Jump to content

Motocicleta mea


Laur

Recommended Posts

  • 7 months later...

cine se pricepe sa-mi dea si mie o parere, la urmatorul service vreau sa schimb bujiile la ascutitoarea asta si nu sunt inca hotarat ce sa montez

 

in manualul de service st trecute 3 repere ngk

-std cr9ek

 

-cold cr10ek

 

-hot cr8ek

 

si vreau sa ii pun iridium ix si nu stiu de care sa iau, ngk8eix-9eix-10eix ?:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa scoti bujiile actuale si sa cumperi unele identice daca motocicleta merge bine. Daca mergi mult in oras ( turatii mici) alege o bujie mai calda ( eviti depunerile excesive de carbon). Daca mergi cu viteze mai mari/ motorul merge la turatii mari alege o bujie mai rece.

Cele Iridium vor rezista mai mult (teoretic) insa si costa mai mult fata de o bujie normala.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cel mai bine e sa scoti bujiile actuale si sa cumperi unele identice daca motocicleta merge bine. Daca mergi mult in oras ( turatii mici) alege o bujie mai calda ( eviti depunerile excesive de carbon). Daca mergi cu viteze mai mari/ motorul merge la turatii mari alege o bujie mai rece.

Cele Iridium vor rezista mai mult (teoretic) insa si costa mai mult fata de o bujie normala.

 

mersi, inca nu am avut timp sau motiv de surubarit la ea, la urmatorul service ii pun NGK CR10EIX adica reci

 

si cred ca o trec pe 10w60, in carte este specificat 10w40 sa vedem cum se comporta, dar asta la anul pe sezon

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Este cam puternica ptr un incepator, ai pilotat vreuna pana acum?

Poti sa ii reduci puterea o perioada

Kawasaki ninja zx6r an 1997 m-am simtit cel mai bine pe kawasaki, pozitia a fost ok, dar e prea vechi.

Yamaha r6 an 2003 Frumos dar nu intra in buget.

Suzuki gsxr 600 an 2002. Nu imi place, stau prea intins pe el.

 

Nu mi sau parut nervoase neavand A-ul nu am mers tare cu ele pt ca nu stiu inca sa le pilotez cum trebuie.

 

Motocicleta vreau sa o folosesc zi de zi pentru deplasarea la locul de munca(10km), pentru oras, si iesiri din oras.

Nu vreau ceva naked!

Link to comment
Share on other sites

Kawasaki ninja zx6r an 1997 m-am simtit cel mai bine pe kawasaki, pozitia a fost ok, dar e prea vechi.

Yamaha r6 an 2003 Frumos dar nu intra in buget.

Suzuki gsxr 600 an 2002. Nu imi place, stau prea intins pe el.

 

Nu mi sau parut nervoase neavand A-ul nu am mers tare cu ele pt ca nu stiu inca sa le pilotez cum trebuie.

 

Motocicleta vreau sa o folosesc zi de zi pentru deplasarea la locul de munca(10km), pentru oras, si iesiri din oras.

Nu vreau ceva naked!

 

Gsx 650f

Honda vfr 800

Link to comment
Share on other sites

Daca avem voie cu fostele :), de cand era fata mare, avea cam 8.000 km

 

fz6, horne,t z750 as zice eu de oras. cu vitezana mori incet in oras

 

Nu ai ce face cu 4 cilindri in oras si mai ales cilindreea aia. E mult prea sus si puterea si cuplu. In oras monocilindru 250 max 400.

post-16857-0-25872700-1426855700_thumb.jpg

Edited by Dan Dan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.