Jump to content

Va cer ajutorul!


LoLa

Recommended Posts

De catva timp varul meu N. ma chinuieste cu obsesia lui pentru VW Touareg; experienta si cunostintele mele in domeniu nu-mi permit sa-l reduc la tacere, de aceea va cer voua sfatul: X5 poate "bate" Touareg-ul?

In inima mea, BMW primeaza, in timp ce VW deocamdata nu-mi spune nimic.

Acum obiectiv vorbind, imi puteti da 3 argumente pro X5 si 3 argumente contra Touareg?

*o rugaminte: nu ma trimiteti la plimbare (alte site-uri) ca nu ma duc :blink:

_va multumesc.

Edited by LoladeZamora
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De catva timp varul meu N. ma chinuieste cu obsesia lui pentru VW Touareg; experienta si cunostintele mele in domeniu nu-mi permit sa-l reduc la tacere, de aceea va cer voua sfatul: X5 poate "bate" Touareg-ul?

In inima mea, BMW primeaza, in timp ce VW deocamdata nu-mi spune nimic.

Acum obiectiv vorbind, imi puteti da 3 argumente pro X5 si 3 argumente contra Touareg?

*o rugaminte: nu ma trimiteti la plimbare (alte site-uri) ca nu ma duc  :blink:

_va multumesc.

307543[/snapback]

motive pro bmw

1.motoare superioare ca performante la aceeasi cilindree

2.comportamentul rutier impecabil(nici cayenne nu bate x5 la cap. asta)

3.design-ul din pc. meu de vedere este mult superior fata de toaureg

4.cutia de viteze

.

.

.

etc

Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

La capitolul motoare puternice Touareg are un avantaj si la cele diesel precum si la motoarele pe benzina....

 

Touareg V10 tdi

4921 cmc

313.3 PS

750.0 Nm

0-100km/h 7.40s

231 km/h(top-speed)

2602 kg(weight)

 

Touareg w12 sport

 

5998 cmc

450.2 PS

600.0 Nm

0-60mph 5.80s

250 km/h(top-speed)

2542 kg(weight)

 

X5 3.0d

 

2993 cmc

218 PS

500.0 Nm

0-100km/h 8.80s

210 km/h (top-speed)

2180 kg (weight)

 

X5 4.8is

 

4799 cmc

359.9 PS

500.0 Nm

0-100km/h 6.10s

246 km/h (top-speed)

2275 kg (weight)

Link to comment
Share on other sites

La capitolul motoare puternice Touareg are un avantaj si la cele diesel precum si la motoarele pe benzina....

 

307615[/snapback]

 

10x pentru lista. pana una alta nu mi-am recapatat graiul;

totusi! nu exista nici un punct avantajos pentru BMW?

Link to comment
Share on other sites

ba da.. in primul rand arata mult mai bine. se conduce mult mai bine, te simiti mai bine in el. motoarele sunt mai bune chiar daca nu la fel de puternice ca si cele "varf de gama" de la VW, materialele sunt mai calitative si ar mai fi destule de adaugat.
Link to comment
Share on other sites

La capitolul motoare puternice Touareg are un avantaj si la cele diesel precum si la motoarele pe benzina....

 

Touareg V10 tdi

4921 cmc

313.3 PS

750.0 Nm

0-100km/h 7.40s

231 km/h(top-speed)

2602 kg(weight)

 

Touareg w12 sport

 

5998 cmc

450.2 PS

600.0 Nm

0-60mph 5.80s

250 km/h(top-speed)

2542 kg(weight)

 

X5 3.0d

 

2993 cmc

218 PS

500.0 Nm

0-100km/h 8.80s

210 km/h (top-speed)

2180 kg (weight)

 

X5 4.8is

 

4799 cmc

359.9 PS

500.0 Nm

0-100km/h 6.10s

246 km/h (top-speed)

2275 kg (weight)

307615[/snapback]

ai uitat sa adaugi 3.0 sd-care scoate suta in 7 sec, ceea ce inseamna ca bate v10 tdi de pe touareg.motor mare si degeaba.eu am zis mai sus ca motoarele bmw sunt superioare fata de motoarele cu cap. similare dar vad ca le intrec si pe cele mai mari ale lui touareg :blink:.

Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa fiu carcotas dar ia uite ce pregateste volkswagen ... http://www.auto.ro/stiri-auto/Volkswagen-T...le--a27553.html . si acum referitor la ce a intrebat omul , eu zic ca totusi VW nu e in clasa cu X5 , Ml , Q7 care sunt masini premium. Premium atat ca finisare interioara cat si ca comportament rutier. iar daca din 5.0 l si 10 cilindri se chinuie sa scoata 313 cp , Bmw are din motorul de 3.0l 236cp iar Sd-ul e si mai puternic. ....oricum parerile sunt impartite
Link to comment
Share on other sites

Experienta mea la capitolul 4x4/suv/off road: Jeep Wrangler, Cherokee Chief, Grand Cherokee (toate trei din generatiile de acum 15 ani) = cate ff putin din fiecare la volan, ceva mai mult ca pasager= mi-a placut designul "exotic" pentru Romania din vremea aceea, restul a trecut neobservat (ah, pardon! Wranglerul a facut minuni intr-un Bucuresti innzapezit); Socul cand am vazut primul Cayenne (eram in 300 pe la Victoriei); apoi ca pasager in spate, masina de 2 si jumatate, "mi-a dislocat rinichii" - sa nu-l mai vad!; Lexus RX350 (2007): cand am condus-o prima data mi-era teama ca nu cumva sa uit ca sunt la volan pt ca "pluteam" :) ; de atunci nici o clipa de neplacere, zau asa! Nu am atins Touareg. In X5 (ceva d cred) am fost pasager o data, dar era cam uzat sau un pic jegos, si subiectul nu era evaluarea masinii ci a unor locatii in Busteni - dar mi-a placut totusi cum se misca.

 

Ce pot vedea si intelege eu pe deplin deocamdata - alura: Touareg este greoi, simplist, brut, iar fata lui VW incepe sa aiba trasaturi mai interesante doar de putin timp, pe cand trasaturile lui X5 sunt o constanta stilistica pe care eu o ador si care il face sa para un pachet de fibre musculare, nu un luptator de sumo ( :blink: imi cer scuze fata de sumo)

Link to comment
Share on other sites

ai uitat sa adaugi 3.0 sd-care scoate suta in 7 sec, ceea ce inseamna ca bate v10 tdi de pe  touareg.motor mare si degeaba.eu am zis mai sus ca motoarele bmw sunt superioare fata de motoarele cu cap. similare dar vad ca le intrec si pe cele mai mari ale lui touareg :blink:.

307802[/snapback]

 

Am uitat de asta..credeam ca cel mai puternic diesel e 3.0d :) .....

 

X5 3.0sd

 

286 CP

580 Nm

0-100 km/h 7.0

viteza maximĂŁ 235 km/h.

 

motorul e unul bi-turbo cu care au fost echipate si 535 d,335 d, X3 Sd.Touareg-ul nu e bi-turbo :) ....plus ca are 750nm fata de 580 cat are x5-ul.

 

Ca varf de gama al motoarelor nu imi pot schimba parerea si cred ca touareg este peste x5.Daca facem o comparatie intre motoare similare(cmc) x5 intradevar sta mai bine.

Sa nu uitam ca V10-le tdi a tractat un Boeing 747 inalt de 19 m,lung de 70 m

cu o greutate de 155 tone.

 

Sd-ul intradevar e mai rapid asta datorita evident bi-turboului,dar pt un Suv parerea mea ca 0-100km\h nu e asa important,ci mai degraba cuplul de care touareg nu duce lipsa.

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa fiu carcotas dar ia uite ce pregateste volkswagen ... http://www.auto.ro/stiri-auto/Volkswagen-T...le--a27553.html  . si acum referitor la ce a intrebat omul , eu zic ca totusi VW nu e in clasa cu X5 , Ml , Q7 care sunt masini premium. Premium atat ca finisare interioara cat si ca comportament rutier. iar daca din 5.0 l si 10 cilindri se chinuie sa scoata 313 cp , Bmw are din motorul de 3.0l 236cp iar Sd-ul e si mai puternic. ....oricum parerile sunt impartite

307819[/snapback]

nu sunt expert dar de departe vad acelasi argument. Touareg-ul nu este o masna premium :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am uitat de asta..credeam ca cel mai puternic diesel e 3.0d :blink: .....

 

X5 3.0sd

 

286 CP

580 Nm

0-100 km/h 7.0

viteza maximĂŁ 235 km/h.

 

motorul e unul bi-turbo cu care au fost echipate si 535 d,335 d, X3 Sd.Touareg-ul nu e bi-turbo :) ....plus ca are 750nm fata de 580 cat are x5-ul.

 

Ca varf de gama al motoarelor nu imi pot schimba parerea si cred ca touareg este peste x5.Daca facem o comparatie intre motoare similare(cmc) x5 intradevar sta mai bine.

Sa nu uitam ca V10-le tdi a tractat un Boeing 747 inalt de 19 m,lung de 70 m

cu o greutate de 155 tone.

 

Sd-ul intradevar e mai rapid asta datorita evident bi-turboului,dar pt un Suv parerea mea ca 0-100km\h nu e asa important,ci mai degraba cuplul de care touareg nu duce lipsa.

307981[/snapback]

eu cred ca e destul de important 0-100km/h.daca chiar vrei masina sa urci dealurile iti iei landcruiser, pajero modele consacrate pt asa ceva.dupa mine x5, ml, q7, touareg, murano, fx...etc sunt suv-uri de oras.hai sa fim seriosi, nu dau 85000 euro pe un x5 3.0sd ca sa ma urc pe dealuri sa ma agat cu troliul de copaci..etc.dau acesti bani pt un 0-100km/h echivalent cu al uni CLS 320cdi,pt comfort incomparabil cu al unui pajero, pt o siguranta mai mare a mea pe drumurile noastre pe care se moare zilnic...

Link to comment
Share on other sites

vrei performante? ia-ti discovery 3 si lasa touareg`ul...tehnologie multa la bani putini. imi cer scuze posesorilor. vrei eleganta ia-ti ml...vrei sportivitate ia-ti x5.eu zic sa te opresti aici pt ca nu stiu cati dintre noi se urca zilnic pe dealuri cu jeep`ul...deci tot de oras ti-l iei, daca este si sportiv, cu atat mai bine :blink:)
Link to comment
Share on other sites

.dau acesti bani pt un 0-100km/h echivalent cu al uni CLS 320cdi,pt comfort incomparabil cu al unui pajero, pt o siguranta mai mare a mea pe drumurile noastre pe care se moare zilnic...

308966[/snapback]

 

chestia cu siguranta, e relativa, cred ca mai sigur e un megane sau o laguna. nu inseamna ca daca e mare, e si sigura.

Link to comment
Share on other sites

chestia cu siguranta, e relativa, cred ca mai sigur e un megane sau o laguna.  nu inseamna ca daca e mare, e si sigura.

308978[/snapback]

un megane e mai sigur ca un x5??????????????? :blink: daca marimea nu conteaza intra un tir intr un megane sa vedem care mai traieste.eu stau in tir si tu in megane

Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

si atunci de ce iti iei ditamai magaoaia?

care e ideea?

nu-mi zice -siguranta  :)

sau statut social :blink:

pt rasina?  :)  :)

308972[/snapback]

[/quot

aleg un suv pt mai multa siguranta si aleg x5 pt design si pt motorizare

Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce te mira asa. sunt multe suv-uri noi, care sunt mai putin sigure ca unele masini medii. iar chestia cu renault-ul, ei tot timpul sunt primii la testele euroncap. in cazul asta, dimensiunea chiar nu conteaza. :blink:

 

si n-o iei pt siguranta, hai sa fim seriosi. daca chiar crezi c-o iei pt asta, te cam pacalesti sg.........

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce te mira asa.  sunt multe suv-uri noi, care sunt mai putin sigure ca unele masini medii.  iar chestia cu renault-ul, ei tot timpul sunt primii la testele euroncap. in cazul asta, dimensiunea chiar nu conteaza. :blink:

 

si n-o iei pt siguranta, hai sa fim seriosi.  daca chiar crezi c-o iei pt asta, te cam pacalesti sg.........

309000[/snapback]

nu o sa dau o masina gemana pe una facuta in franta niciodata cu atat mai putin sa dau un bmw.daca ai curaj eu ma sui intr un x5 si tu intr un megane si intram intr un tir amandoi...

Link to comment
Share on other sites

nu vorbesc aici de masinile germane, ma refer strict la x5, si la suv-uri. nici eu nu vreau megane sau laguna.

probabil sunt subiectiv, din cauza ca nu inteleg rostul suv-urilor.

 

L.E. daca te uiti pe www.euroncap.com, vei vedea ca x5 2003 are 31 de puncte per total, iar renault laguna 2003, are 34 de puncte per total....

deci, daca vrei siguranta, ia-ti laguna, daca vrei show-off, ia-ti x5. :blink:

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.