Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

@Syman85 - incearcas a te limitezi la un singur topic pentru problema ta.

 

Ai cateva topice identice, deschizi noi topice dar postezi si pe altele aceiasi problema. E deja prea mult !

 

Am inteles, inchide-l te rog pe primul (nu reusesc sa il inchid) si lasa-l pe asta activ, daca se poate.

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Ai luat scaunele?

Pe un alt site a specificat ca masina de pe care provine interiorul a fost cu volan pe dreapta.

 

nu le-am mai luat ca ar arata cam naspa daca nu as schimba si fetele de usi. in plus acuma vara parca prea se incing cele de piele. mai meditez...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu imi consuma motorul uleiul pt ca am gasit scutul plin de ulei deci cred ca scapa pe undeva saptamana viitoare am programare la mecanic pentru revizie si as dori sa schimb si uleiul la cutie de viteza pt ca este automata, ce ulei imi recomandati pt cutie si de unde pot sa il iau merci mult si ulei la masina o sa bag Castrol 0w40 recomandat BMW longlife si filtrele binenteles. Daca aveti vreo idee pe unde s-ar putea sa scape daca s-a mai intalnit problema aceasta...Merci mult !
Link to comment
Share on other sites

Doresc sa achizitionez un 530 din 2008-2009 si am cateva nedumeriri cu privire la unele optiuni

1) xdrive sau dynamic drive cu active steering si adaptive drive ? Pot gasi pe vreo masina optiunile astea combinate?

2) in legatura cu cutiile de viteze am vazut ca unele au buton sport(cele si cu padele) si altele nu, exista vreo posibilitate sa iti montezi la vreun service acel buton sport am inteles ca ar face o mare diferenta.

3) se poate monta ventilatia in scaune daca masina nu are din fabrica aceasta optiune? daca a facut cineva asta as vrea sa stiu pretul.

4) ce parere aveti despre sonorizari care e cea mai buna ? Si daca are sonorizarea standard se poate monta prologic 7 ?

 

Am mai auzit si anumite zvonuri cum ca la 170.000km ar trebui schimbat filtru de particule(la motorizarile diesel) care este destul de costisitor, este adevarat ?

Deasemenea as vrea sa stiu ce probleme ar avea acest tip de motorizare daca sunt unele mai importante.

 

As dori pareri pro si contra la fiecare dintre nedumeririle mele si as vrea acestea sa vina numai de la posesori sau fosti posesori de e60.

Multumesc si astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

2) - Da.

3) - Da. Din cate stiu colegul Neo anderson a facut asta pentru cineva.

4) - Individual. Da.

 

Filtrul de particule cedeaza mai greu pe facelift.

 

Ce inseamna modelu cu facelift ? Este cumva acesta : http://www.autovit.ro/bmw-530-C32714998.html ( imi cer scuze daca nu am voie sa postez linkuri cu masini de pe autovit ) Sunt un incepator cu privire la e60`uri si as vrea sa fie cat mai explicative comentariile.Masina din linkul de pe autovit indeplineste cam toate dotariile care mi le-as dori dar as vrea sa mai adaug la ea butonul sport de la cutie si ventilatia in scaune si de asta as fii curios de un pret la cat m-ar ajunge. Dar despre x-drive vreo parere ceva ? Ar fi mai bun decat dynamic drive si active steering ?

Edited by nandu
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna modelu cu facelift ? Este cumva acesta : http://www.autovit.ro/bmw-530-C32714998.html ( imi cer scuze daca nu am voie sa postez linkuri cu masini de pe autovit ) Sunt un incepator cu privire la e60`uri si as vrea sa fie cat mai explicative comentariile.Masina din linkul de pe autovit indeplineste cam toate dotariile care mi le-as dori dar as vrea sa mai adaug la ea butonul sport de la cutie si ventilatia in scaune si de asta as fii curios de un pret la cat m-ar ajunge. Dar despre x-drive vreo parere ceva ? Ar fi mai bun decat dynamic drive si active steering ?

 

x-drive e 4x4 , nu exclude alte optiuni. Eu am active steering si imi place mult mai mult decat servotronic , directia normala nu merita deloc , am mers cu un E60 si nu mi-a placut.De asemenea am scaune ventilate si merita si astea(eu transpiram rau pe spate si fund, asa nu mai transpir deloc) , sa le adaugi tu mi se pare cam complicat dar nu imposibil.

X-drive au garda la sol mai mare , in combinatie cu 4x4 sunt ideale pt iarna . Daca nu iti place asta cauta cu suspensie M si sunt mai joase si mai rigide , acum depinde de ce cauti tu...

Parerea mea cu cat mai dotata masina cu atat mai bine , te plictisesti mai greu de ea.

Link to comment
Share on other sites

x-drive e 4x4 , nu exclude alte optiuni. Eu am active steering si imi place mult mai mult decat servotronic , directia normala nu merita deloc , am mers cu un E60 si nu mi-a placut.De asemenea am scaune ventilate si merita si astea(eu transpiram rau pe spate si fund, asa nu mai transpir deloc) , sa le adaugi tu mi se pare cam complicat dar nu imposibil.

X-drive au garda la sol mai mare , in combinatie cu 4x4 sunt ideale pt iarna . Daca nu iti place asta cauta cu suspensie M si sunt mai joase si mai rigide , acum depinde de ce cauti tu...

Parerea mea cu cat mai dotata masina cu atat mai bine , te plictisesti mai greu de ea.

In ceea ce privește interiorul asta caut si eu deoarece ma plictisesc repede de ele dar cam greu de gĂŁsit am tot cĂŁutat si pe mobile si pe autovit si cam greu se gĂŁsesc mașinile cu ventilatie si cu cutie sport, nightvision,distronic etc. Pe mine mar interesa mai mult sportivitatea mașini si comfortul la viteze mari, pe curbe de asta am nedumeriri pentru ca din câte am vĂŁzut eu mașinile cu xdrive nu mai au Opțiuni gen active steering, dynamic drive, Adaptive drive; si din ceea ce am citit pe site-ul reprezentantei nu ma lĂŁmurit pentru care sa optez. De asta am cerut pĂŁreri pro si contra. Merci pt sfat cu privința la active steering.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu niste lucruri de spus dupa ce mi-am irosit mai mult de 6 ore citind acest topic. In primul rand a fost o TOTALA PIERDERE DE TIMP. In al doilea rand numele topicului este total gresit, nu ar trebui sa se numeasca ghidul cumparatorului ci ghidul problemelor si datu cu parerea la un e60. In toate cele 87 de pagini nu am gasit decat 3-4-5 comentarii gen "mi-am luat cu x-drive si rupe" in rest discutii inutile despre taxa,asigurare,casco lucuri pe care le puteai afla ducandu-te la un asigurator si iti facea oferta sau la un avocat si iti explica cum sta treaba cu taxa sau citind ordonantele de guvern pentru ca de aia se posteaza pe net; deasemnea discutii cum sa schimbi un far un bec ars etc care nu cred ca au ce cauta in ghidul cumparatorului. Totusi pot sa zic ca prin toate acele comentarii inutile am mai invatat anumite chestii despre e60 nu cele care ma interesau dar sunt bune si astea care le-am invatat.

Deci pana la urma inca astept pe cineva care sa ma "lumineze" in legatura optiuni gen dynamic drive sau adapative drive in comparatie cu x-drive,caci eu din ce am citit pe site-ul reprezentantei nu cred ca pot fi combinate, si deasemenea raspunsuri mai clare la celelalte intrebarile ale mele.

Totusi tin sa mentionez ca in opinia mea un ghid al cumparatorului ar trebui sa fie expusa fiecare optiune care poate exista pentru un acest tip de masina cu benefici si dezavantaje. Si sper sa nu mai aud comentarii gen foloseste functia search ca o sa gasesti raspunsuri pentru ca am folosit-o de m-am saturat, daca tot stiti topicuri cu intrebarile mele dati si voi un copy paste la ele aici sa le vad si eu care sunt mai "novice" in comparatie cu voi.

 

As mai vrea sa stiu daca exista vreun site unde poti verifica optiunile unei masini dupa VIN. ( din cate stiu eu doar la reprezentanta poti afla asta )

Si as vrea niste pareri despre aceasta masina : http://www.autovit.ro/bmw-530-C32714998.html . Ce parere aveti despre nr de km/pret/dotarii ?

Edited by nandu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspuns , citeam pe aici ca trebuie schimbat pentru prima data pe la 160kkm altii spuneau ca este Lifetime deci nu stiu ce sa cred? si pe la cat te ajunge un schimb complet la cutie? se poate folosi si alt tip de ulei sau numai ulei de la reprezentanta?merci
Link to comment
Share on other sites

pe mine m-a costat cu totul 1.600 lei. Uleiul a fost ZF daca bine imi amintesc, ceva cu LL dar nu mai stiu exact. Oricum daca mergi la un mecanic care se respecta o sa-ti dea toate detaliile. Daca are sistem de schimbare a uleiului cu "flush" e mai bine. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

poate careva sa-mi explice exact cum e cu etapele de aprindere a luminilor la E60 LCI? adica ce inseamna fiecare etapa si ce diferente sunt intre farurile halogen, xenon si bixenon? plus ce schimbari aduce activarea DRL in meniul iDrive. Intreb pentru ca la mine, intre activarea si dezactivarea DRL, nu este nicio diferenta.
Link to comment
Share on other sites

Pe farurile de facelift nu exista doar xenon. Tot ce e xenon oem, e bixenon.

Ce intelegi prin "etapele de aprindere"?

 

Diferitele nivele de echipare ca si lumini sunt:

- halogen (pe facelift doar lupe)

- bixenon (xenon pe ambele faze, iar lentila clara din interior e doar o lupa chioara)

- bixenon adaptiv (xenon adaptiv pe ambele faze, iar lentila cu striatii din interior e pentru cornering)

 

Probabil la farurile cu halogen, acel meniu din iDrive nu comanda LMA-ul.

La mine (bixenon adaptiv), DRL-ul poate fi activat din iDrive bifand casuta respectiva.

Link to comment
Share on other sites

asta spuneam: ca la mine daca bifez in iDrive nu se intampla nimic. La farurui bi-xenon am observat ca intensitatea AE se schimba intre pozitiile auto si 0/pozitie devenind mai puternic. Ca sa am si eu lumina mai puternica pe AE ce trebuie sa fac (chiar daca nu se schimba intensitatea)? schimb becurile? si daca le scimb ce trebuie sa cumpar sau trebuie prin codare marita intensitatea?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.