Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Am mers cu un A6 de curand si as vrea sa merg si cu un seria 5, problema e ca nu stiu pe nimeni cu seria 5, daca este vreo persoana care are mai mult sau mai putin timp liber si ar putea sa mi-o prezinte si mie cat de cat ar fi super. Nu tin neaparat sa o conduc dar ma intereseaza marimea si cum se simte la mers..
Link to comment
Share on other sites

Bine v-am gasit... primul meu post.

Luna viitoare am programat deja drum in Germania sa imi iau 520d Auto (04.2007 model cu facelift) de 120 kw (163 cp).

Am gasit la Autohus.de citeva oferte si una chiar cu Navigatie cu Farbdisplay (doresc sa fie Touring /Combi) si are 150.000km.

Restul care intra "in bugetul" meu au in general in jur de 180.000 km. dar unele nu au Navigatie si parca e pacat daca tot o iau sa fie fara navi... altele nu au PDC. Dau cam 16.000€ pe masina. Ce inseamna "dynamic drive", ca nici una din masinile vizate de mine nu au in "fisa tehnica" asa ceva; se poate si fara acest dynamic drive??? Tipii de la autohaus par seriosi si mi-au trimis la cererea mea, prin email, poze multe si detaliate cu masinile vizate de mine si chiar am ramas surprins cind am primit poze care scot in evidenta mici zgirieturi care in mod normal nu se vad in pozele de pe net. Ofere si garantie la masini... Masinile sunt certificate de DEKRA... Ce parere aveti de ce vreau sa cumpar...?

Multumesc de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi. Nu stiu cum sa pun poze ca abia m-am inscris pe forum...

Am iarasi o dilema, si va explic: am avut Touareg (culoare Argintiu) Golf Plus (Argintiu), C200 CDI (Negru) si acum am Qashqai tot culoare neagra. Nu as mai vrea sa imi iau masina culoare neagra ca se intretine DEOSEBIT DE GREU... Am inebunit caind acum o spal si seara este plina de praf si SE VEDE... Sunt in pragul sa iau primul meu BMW si as dori sa fie argintiu... cum e mai frumos Negru sau Argintiu???

Am inebunit daca intreb asa ceva... Voi ce culoare aveti la bmw vostru???

Link to comment
Share on other sites

Corect. @aleks_high frumoasa masina. Felicitari. Din experienta stiu ca silver este cea mai "rezistenta" culoare... Pun 2 foto sa vede-ti si voi diferenta... ce culoare va fi oare??? Cei de la Autohus au fost foarte open si mi-au dat toate infos (chiar si mai mult decit ma asteptam...) si au istoric al masinii alaturi de certificat de autenticitate DEKRA. Am sunat la 2 prieteni care sunt cetateni Germani si ei mi-au spus ca mai ales daca exista o certificare DEKRA sa nu imi fac griji... Vi se pare mult / putin o medie de 150.000 - 180.00 km ptr. un BMW 520d Auto (163 cp) din 04/2007 sau este un rulaj "normal"...?

Multumesc.

 

Scuze dar revin cu inca o poza care nu am reusit sa o upload din prima incercare. Rog moderator sa o ataseze linga cealanta poza ca sa se poata face usor comparatia intre cele doua culori.

Multumesc.

post-35715-1273831677_thumb.jpg

post-35715-1273832351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa-i intrebi dupa cati km pica,eu am 185 000km si trage super bine masina,cred ca la orice masina cu turbo, cedeaza turbina inainte de motor,acum depinde la cati km....

daca erau masini cu probleme nu mai erau asa de cautate

Link to comment
Share on other sites

As mai avea si eu cate o intrebare... care este diverenta intre navi mare si cel mic? (presupun ca cel mare rezulta din prezenta celor 2 intrari de cd/dvd, nu?) Intreb pt ca vad modele mai noi care au decat o singura intrare si spun ca este navi business.. sa inteleg ca business este mic si professional este mare? Daca da, care ar fi diferenta intre ele, afara de marime?

Toate e60-le stiu mp3?

Dupa ce echipare sa zic asa ar trebui sa ma orientez pt a putea beneficia de o sonorizare cat de cat decenta? (nu mai vreau tub, statie sau mai stiu si eu ce alte accesorii inutile in masina) Am vazut Harman Kardon, si am vazut si ceva cu Logic 7, presupun ca HK e peste, insa cume cu Logic 7 asta, este prezent la toate?

Multam

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa-i intrebi dupa cati km pica,eu am 185 000km si trage super bine masina,cred ca la orice masina cu turbo, cedeaza turbina inainte de motor,acum depinde la cati km....

daca erau masini cu probleme nu mai erau asa de cautate

 

masinile aveau 120.000...150.000....una si 40.000 si avea de 2 turbine schimbate...asa au zis mecanici...

Link to comment
Share on other sites

legat de culoarea masinii, intr-adevar, si eu am neagra, pana acum am avut o masina gri metalizata, si nu imi dadeam seama atat de mult ca e murdara, la cum se observa pe negru. cel putin in bucuresti cat stau, e crima, o spal la amiaza, seara e plina de praf, dimineata e gri deja. Negru e culoarea frumoasa, dar nu intr-un oras atat de poluat precum bucurestiul Edited by aleartsv
Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire si poate cineva sa "ma lumineze"? Am vazut pe forum denumirea de LCI sau asa ceva.

Daca este model face lift (fabricat dupa 2007 luna 04) de cheama ca este LCI sau aceasta prescurtare inseamna altceva? Chiar ce inseamna acesata prescurtare, de la ce vine? Stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Un sfat va rog: cind ma duc in Germania sa imi cumpar masina, exista o "procedura" anume ca sa testez daca turbina este stricata (sau e pe duca)?

Adica turbina "da semne" inainte sa cada? Care ar fi semnele? Am mai spus, masina va fi undeva in jurul a 170.000km (probabil E61 520 163cp fabricatie dupa 07.2007) Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

mie imi place culoarea care o am :twoup:

 

se intretine foarte usor.

Frumoasa rau!Eu am culori inchise la ambele masini respectiv negru si albastru(inchis),dar a ta imi place la nebunie si nu numai culoarea...ai cu ce sa te mandresti!

Edited by kolea
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Un sfat va rog: cind ma duc in Germania sa imi cumpar masina, exista o "procedura" anume ca sa testez daca turbina este stricata (sau e pe duca)?

Adica turbina "da semne" inainte sa cada? Care ar fi semnele? Am mai spus, masina va fi undeva in jurul a 170.000km (probabil E61 520 163cp fabricatie dupa 07.2007) Multumesc.

 

 

Mai ales daca vrei vresiunea Touring te sfatuiesc sa mai umblii putin si mai cauti ceva care sa aiba 6 cilindrii.

Nu uita si nu ignora, ca versiunea 520 este o motorizare cu 4 cilindii si ai o caroserie de 1,8 t.

Mai bine te orientezi la un 525d sau 530d, ai 6 cilindrii, mai castigi ceva cuplu, si poate sa urneasca mai usor de pe loc utilajul de aproape 2 tone.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

salut la toata lumea!

 

as vrea sa stiu si eu ceva mai multe despre e60. inca nu am condus unul, dar as vrea sa imi iau unul, un 520d.in principal as vrea sa stiu cat de mult se simte diferenta intre un 520d si un 525d, avand in vedere nu e ffff mare diferenta de putere inntre ele, 163cp si 177cp., si nici de greutate..in jur de 200kg mai greu 525.

o sa mai revin cu intrebari...

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

salut la toata lumea!

 

as vrea sa stiu si eu ceva mai multe despre e60. inca nu am condus unul, dar as vrea sa imi iau unul, un 520d.in principal as vrea sa stiu cat de mult se simte diferenta intre un 520d si un 525d, avand in vedere nu e ffff mare diferenta de putere inntre ele, 163cp si 177cp., si nici de greutate..in jur de 200kg mai greu 525.

o sa mai revin cu intrebari...

 

multumesc!

 

 

Prima mare diferenta, intre cele doua e nurarul de cilindri, 4cilindrii cel de 2000 si 6 cilindrii cel de 2500.

Link to comment
Share on other sites

salut la toata lumea!

 

as vrea sa stiu si eu ceva mai multe despre e60. inca nu am condus unul, dar as vrea sa imi iau unul, un 520d.in principal as vrea sa stiu cat de mult se simte diferenta intre un 520d si un 525d, avand in vedere nu e ffff mare diferenta de putere inntre ele, 163cp si 177cp., si nici de greutate..in jur de 200kg mai greu 525.

o sa mai revin cu intrebari...

 

multumesc!

 

 

Prima mare diferenta, intre cele doua e nurarul de cilindri, 4cilindrii cel de 2000 si 6 cilindrii cel de 2500.

 

da, stiu de diferenta.

dar diferenta de putere nu e asa mare.. as vrea sa stiu dc se cunoaste fff mult. si daca da as vrea sa stiu in ce conditii..adik demaraj plecare de pe loc, putere la turatii mari, sau mici..

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

exista si 2.0d de 177cp,dar tot in patru cilindrii.echipeaza e90 fl.in primul rand,motorul de163cp a fost gandit pt caroseria seriei 3 si ulterior s-au gandit sa il puna pe seria 5,pt economia de taxe si poate chiar consum de combustibil.nu iti recomand.nu are niciun haz,pe ditamai masina sa iti iei in 4 cilindrii.eu nu ii inteleg pe cei ce vor clase premium si motor de zgarciti sa le consume 4%daca e posibil.te rezumi la cat ti se poate intinde plapuma,mai departe vei gasi inconveniente care te vor dezavantaja,gen impozit crescut,costul intretinerii ridicat,etc.in acest caz iti recomand seria3.

 

Multumesc de sfaturi. Nu stiu cum sa pun poze ca abia m-am inscris pe forum...

Am iarasi o dilema, si va explic: am avut Touareg (culoare Argintiu) Golf Plus (Argintiu), C200 CDI (Negru) si acum am Qashqai tot culoare neagra. Nu as mai vrea sa imi iau masina culoare neagra ca se intretine DEOSEBIT DE GREU... Am inebunit caind acum o spal si seara este plina de praf si SE VEDE... Sunt in pragul sa iau primul meu BMW si as dori sa fie argintiu... cum e mai frumos Negru sau Argintiu???

Am inebunit daca intreb asa ceva... Voi ce culoare aveti la bmw vostru???

am avut masina neagra si argintie.argintie e foarte tare.nu se vede praful neam.neagra e mult mai eleganta si mai agresiva,dar inconvenientul este ca e praf la greu si se si matuieste mai repede,adica orice zgaraietura,oricat de mica ar fi aceasta,se observa foarte usor.si eu o sa imi iau e60,dar vreau culoarea colegului din constanta. e foarte,foarte tare.titanium silber parca si mai exista inca una asemanatoare cu aceasta.nu e nici gri sobolan,nici argintie.tocmai buna.tine la tavaleala si are si un caracter sportiv.plus ca ii pune in evidenta toate liniile,mai ales daca ai ca el m pack.

Link to comment
Share on other sites

exista si 2.0d de 177cp,dar tot in patru cilindrii.echipeaza e90 fl.in primul rand,motorul de163cp a fost gandit pt caroseria seriei 3 si ulterior s-au gandit sa il puna pe seria 5,pt economia de taxe si poate chiar consum de combustibil.nu iti recomand.nu are niciun haz,pe ditamai masina sa iti iei in 4 cilindrii.eu nu ii inteleg pe cei ce vor clase premium si motor de zgarciti sa le consume 4%daca e posibil.te rezumi la cat ti se poate intinde plapuma,mai departe vei gasi inconveniente care te vor dezavantaja,gen impozit crescut,costul intretinerii ridicat,etc.in acest caz iti recomand seria3.

+1. Sa nu uitam si de cuplul superior motorului in 6.

Link to comment
Share on other sites

exista si 2.0d de 177cp,dar tot in patru cilindrii.echipeaza e90 fl.in primul rand,motorul de163cp a fost gandit pt caroseria seriei 3 si ulterior s-au gandit sa il puna pe seria 5,pt economia de taxe si poate chiar consum de combustibil.nu iti recomand.nu are niciun haz,pe ditamai masina sa iti iei in 4 cilindrii.eu nu ii inteleg pe cei ce vor clase premium si motor de zgarciti sa le consume 4%daca e posibil.te rezumi la cat ti se poate intinde plapuma,mai departe vei gasi inconveniente care te vor dezavantaja,gen impozit crescut,costul intretinerii ridicat,etc.in acest caz iti recomand seria3.

cel de 2.0d de 177 din cate stiu eu este aparut dupa 2007, ceea ce deja depaseste bugetul meu

poate ca daca si seria 3 ara arata ca seria 5 poate as alege seria 3.

seria 5 arata foarte bine(parerea mea) mult bine decat seria3 si pe deasupra are si multmai multe optiuni in plus. nu imi iau o masina sa fac cascadorii cu ea. vreau o masina cu optiuni cat mai multe si la care dc vrei sa depasesti o masina rapid sa o poti face. eu conduc mult, mai mult in strainatate si asta este unul din motivele pt care vreau 520.

dar nu am mers cu nici una din ele, habar nu am cum se comporta la acceleratii puternice sau la depasiri sau orice alte manevre.

eu asta as vrea sa stiu....

in legatura cu costurile de intretinere...din ce am citit ar fi aproximativ la dfel la cele 2, excluzand taxele si asigurarile.

nu sunt impotriva 525....inca nu stiu pe care din ele sa il aleg..si as vrea ceva motive bune sa pot alege.

multumesc de raspuns!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.