Jump to content

E60 cu probleme


Recommended Posts

Tocmai mi am luat un e60 530i

a fost ceva mai ieftin decat piata dar are o groza de probleme

1. directia

desi merge bine, nu are jocuri, nu trage la volan, are un zgomot, ca niste pocnete usoare (le aud doar cand stau pe loc,in mers nu se sesizeaza) o fi grav? :blink:

 

2. navigatia

ori nu merge ori nu stiu eu s o folosesc. masina are si cd si dvd. am luat-o cu un dvd piratat cred si cand dau pe navigatie imi cere sa bag dvd ul si ramana la faza asta. stiu ca nu exista harta pt romania dar imi inchipuiam ca ter sa arate macar coordonatele gps sau sa pot viyualiya hartile din germania

 

3. becul de interior

se aprinde cand trebuie (cand descui masina, cand intru in masina, cand scot cheia din contact etc) dar nu se inchide decat din butonul de pe plafon

 

4. pilotul automat

nu merge deloc si zice ca tre sa merg la service. o sa merg, dar cam la ce ma pot astepta cu asta.

 

5. sezorul de presiune in roti

zice ca se initializeaza si ramane cam asa. Ce ar fi trebuit de fapt sa se intample la chestia aia?

 

6. telefonul

zice ca nu este instalat nici un telefon mobil. in cotiera nu are telefon dar am auzit ca este posibil sa recunoasca telefonul prin bluetooth. cam cat costa un modul de ala? se mai poate instala. (este modelul cu display de 8,8 inch)

 

7. TV

masina nu are tuner tv dar as vrea sa montez. ati auzit cumva daca se poate si cat costa?

Astea sunt cele pe care le am constatat pana acum :)

 

multumesc tare mult

orice parere *aproape orice* :) este importanta pt mine

Link to comment
Share on other sites

bara_stabilizatoare.bmp

Tocmai mi am luat un e60 530i

a fost ceva mai ieftin decat piata dar are o groza de probleme

1. directia

  desi merge bine, nu are jocuri, nu trage la volan, are un zgomot, ca niste pocnete usoare (le aud doar cand stau pe loc,in mers nu se sesizeaza) o fi grav? :blink:

 

314038[/snapback]

 

vezi poate e chestia din imagine...daca se aude un pocanit atunci cand virezi volanul...in timp ce masina sta pe loc....sunt sanse destul de mari sa fie ce zic eu...poti sa verifici destul de usor....oricum prea mult nu poate sa coste

Edited by sierra1771
Link to comment
Share on other sites

bara_stabilizatoare.bmp

 

vezi poate e chestia din imagine...daca se aude un pocanit atunci cand virezi volanul...in timp ce masina sta pe loc....sunt sanse destul de mari sa fie ce zic eu...poti sa verifici destul de usor....oricum prea mult nu poate sa coste

314051[/snapback]

 

mda...

ar fi bine sa fie chestia aia

dar cred ca daca ar fi aia s ar auzi mult mai rau in mers cand trec peste denivelari insa atunci nu se aude nimic. o sa verific oricum ... mi ai dat ceva sperante :blink:

imi e frica sa nu fie caseta ca aia cred ca o sa coste de mai bine vand masina cu tot

Link to comment
Share on other sites

Tocmai mi am luat un e60 530i

a fost ceva mai ieftin decat piata dar are o groza de probleme

1. directia

  desi merge bine, nu are jocuri, nu trage la volan, are un zgomot, ca niste pocnete usoare (le aud doar cand stau pe loc,in mers nu se sesizeaza) o fi grav? :blink:

 

2. navigatia

  ori nu merge ori nu stiu eu s o folosesc. masina are si cd si dvd. am luat-o cu un dvd piratat cred si cand dau pe navigatie imi cere sa bag dvd ul si ramana la faza asta. stiu ca nu exista harta pt romania dar imi inchipuiam ca ter sa arate macar coordonatele gps sau sa pot viyualiya hartile din germania

 

3. becul de interior

    se aprinde cand trebuie (cand descui masina, cand intru in masina, cand scot cheia din contact etc) dar nu se inchide decat din butonul de pe plafon

 

4. pilotul automat

    nu merge deloc si zice ca tre sa merg la service. o sa merg, dar cam la ce ma pot astepta cu asta.

 

5. sezorul de presiune in roti

    zice ca se initializeaza si ramane cam asa. Ce ar fi trebuit de fapt sa se intample la chestia aia?

 

6. telefonul 

  zice ca nu este instalat nici un telefon mobil. in cotiera nu are telefon dar am auzit ca este posibil sa recunoasca telefonul prin bluetooth. cam cat costa un modul de ala? se mai poate instala. (este modelul cu display de 8,8 inch)

 

7. TV

  masina nu are tuner tv dar as vrea sa montez. ati auzit cumva daca se poate si cat costa?

Astea sunt cele pe care le am constatat pana acum  :)

 

multumesc tare mult

orice parere *aproape orice*  :)  este importanta pt mine

314038[/snapback]

 

1. la caseta de directie mai mult ca sigur ca nu ai nici o problema. Cati km are masina? A fot implicata in vreun accident?

2. nu folosi dvd-uri piratate. Navigatia functioneaza doar din Austria incolo. Navigatia profesionala (tu ai business) iti ofera mai multe informatii chiar daca nu esti in zona de acoperire, cum ar fi latitudine, longitudine, N-S-V-E etc.

3. precis un contact - nu te agita

4. mergi la service pentru o diagnosticare completa a masinii - vei vedea problemele existente sau cele pe care le-ai avut. Masina isi memoreaza erorile care mai tarziu se vad la tester.

5. depinde ce fel de cauciucuri ai - ai din cele speciale pentru masina cu senzori de presiune in roti sau nu? Daca le ai fara acel semn care te anunta ca masina iti poate "citi" presiunea din roti poti pune aceasta setare OFF din iDrive - Vehicle Settings

6. nu stiu. Nu m-a interesat problema cu telefonul.

7. trebuie facut upgrade de soft numai si numai la un service BMW

 

Sper sa iti fi fost de ajutor. Asteptam poze cu masina si detalii. Macar cu atat ne esti "dator" :) :)

Noua ne place sa ne uitam la poze! :)

Edited by bogdan1980
Link to comment
Share on other sites

1. Posibil un rulment de la amortizor.

2. E posibil sa nu fie piratat cum trebuie DVD-ul, sau as fie zgariat daca se blocheaza. Trebuie sa poti afla macar coordonatele Longitudine/Latitudine....etc.

3.Inchide usile bine, stinge becul din interior, deschide usa iesi din amsina si inchide-o de tot. Vezi daca se stinge, asa. Daca nu e un contact oxidat. Parca totusi sa zic ca la mine, daca sunt inauntru se stinge doar cand bag cheia in contact sau apas pe buton. Nu stiu exact sigur.

4. Mergi la tester.

5.Ar trebui sa isi revina dupa o anumita distanta. Uneori dureaza cateva zile, habar nu am de ce.

6. ?

7. Upgrade de soft.

 

PS: Poze???

Link to comment
Share on other sites

din cate am auzit si eu ar fi cam 50 de mil tunerul la seria 5.stie cineva mai exact sau macar un pret apropiat?

si mie cand stau pe loc si virez imi scartaie.este o problema?eu am crezut ca este de la cauciucuri.

 

Ce tuner? :blink: :) Despre ce vorbesti? Citeste cu atentie ce ti-am scris eu si Tiberiu.

Link to comment
Share on other sites

CINCIAR a zis ca nu are tuner.eu i-am scris ce am auzit si eu.am un prieten care si-a luat un E 60 tot cu navi pro si sia pus tv tuner.ca a facut upgrade sau ca a luat tunerul ca si componenta nu mai stiu.acum pretul nu stiu cat de oficial este.scuze daca am fost inteles gresit.pana la urma este sau nu normal sa iti scartaie rotile la un "viraj" luat pe loc?
Link to comment
Share on other sites

1.Mai exista un modul, se cheama ACM si costa vreo 400E parca, cu el poti monta camere video pt PDC. vizualiza programe TV etc...

http://forums.e60.net/index.php?showtopic=32736

 

2. Rotile pot scartaii un pic pe loc, normal, dar trebuie sa fii atent daca zgomotul vine de la suprafata de contact a rotii sau din compartimentul motor, mai exact partea de sus a amortizorului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.