman-Bacau-Buc. Am mers constant in afara orasului cu 150km/h si 89-90km/h in localitatile unde permitea viteza asta si nu erau radare (am statie pe masina :D cunascatorii stiu de ce :D). La drumul asta am avut un Ford Mondeo nou in spatele meu (a mers dupa mine de la Roman) care la intrare in Bucuresti ma depasit si soferul a inclinat capul in semn de respect.

Iti fac intr-un singur drum Bucuresti - Chisinau (tur/retur) sau Bucuresti - Timisoara (tur retur)

Nu vad ce e asa de jenant la seria 3 cu 116HP...

Link to comment
Share on other sites

La drumul asta am avut un Ford Mondeo nou in spatele meu (a mers dupa mine de la Roman) care la intrare in Bucuresti ma depasit si soferul a inclinat capul in semn de respect.

:huh:

http://cdn.comluv.com/wp-content/uploads/2010/11/respect.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poate a inclinat capu semnaland ca nu esti zdravan, de unde stii ce a vrut omul sa spuna exact.

Pai masina aia a mers scai dupa mine. Daca nu eram intreg nu se tinea scai (mai ales la 55km/h in loc cu radar, el neavand statie) si nu saluta si apleca capul in semn de respect!

...

Oricum ideea era ca am mers foarte bine cu octavia la 105hp si 5 trepte si nu vad de ce e o jena sa merg cu seria 3 touring de 116hp si 6 trepte

Link to comment
Share on other sites

Mergi des in afara? Ai auzit de iepure? Deobicei cand mergi la drum lung, iti iei un iepure, si te tii dupa el, fara sa il depasesti. Daca are si statie sau detector radar, cu atat mai bine.

 

Mai degraba ti-a multumit.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Mergi des in afara? Ai auzit de iepure? Deobicei cand mergi la drum lung, iti iei un iepure, si te tii dupa el, fara sa il depasesti. Daca are si statie sau detector radar, cu atat mai bine.

 

Mai degraba ti-a multumit.

...

Oricum ideea era ca am mers foarte bine cu octavia la 105hp si 5 trepte si nu vad de ce e o jena sa merg cu seria 3 touring de 116hp si 6 trepte

 

Am intrat pe forum sa aflu ceva sfaturi despre 316 touring. (nu lucruri de genul RIDICOL )

Nu am auzit de iepure dar ma bucur cand pot sa ajut pe cineva chiar daca sunt iepure sau nu!!! (chiar im plac iepurasii :D)

Fac multe drumuri de genul asta. In trafic gasesti o gramada de oameni de toate felurile (incep sa inteleg de ce soferii de camioane nu ii suporta pe soferii de turisme... )

Repet! Sunt foarte bucuros cand pot sa ajut! Daca vroiam sa scap de Ford ( era istorie).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, o sa fii primul cu 316d touring, posibil sa fii si primul cu orice fel de 316d. Deci sfaturi, putin probabil.

 

Chestia cu iepurele este sa iti alegi unul care sa nu scape de tine. Cel mai probabil Fordul avea minim 140 de cai, parca atata au 2.0tdci-urile lor, deci n-aveai nici o sansa sa scapi de el, daca ai fi vrut.

 

Daca erai un iepure constiincios, ai fi stiut sa mergi un pic pe contrasens dupa ce ai depasit, ca sa te vada urmaritorul si sa stie ca nu vine nimeni din fata.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

si eu cand merge pe A2 / A1 mai repede si vad unu cu statie(antena mare) ca merge mai tare , ma tin dupa el pardon.gif

Nu as pleca la drum fara statie ... Nu neaparat pentru viteza ci pentru informatii. Am avut situatie cand am ales alt drum pentru ca era accident sau alte probleme. Am aflat informatii despre drum si sfaturi (inclusiv unde sa te cazezi sau sa iei masa...). Mai sunt si oameni de bine in tara Romaneasca.

Ce sa zic: "Drumuri bune si DOAMNE ajuta! "

 

PS: nu am primit raspuns la acel RIDICOL

 

Esti sigur ?

Scuze! din graba tastarii "m-a depasit".

Multumesc pentru atentionare! Nu mai pot edita postul.

Link to comment
Share on other sites

asa e bre Verssate, dar totusi, daca tot se da si cu altceva , parca e pacat ca bmw-ul nu este altceva si prin faptul ca e mai fortos, nu doar caroseria, dar daca si-a achizitionat bmw-u , ce sa ii uram ! normal ! sa-l Stapaneasca sanatos ! drinks.gif Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Aici sunt numai masini cu foate multi caluti?

 

 

nici intr-un caz, din cate stiu eu 116d are motor 2.0D ..pai si atunci, daca tot platesti si la motorina si la taxe tot atat , de ce nu un 320d (184cai) ?! :) care este net superior..ce sa mai vorbim in cazul resoftarii , dar acum , timpul este trecut

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

nici intr-un caz, din cate stiu eu 116d are motor 2.0D ..pai si atunci, daca tot platesti si la motorina si la taxe tot atat , de ce nu un 320d ?! :) care este net superior..ce sa mai vorbim in cazul resoftarii , dar acum , timpul este trecut

 

Spuneam la inceputul topicului dotarile masinii "Masina vine echipata cu faruri bi xenon, clima automata, jante aliaj 225/16, volan sport cu comenzi, senzori de ploaie si lumina, pachetul de lumini, oglinda interioara antiorbire, pilot automat, CD mp3 cu 2 linii de afisaj ..."Aceasta masina a fost cumparata la super promotie si nu am putut modifica nimic pe ea ( e o masina noua la 0km ). Cine a plecat de curand din aeroportul Otopeni a putut observa reclamele la masina asta.

Link to comment
Share on other sites

mi-era clar ca pretul a facut diferenta :)

 

in fine, sa te bucuri de ea si sa te plimbe cu placere ! drinks.gif

 

p.s. mai tarziu vei afla ca dotarile acele sunt de bun simt , nu ceva extraordinar :)

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Toate la timpul lor! O sa vina si vremea intrebarilor cu resoftarea (sa mai punem ceva caluti).

Mai am o intrebare, ca poate am gresit forumul sau topicul:

 

Aici sunt numai masini cu foate multi caluti?

 

O seara frumoasa!

Aici e plin de oameni cu M3-uri, M5-uri si M6-uri. :laugh: Normal ca un banal 316d li se pare penibil. Ma mir ca inca se clinteste din loc masina ta. :hyper:

P.S.- eu zic sa nu mai iei in seama astfel de comentarii, masina este mai mult decat ok. :thumbsup: Sa-i faci o prezentare aici cand o vei primi sa o vedem. :)

Edited by Tudy_2dy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.