Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

nu nu ... e simplu steptronic. maneta arata diferit la modelele LCI

 

asta e:

 

http://image.automobilemag.com/f/auto_shows/2005_geneva/6694023/0503_03%202006_BMW_M6%20Interior_View_Steering_Wheel.jpg

 

Acela este un interior de M6 iar cutia este SMG.

 

da, dar schimbatorul si volanul arata identic, nu?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ma poate ajta cineva cu un raspuns? Ce face tempomatul cu functie de franare. Am vazut ca la unele masini apare tempomat iar la unele tempomat cu functie de franare. Care este diferenta dintre ele?

 

pai cred ca la orice tempomat poti si accelera si frana apasand pe + respectiv -; nu stiu sa existe fara franare

Link to comment
Share on other sites

Tempomatul cu functie de franare are capacitatea de a actiona asupra franelor pentru a incetini masina, pe cand cel fara, evident, nu actioneaza franele, ci cand se apasa butonul "-" se intrerupe acceleratia pana cand masina ajunge la viteza impusa.

Sau cam asa ceva..

Link to comment
Share on other sites

ahhaaa deci daca am si functia de franare in momentul in care detecteaza obstacol in fata franeza singura....am auzit de functia asta cand a aprut s-class asta nou si are un prieten dar era nemultumit ca din cauza asta nu putea sa isi monteze detector de radar in bara pt ca interfereaza undele cu cele de la sistemul de control
Link to comment
Share on other sites

cu ajutorul unor senzori care "simt" automobilul din fata, masina franeaza pana la aceeasi viteza cu cea a automobilului din fata si pastreaza automat o distanta de siguranta fata de aceasta.

 

aha, tare

cum faci sa stii daca ai functia asta de franare ? altfel decat incercand sa ajungi foarte aproape in spatele unuia, bineinteles :)

Link to comment
Share on other sites

"De la zero la 180 km/h.

Active Cruise Control cu funcţie Stop & Go.

Pur şi simplu setaţi viteza dumneavoastră preferată de navigare şi relaxaţi-vă: Active Cruise Control reduce automat viteza dacă ĂŽn faţa dumneavoastră apare un autovehicul care se deplasează mai ĂŽncet şi apoi accelerează ĂŽnapoi la viteza de navigare când banda este din nou liberă. Cu noua funcţie Stop & Go sistemul frânează automobilul, dacă este necesar până la oprire, şi apoi ĂŽl pune din nou ĂŽn mişcare când coloana din faţă ĂŽnaintează. Dacă durata de oprire este mai mare de trei secunde, este nevoie de o simplă apăsare pe pedala de acceleraţie pentru a pune din nou ĂŽn mişcare automobilul. Conducerea ĂŽn trafic ĂŽncet devine mult mai uşoară."

 

ar trebui sa apara asta in bord cand e activat:

 

http://www.bmw.ie/ie/en/newvehicles/3series/coupe/2006/allfacts/_shared/img/ergonomics_acc.jpg

 

oricum denumirea oficiala este "BMW Active Cruise Control" daca vreti sa aflati mai mult de pe google.

Edited by sos
Link to comment
Share on other sites

chiar ma gandeam ca tu esti cel mai indreptatit sa ne povestesti de sistemul asta pentru ca stiam ca il ai. de bulina uitasem :) oricum e foarte bun mai ales pe autostrada cand e aglomerat (l-am testat pe masina unui prieten in germania).
Link to comment
Share on other sites

Sincer,nu mi se pare cine stie ce...

 

De exemplu:

Vii tare pe autostrada(180-200) si in fata ta e un camion,care nu e incadrat foarte bine pe banda lui,pune o frana destul de violenta masina... :)

 

In oras nu am testat inca,imi e cam frica :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Ai 4 trepte de setare a distantei de la care incepe sa franeze.Pe autostrada pare foarte OK.Am incercat chiar cand drumul face curba stransa la stanga si masina de pe banda din dreapta pare a fi pe directia mea dar sistemul stie si nu franeaza.Eu unul nu ma pot obisnui cu el pe autostrada,dupa 5-10 minute de testari il opresc ca sa nu ma trezesc cu vreo franare violenta din cauza vreunei defectiuni sau a vreunui recall nefacut.Personal nu prea am incredere in acest sistem.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.