Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

mai am o intrebare ... am in meniul settings => light => Daytime running light (on) ... comutatorul de lumini dat pe AUTO in pozitia din stanga de 0 . ziua stau aprinse si xenoanele chiar daca e super soare afara.... nu ar trebui sa fie aprinse doar angel-eye-urile ziua pe soare ? nu astea sunt DRL-urile ?

 

functia coming home setat la 10 secunde de mine ... cand inchid / deschid masina decat luminile din interior si ledurile de sub oglinzi stau apinse ... nu ar trebui sa se aprinda si proiectoarele ?

 

 

Coming home? Nu am stiut de functia asta nu cumva folow me home? Ce mai lipseste killing my softly? <_<

Link to comment
Share on other sites

mai am o intrebare ... am in meniul settings => light => Daytime running light (on) ... comutatorul de lumini dat pe AUTO in pozitia din stanga de 0 . ziua stau aprinse si xenoanele chiar daca e super soare afara.... nu ar trebui sa fie aprinse doar angel-eye-urile ziua pe soare ? nu astea sunt DRL-urile ?

 

functia coming home setat la 10 secunde de mine ... cand inchid / deschid masina decat luminile din interior si ledurile de sub oglinzi stau apinse ... nu ar trebui sa se aprinda si proiectoarele ?

Se apinde faza scurta cand ai daytime running light.

 

Cand deschizi masina nu se apind proiectoarele.Aia e la Mercedes <_<

Link to comment
Share on other sites

asa este!

la mine am vazut ca de 2 zile nu se mai "apleaca" in "R"

Vezi ca se apleaca numai cand butonul de selectie al oglinzii este pe dreapta sau stanga(una din ele) <_<

 

ai avut dreptate! am reglat acum cateva zile oglinda din dreapta si am lasat butonul pe dreapta, de aceea nu mai voia. acum l-am dat spre stanga si se lasa oglinda! ms!!

Link to comment
Share on other sites

exista retrofit kit. consta in faruri, stopuri, modul lumini, cabluri adaptoare <_<

totul te ajunge undeva la +/-2000 euro ... o sa arate exact ca modelele LCI intr-un final. urmatorul pas asta va fi si la mine, dupa ce termin cu interiorul, faruri lci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
sal la toti. Sper sa ma puteti ajuta sa ma decid ce sa-mi iau..un e60 525d sau 530d an 2005-2006. masina pe care am avut-o inainte era un golf 4, 1.6 105 cp benzinar. doresc sa stiu cosumul aproximativ real , puterea motoarelor, cuplu etc, intretinerea, si ce mai e la ambele motorizari. ms.
Link to comment
Share on other sites

sal la toti. Sper sa ma puteti ajuta sa ma decid ce sa-mi iau..un e60 525d sau 530d an 2005-2006. masina pe care am avut-o inainte era un golf 4, 1.6 105 cp benzinar. doresc sa stiu cosumul aproximativ real , puterea motoarelor, cuplu etc, intretinerea, si ce mai e la ambele motorizari. ms.

 

Pai mai cipy, vrei sa iti iei e60 si tzipi de consum.Nu prea e treaba asa.Ia-ti 520d <_<

Link to comment
Share on other sites

cum schimb bateria din cheie ? merge greu sa deschid/inchid masina si de la o distanta f mica (max 1m) ... am dat un search da nu e niciun topic despre asta... modelul nou de baterie...

bateria din cheie nu o poti schimba, se incarca singura cat este cheia in contact.

aceeasi pb o am si eu, bate destul de greu, dar cred ca e ceva de la masina, nu din cheie

Link to comment
Share on other sites

sal la toti. Sper sa ma puteti ajuta sa ma decid ce sa-mi iau..un e60 525d sau 530d an 2005-2006. masina pe care am avut-o inainte era un golf 4, 1.6 105 cp benzinar. doresc sa stiu cosumul aproximativ real , puterea motoarelor, cuplu etc, intretinerea, si ce mai e la ambele motorizari. ms.

 

Pai mai cipy, vrei sa iti iei e60 si tzipi de consum.Nu prea e treaba asa.Ia-ti 520d <_<

 

 

 

cred ca m-ai inteleg gresit...doresc sa stiu daca e mare diferenta intre 525d si 530d , printre care si consumul, dar doar asa in mare, oricum din cate am auzit la un 525d in oras e cam 14-15, nu cum vad peste tot 9-10. se simte diferenta de putere dintre cele 2 motoare...177 de cai sau 218 sau 231???

 

daca iti cumperi automata diferenta de consum este nesemnificativa (intre 525 si 530) gandeste-te la intretinere cat costa.

e posibil sa gasesti la noi deja inmatriculate catva timp !

 

 

 

impozitul la un 3L e aprox 9 mil, deci la 2.5 e ceva mai mic, asigurarea e peste 10 mil la 3L. nu doresc sa iau din tara

Edited by Cipy85
Link to comment
Share on other sites

eu am 525 si impozitul e 5.5 mil, pe firma, iar asigurarea este 8 mil pe an. pe pers. fizica este cu 35-40% mai mica(asigurarea doar). am mers si cu 530 si sincer nu prea am simtit acea diferenta de cai, poate si din cauza ca era un pic obosit motorul(200k km). eu am o sapt. de "concediu" in bucuresti, daca vrei ne putem intalni sa vezi singur dinainte cum sta treaba cu e60-urile. Edited by aleartsv
Link to comment
Share on other sites

@Cipy85 : consum 11,5% mers 60-70% in oras (si nu merg deloc incet,seara alergata bine bine)... eu cred ca se simt f bine caii dintre 2.5 si 3.0 (231cp modelu 2006)...parerea mea... asigurarea e 94ron/luna (atat am platit eu pt nr rosii la ASTRA-pers juridica) , taxa prima inmtriculare 1700euro.
Link to comment
Share on other sites

eu am 525 si impozitul e 5.5 mil, pe firma, iar asigurarea este 8 mil pe an. pe pers. fizica este cu 35-40% mai mica(asigurarea doar). am mers si cu 530 si sincer nu prea am simtit acea diferenta de cai, poate si din cauza ca era un pic obosit motorul(200k km). eu am o sapt. de "concediu" in bucuresti, daca vrei ne putem intalni sa vezi singur dinainte cum sta treaba cu e60-urile.

 

asigurarea cred ca e la fel si la 2,5 si la 3,o ca au amandoua peste 2000cm

Link to comment
Share on other sites

eu am 525 si impozitul e 5.5 mil, pe firma, iar asigurarea este 8 mil pe an. pe pers. fizica este cu 35-40% mai mica(asigurarea doar). am mers si cu 530 si sincer nu prea am simtit acea diferenta de cai, poate si din cauza ca era un pic obosit motorul(200k km). eu am o sapt. de "concediu" in bucuresti, daca vrei ne putem intalni sa vezi singur dinainte cum sta treaba cu e60-urile.

 

 

ms mult. eu sunt din tm asa ca nu nu prea putem intalni

Link to comment
Share on other sites

Daca punctezi performanta clar 530d il cam sparge pe 525d. (si pana la urma daca vrei sa fuga ce mai conteza inca 1000 Ron pe an la asigurare si impozit)

 

Bmw 530d

 

0-100 6.8 s

0-200 26-28 s

Consum 9-10%

 

bmw 525d

 

0-100 8.2

0-200 38-40 s

Consum 8-9%

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat e la 525d dar la 530Da e 11.6 consum numai in bucuresti.Cipy, cum crezi ca iti permiti.Dar sa nu pui doar lucrurile astea in balanta.Vezi ca la un E60 intretinerea e foarte costisitoare.Un radiator de aer spre exemplu incepe de la 1100 ron si ajunge pe la 2300.La 530 intra peste 8 Litri de ulei la schimb.Si tot asa, pune si 10 mil taxa, pune asigurarea.

Acum ia ce crezi ca e mai ok.Diferenta la consum nu prea e intre 525 si 530, e doar de putere.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat e la 525d dar la 530Da e 11.6 consum numai in bucuresti.Cipy, cum crezi ca iti permiti.Dar sa nu pui doar lucrurile astea in balanta.Vezi ca la un E60 intretinerea e foarte costisitoare.Un radiator de aer spre exemplu incepe de la 1100 ron si ajunge pe la 2300.La 530 intra peste 8 Litri de ulei la schimb.Si tot asa, pune si 10 mil taxa, pune asigurarea.

Acum ia ce crezi ca e mai ok.Diferenta la consum nu prea e intre 525 si 530, e doar de putere.

La 525d tot peste 8 L intra in motor. Consumul e putin mai mare la 530d; si e mai mare de 11.6 in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.