Jump to content

Combustibili alternativi


BLACKDOG

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cine cumpara o masina scumpa dar nu-si permite si benzina pentru a circula cu ea, arata ca si-a luat ceva ceea ce nu-si permite real.

Nu sta chiar asha treaba ... adica ... ce vrei tu sa zici .. este: "daca am bani, asta inseamna ca nu trebuie sa fac economie?".

Singura problema ar fi cea a fiabilitatii ... in rest .. eu nu vad de ce nu as pune asha ceva pe masina... Dracia mea de 5-ar consuma 20 in Bucuresti .. asha ca ...

Link to comment
Share on other sites

Si a mea consuma tot 20 in Bucuresti, iarna 22-23..

 

Ideea este ca e bine sa-ti cumperi ceea ce iti permiti nu sa incerci sa pari ceea ce nu esti.

 

Cine n-are bani sa mearga cu o masina, sa cumpere o alta masina care consuma mai putin si cu care isi permite sa circule.

Pai ... tocmai asta e .. ca poate omul chiar isi permite sa mearga pe benzina .. dar vrea sa faca si economie ..

E aceiasi chestie....

Adica .. uite .. afara .. toata lumea circula la serviciu cu masini care consuma putin ..

in WE ... toti ies la plimbare cu masinile de week end.

De-asta .. in Italia nu o sa vezi masini super scumpe in timpul saptamanii .. dar daca iesi in week end .. s-ar putea sa ai surprize :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai vezi....italienii nu au nevoie sa sufere ca romanii cu SLR prin aglomeratie cum se poate vedea in Bucuresti, si nici nu-si pun GPL pe X5 ca sa mearga in trafic foarte aglomerat, privind de sus "sarmanii" din jur :blink:

 

Ei isi permit sa aiba o masina scumpa dar si o masina cu motor mic de zi cu zi.

 

La noi cel care isi ia masina scumpa si ii pune GPL numai are bani nici pentru casco darmite pentru o alta masina...

Link to comment
Share on other sites

Daca nu te superi pe mine , care este logica in a avea cele 2 masini ?

Ii plac coupeurile si probabil nu ii surade ideea de motorina.

 

Trist in cazu asta , in orice caz , langa un M3 as pune probabil ceva poate la fel de puternic , nu o gluma de la Mercedes.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi mai simplu sa cumperi o masina pe care sa o poti intretine.

 

Perfect de acord. Am mai vazut cateva posturi ale colegilor nostri care se interesau de diverse modele BMW pe GPL. De ce nu si un M5 pe GPL? Ar fi chiar interesant.

Hai baieti lasati-o-ncolo de treaba ca marca asta nu e Opel!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ma ciupanezule aici era vorba de economie nu de aere fite si alte talente pe care crezi tu ca toata lumea le are .hai sa te trezesc un pic la realitate ca acuma am venit din vacanta .vreau un bmw un suv nu mi place x3 m am dat cu el deci ramane x5 dar acuma astept februarie sa vedem cu taxa :blink: .prefer un diesel dar sa ti explic de ce am intrebat de x5 pe gpl pt ca asa sa nimerit sa gasesc in olanda de la cineva cunoscut ,oricum omu la vandut .nu a stat dupa mine .hai sa facem un mic calcul un x5 pe benz consuma in oras 18 cum a ajuns benzinz aproximativ un euro adica 18e la 100km .gpl consuma 20 x19000egal12 euro raman 6euro la 100km.fac aproximativ 45 50mii km pe an .raman pe an aproximativ 3000euro din combustibil ,pe care sincer prefer sa merg in vacanta 14 zile in puket thailanda unde merita toti banii thailandezele .adica banii care raman ca economie la gpl :) :) :) . daca tu esti multimilionar in dolari bravo tie ciupanezule aici era vorba doar de economie nu de figuri talente si fite care chiar nu isi au rostul . :) :) :D iar x5 reprezinta doar o masina pe care o doresc ,,imi permit,, si o sa o cumpar . iar replica cumparati numa ce iti permiti e trecuta am observat cam des la tine .replica asta ,nu toti santem milionari la nici 30 ani .dar daca nu ne cumparam cat santem tineri ce ne dorim atunci cand?apropo de fite na dau cu mb vito proprietatea lu taicamiu si nu sufar deabsolut nimic ciupanezule ,
Link to comment
Share on other sites

ma ciupanezule aici era vorba de economie nu de aere fite si alte talente pe care crezi tu ca toata lumea le are .hai sa te trezesc un pic la realitate ca acuma am venit din vacanta .vreau un bmw un suv nu mi place x3 m am dat cu el deci ramane x5 dar acuma astept februarie sa vedem cu taxa :blink: .prefer un diesel dar sa ti explic de ce am intrebat de x5 pe gpl pt ca asa sa nimerit sa gasesc in olanda de la cineva cunoscut ,oricum omu la vandut .nu a stat dupa mine .hai sa facem un mic calcul un x5 pe benz consuma in oras 18 cum a ajuns benzinz aproximativ un euro adica 18e la 100km .gpl consuma 20 x19000egal12 euro raman 6euro la 100km.fac aproximativ 45 50mii km pe an .raman pe an aproximativ 3000euro din combustibil ,pe care sincer prefer sa merg in vacanta 14 zile in puket thailanda unde merita toti banii thailandezele .adica banii care raman ca economie la gpl :) :) :) . daca tu esti multimilionar in dolari bravo tie ciupanezule aici era vorba doar de economie nu de figuri talente si fite care chiar nu isi au rostul . :) :) :D iar x5 reprezinta doar o masina pe care o doresc ,,imi permit,, si o sa o cumpar . iar replica cumparati numa ce iti permiti e trecuta am observat cam des la tine .replica asta ,nu toti santem milionari la nici 30 ani .dar daca nu ne cumparam cat santem tineri ce ne dorim atunci cand?apropo de fite na dau cu mb vito proprietatea lu taicamiu si nu sufar deabsolut nimic ciupanezule ,

 

fite ai tu mai prietene pt ca incerci sa iti cumperi ceva ce nu iti permiti. ideea cand cumperi o masina e sa ai bani sa o si intretii. du-te ia-ti logan pe gpl si mergi cu el la thailandeze, dar lasa-ne aici pe noi cu bmw-urile noastre.

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

BMW am avut si o sa-mi cumpar si eu pentru ca e masina mea preferata :blink: Dar tot nu inteleg cat de gras trebuie sa am contul ca sa-mi permit un X5 pt ca nu inteleg cati bani trebuie sa aiba un om ca sa-si permita sa intretina un X5 Edited by Ciupanezu
redactare cu bold
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Din ce am citit pe acest post... tin sa dau dreptate 100% oamenilor pro gpl... nu ca as fi foarte incantat de gpl dar la urma urmei de ce sa imbogatesti pe cineva mai mult decat este necesar, cand banii ramasi poti sa ii cheltui tu :blink:

 

La drept vorbind intre un x5 3.0d si un x5 4,4i cu gpl pe el daca ar fi dupa mine as lua 4,4-le, fara tractoras fara alte minuni si surprize de la motorina. Pe foarte multe forumuri exista batalia benzina vs motorina... si atuu celor cu motorina este vesnic unul si acelasi... consuma mai putin si cuplu mai mare ca la benzinara pe cand ceilalti cu benzina spun tare ca benzinarele lor chiar daca consuma mai mult fac praf motorina odata ce au urcat in turatii... Acum am avut acea dilema cu "gpl strica motorul"... eu aveam aceeasi conceptie, am tot citit vro 4-5 ore despre conversii si gpl si instalatii si cate si mai cate si din ce am putut sa-mi dau seama 95% dintre experti au spus ca modelele noi de gpl chiar nu dauneaza motorului dar pot fi cu pana la 10% mai putine performante. Atunci am stat si m-am gandit... din motoru de 4,4 chiar nu se simte diferenta de 10% (pentru un om normal) si atunci daca pot sa am performante si SUNET de benzinara la PRET de motorina, atunci fara suparare, dar fitele si ce mai vreti voi sunt de partea celor ce spun "BMW pe GPL? astai erezie... " pentru ca eu unul chiar m-as considera tampit sa vreau sa dau mai multi bani decat este necesar...

 

Doar o umila parere

Link to comment
Share on other sites

Si a mea consuma tot 20 in Bucuresti, iarna 22-23..

 

Ideea este ca e bine sa-ti cumperi ceea ce iti permiti nu sa incerci sa pari ceea ce nu esti.

 

Cine n-are bani sa mearga cu o masina, sa cumpere o alta masina care consuma mai putin si cu care isi permite sa circule.

 

 

 

daca ai banii nu inseamna ca trebuie sa ii arunci, ca practic asta faci cu ei la un consum de 20l!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ar fi mai simplu sa cumperi o masina pe care sa o poti intretine.

 

Perfect de acord. Am mai vazut cateva posturi ale colegilor nostri care se interesau de diverse modele BMW pe GPL. De ce nu si un M5 pe GPL? Ar fi chiar interesant.

Hai baieti lasati-o-ncolo de treaba ca marca asta nu e Opel!

 

 

uite aici: http://www.automarket.ro/stiri/318-kmh-cu-...e-gpl-7809.html nu e M5 dar este m3 cu motorul de pe M5 si faza tare este ca este si pe GPL si a atins chiar 318 km\h! oare nemtilor le-o fii rusine sa puna gpl pe bmw? nu cred! trage fiecare ce concluzie vrea.

 

Nu ti se pare penibil sa ai un motor V8 pe GPL?

 

 

 

astora de la bmw nu li se pare penibil sa aiba un v10 pe gpl http://www.automarket.ro/stiri/318-kmh-cu-...e-gpl-7809.html

Link to comment
Share on other sites

bine man, daca am x5 pe gpl inseamna ca nu mi-o pot permite si nici intretine! parerile sunt impartie! pana una alta parerea mea e ca nu cred ca gpl este ceva rau! asta e tot! multi nu isi pun gpl pe masini cu motoare mari din cauza celor ca tine
Link to comment
Share on other sites

Pai in general cine are masina pe GPL baga numai piese sh, o repara sub plopi si cand isi da seama ca masina e uzata si ca-i pica prea multe o vinde rapid sa scape de ea, cam asta e portretul posesorului de masina pe GPL...

 

Nu prea am vazut in Romania masina pe GPL care sa fie intretinuta...

Link to comment
Share on other sites

Pai care e rostu la GPL daca nu economie ?! pai sa dai 30-50.000 euro pe o masina.. si apoi sa faci economie din combustibil mi se pare nonsens... voua nu ? sau mergeti pe ideea ca nu manangi 10 ani si ai 30.000 de masina mai imprumuti 500 ca sa o aduci in tara si dupa aia o tii in parcare ?

 

Nu comparati exemplele de M3-uri koenigzeger sau alte masini pe GPL... sau bioetanol care sunt experimente stiintifice.. si exercitii tehnice... cu logan pe GPL sau X5 pe GPL.....

 

Treaba asta e un nonsens..... Nu-ti permiti X5 pe motorina si atunci iei X5 pe benzina ca e mai ieftin si apoi ii pui GPL.. la investitie de 30-50.000 faci dupa aia economie.... .. .. ?!?#@

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca x5 pe gpl este culmea taraniei. Nu ai bani de intretinere ia un logan sau un tico mai bine si asa iti raman bani sa te poti folosi de ei la fufele din pucket . Pt ce sa iei o astfel de masina daca nu ai bani de benzina sau motorina. Fii atent ca trebuie sa-i mai schimbi si uleiul si nu poti sa-i pui din ala de la alimentara de floarea soarelui. Mai ales daca ti-ai prajit cartofii in el vreo 5 ani. :blink: :) :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.