Jump to content

Probleme ulei


Recommended Posts

Am o scurgere de ulei in partea dreapta , sunt unse in ulei toate chestiile pe acolo (turbina , si furtunele alea pe acolo) , plus ca pe la 1000 de ture la plecarea de pe loc sau daca tin apasata frana si o turez la 1000 de ture se aude un zgomot destul de tare ca si cum sar freca ceva , turbina si tampoanele la motor leam schimbat acuma 3 luni (noi). Mecanicul a sters pe acolo insa nu sia dat seama de unde e scurgerea de ulei si nici de unde provine zgomotul.Masina merge bine in rest , nu a pierdut din putere , schimba bine .. in bord nu imi apare nici o eroare. Astept pareri.
Link to comment
Share on other sites

Am o scurgere de ulei in partea dreapta , sunt unse in ulei toate chestiile pe acolo (turbina , si furtunele alea pe acolo) , plus ca pe la 1000 de ture la plecarea de pe loc sau daca tin apasata frana si o turez la 1000 de ture se aude un zgomot destul de tare ca si cum sar freca ceva , turbina si tampoanele la motor leam schimbat acuma 3 luni (noi). Mecanicul a sters pe acolo insa nu sia dat seama de unde e scurgerea de ulei si nici de unde provine zgomotul.Masina merge bine in rest , nu a pierdut din putere , schimba bine .. in bord nu imi apare nici o eroare. Astept pareri.

304975[/snapback]

 

 

esti cumva izy y ? stateai pe net cu nick-ul asta ?

Link to comment
Share on other sites

si eu aveam ulei in dreapta si curgea prin scut in dreapta si am spus ca e de la caseta de directie dar nu era de acolo,la mine era un furtun care era putin iesit.este furtunul care vine de la filtrul acela epurator din dreapta sus si care vine la turbina.verifica locul acela si vezi poate de acolo este.succes :blink:
Link to comment
Share on other sites

cred ca ala era , ca dupa ce a strans mecanicul furtunele pe acolo am fost la bavaria si am facut un full test , si cumva masina nu are nici o defectiune , nici nu se mai aude zgomotul ala , nici ulei nu mai curge:) totusi mi se pare motorul putin cam galagios, oare sa fie de la frig?
Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep f bine.. dar am sa incerc sa iti explic... sunt 2 la numar au o forma cilindrica si sunt alcatuite dintr-o impletitura metalica. daca vrei original bmw cred ca trebui sa schimbi cu tot cu catalizator. dar este f scump. racorduri ne-originale se gasesc la mai toate magazinele de piese auto, dar trebuie sa cunosti dimensiunile de care ai nevoie. pretul imi amitesc vag dar parca a fost undeva la 80 de euro. de obicei cand motorul este galagios sunt de vina racordurile , dar nu sunt sigur 100% .. asa a fost in cazul meu.

ar mai fi de expicat dar s-a terminat publicitatea si incep rezumatele in champions ... :blink: poate se gaseste altu sa iti explice calumea .. de ex bavaria :)

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

Probabil e mai galagios din cauza frigului.Cand se incalzeste motorul tot asa face?

Racordurile cand se sparg sufla aer sub masina si se innegresc in locul pe unde sufla deci se pot verifica usor.Intr-adevar originale sunt foarte scumpe dar se gasesc separat mai ieftine.Astea sunt.

post-890-1194449752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar originale sunt foarte scumpe dar se gasesc separat mai ieftine.Astea sunt.

309026[/snapback]

 

Cam :blink: dar ma scuzati :)

 

La ce te referi ca originalele sun foarte scumpe :)

 

de schimbat nu se pot doar cu catalizator cu tot sau :)

 

si aici vine inventivitatea romanului :) se da jos catalizatorul se tau racordurie si se sudeaza altele :)

 

nu inteleg de ce nu le-au facut la fel in ambele parti cu coliere ca doar loc era

 

dar :D aici vine iscusinta neamtului :D

 

cu ce ocazie ar mai vinde el cataluzator -> doar accidente urate si cazuri spciale cand crapa galeria (ajunge apa la el mai greu :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.