Jump to content

Sfaturi schimbare motor


Recommended Posts

La bmw nu am schimbat niciodata dar am facut-o de cateva ori la dacie si ce sa iti zic ... sa ai pe cineva pe langa tine care sa fie de meserie ,si mare atentie cand demontati ca sa montati la loc toate piesele. SI tinand cont ca e un motor de 1800 de cm cubi tre sa mai ai pe langa tine vreo 3-4 prieteni minim ca sa puna osu la munca :blink:

Succes , tine-ne la curent cu ce se intampla !

Link to comment
Share on other sites

Eu am un prieten care are o Dacie 1300... i-a facut motorul ca nou cu 12 mil in total ( set motor de R12 fabricat in Franta + manopera).

 

Tu ai luat motor de 200 euro si vrei sa-l pui singur pe masina, sincer nu suna bine..

 

Ai macar o minima experienta in acest domeniu? Daca nu, mai bine mai strangi niste bani si faci treaba ca lumea...

Link to comment
Share on other sites

Salut,dar de ce a cazut motorul tau 1.8 m40?ce sa intamplat?ai forjato rau?ce simtome are?si eu am la fel motorul si daca nu ai bag periodic cate un aditiv,acum ma gandesc sa ai bag un metabond sa nu imi faca vreo surpriza neplacuta ca....sincer nu mai am rabdarea sa mai iau alt motor,caral pe la mecanici,dute pe la rar,etc ,etc,chiar sunt curios ce simtome a avut al tau,ca sa stiu.........adika ma intelegi,salut si mult succes.
Link to comment
Share on other sites

monteaza intii motorul si dupa aia cutia-motorul e destul de greu,trebue patru persoana ca sa-l montezi,cutia e usoara,poti sa o pui si singur-daca nu ai mai schimbat e mai greu dar nu imposibil-daca ai un amic care a mai facut asa ceva e mai bine,daca nu trebue sa o iei metodic si sati notezi unde vin mufele de la instalatia electrica si suruburile-le pui separat in niste pungute cu etichete ca sa-ti vina mai usor la montat-daca ai si un aparat foto poti sa faci si fotografii cu diferite subansamble-cand montezi cutia,motorul trebue inclinat din fata ca sa poti sa o cuplezi .
Link to comment
Share on other sites

Ce sa intamplat de fapt:Motorul a inceput sa scoata un scartait destul de ciudat,la inceput am crezut ca este vascu,dupa o perioada de timp zgomotul sa amplificat si atunci m-am speriat.Am fost cu ea la service si sa constatat ca:AXA CU CAME ESTE TERMINATA,asta din cauza pompei de ulei care sa blocat. si sa format o uzura de mai mare frumusetea.Acum am cumparat un rechin cu acelasi motor si urmeaza sa-l schimb.Mai departe nu stiu o sa vad ce se intampla

As vrea si eu nr de telefon de la un mecanic bun

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.