Jump to content

Masina lu vecinu


Cristi.MD

Recommended Posts

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ba da dar cu alea am avut probleme din cauza la et11 + janta de 9.5j pe spate, dupa ce le-am dat mi-a parut rau...fara 18" nu se poate... E cu totul alta masina si pe sosea si la grafica.... Tot am sperat sa le pot pune sus da de ex asta dimineata ningea la cluj...

Ps: daca mai am probleme cu jantele sa frece nu o sa mai aleg varianta lasha si sa le vand ci voi pune suspensie sport

Link to comment
Share on other sites

haha si eu ma bucuram cand vasusem vreo trei zile la rand temperaturi de 8 si 9 grade...cred ca trebuie sa mai asteptam un pic cu gumele de vara.

am fost in baci dar nu are si nici nu stia cand o sa aduca marfa, la fel si pe varianta zorilor manastur e criza....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

<_<...lasa sa creasca suspansul :) ... cat de repede vin puse sus...

 

Vreau sa schimb si farurile si stopurile.. si dupa servici nu-mi ramane prea mult timp liber.....

 

Acum astept sa vad cum evolueaza treburile si ce manevre se pot face.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

pentru ca s-a ivit o oportunitate, de a le schimba foarte avantajos pentru mine, intre timp s-a rasuflat treaba, si daca m-am apucat de-o treaba am vrut sa o duc la sfarsit... si acum.. iar a devenit de actualitate oportunitatea respectiva <_<...

 

Daca pot sa pun faruri/stopuri cu semnal alb, de ce nu ?..

Link to comment
Share on other sites

Am sa postez un filmulet care a mai fost pus :bashwall: ca oricum toata lumea zice de diesele ca sunt tractoare... asta este tractorul meu asa ca ma astept de la cei cu benzina .. si de la V8 in sus sa puna 2 monede 1 peste alta sau ceva... :) ca o moneda sta si pe dieselu meu

 

Baieti nu am avut surubelnita...

 

http://i45.photobucket.com/albums/f99/bigchief2/Poli/Video/th_525d.jpg

 

 

tare video asta cu moneda, am sa incerc si eu <_<

Link to comment
Share on other sites

au fost 500

 

acuma pana in martie urmeaza sa iau 4 gume 225/45-18 fata si 255/40-18 spate..

si in martie daca e cald o sa le pun... deocamdata la cluj e frig... -1 grad..

 

si sa nu uit, trebuie sa-mi fac 4 stickere de BMW.. sa pun peste capacele cu marca jantelor

 

Acum ce marime sunt gumele?

 

Daca se schimba raportul intre marimea gumelor fata spate...nu se schimba si cum se tine masina in curbe?

 

PS frumoase jantele, si la un pret excelent

Edited by Americanu
Link to comment
Share on other sites

pai e un raport intre latime/inaltime ... daca pe fata am 225/45 si pe spate am 255/40.. diferenta este e 0,6%.. din ce am studiat.. nu apar erori de DSC si alte probleme la o eroare de pana in 3%....

 

Masina sta foarte bine in curbe. ar sta mai bine fireste doar cu suspensie sport.

 

 

Referitor la testu cu moneda, e la misto, normal ca pe o masina cu benzina tre sa stea, ideea era ca eu eram curios daca sta pe dieseluri care sunt facute tractoare si in toate felurile... si cum am vazut pe forum ca alti useri puneau surubelnite si orice .. putin si puneau si poxipol, am zis sa incerc, si dieselul pe cat de diesel e... pe L6 sta cat de cat... daca ar fi suprafata neteda fara striatii din alea, si perfect orizontala, moneda s-ar invarti.. sa zicem "ca un titirez" da mai incet... nu s-ar invarti cum se invarte in clipul ala..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dupa ce acum de 2 zile am avut ocazia sa-i dau putin pe drum mai lung, am constatat ca pe spate 9J ET 15 si 255/40-18" freaca putin, adica freaca da in conditii extreme, gene in viteza, prind o denivelare, si apoi frana si curba la stanga, deci in combinatia asta de manevre freaca putin, probabil ca un ET18 ar fi perfect sau suspensie mai rigida pe spate. Pe fata cu 235/45-18 ET20 nu sunt probleme... chiar daca pe stalp scrie clar 235/40-18"...

 

Si intre 225/40-18" si 235/45-18" pe fata este diferenta foarte mare... se simt denivelarile mult mai bine cu anvelopele ce le am acum... ar fi fost mai bine mai inguste probabil...

 

Insa se comporta excelet pe drum bun <_<...

Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa-mi fac suspensia pe spate mai rigida, fara suspensie sport care sa-mi lase masina mai jos. Momentan am probleme ca daca las masina mai jos nu pot intra sau iesi din curte... deci ce solutii ar fi pentru suspensie standard...?
Link to comment
Share on other sites

Cum pot sa-mi fac suspensia pe spate mai rigida, fara suspensie sport care sa-mi lase masina mai jos. Momentan am probleme ca daca las masina mai jos nu pot intra sau iesi din curte... deci ce solutii ar fi pentru suspensie standard...?

 

zilele trecute am vazut pe cineva care a facut o chestie asemanatoare cu ce vrei tu sa faci la un e36 touring... a confectionat dintr-o bucata de cauciuc un fel de flansa care a pus-o in capatul arcului acolo unde culca nici nu mai stiu exact sus sau jos, in asa fel incat nu permite sa balanseze , sa coboare masina la fel cat cobora inainte, nu stiu daca asta ar fi o rezolvare si in cazul tau. avea aceasi problema, roti mari si late care atingeau doar in conditii extreme.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.