Jump to content

Cum pot deschide portbagajul din masina?


Recommended Posts

Hmmmmmmmmmm, nu este nimic, nici un buton

Este deasupra clapetei de deschidere a portbagajului un patratel, dar e ca un capacel din plastic.

Eu credeam ca este vreo smecherie ceva de genul ca trebuie sa combin 2 butoane si gata.

SI DACA TOTUSI RAMANE CINEVA CU CHEIA IN PORTBAGAJ SI ESTE LA MARE DISTANTA DE CHEIA DE REZERVA>? CE FACE?

Link to comment
Share on other sites

Foarte aiurea... Daca imi amintesc eu bine, cineva incercase o procedura identica - a demontat becurile ce asigura iluminarea placutei de inmatriculare si a reusit sa alimenteze incuietoarea (la 12V sau ceva asemanator). Nu mai retin ce masina era, deci nu am nici cea mai mica idee daca se poate face la E46. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca nu ai decat doua variante: ori trimiti dupa cel de-al doilea set de chei (vin in 24h cu DHL, de ex) sau te indrepti spre cea mai apropiata reprezentanta pt a comanda o alta cheie (master, nu valet).

 

In timp ce astepti cheia, mai poti citi pe aici:

http://www.google.ro/search?q=bmw+keys+loc...trunk&hl=ro

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca poti sa incui cheile pe dinauntru la un e46....din cate stiu eu poti sa incui masina fie rasucind cheia in clanta usii din fata, fie de pe butonul de inchidere de pe cheie, deci cheia e la tine in ambele cazuri.

Sau ma insel?

 

Tu poate confuzi inchis cu incuiat....

Link to comment
Share on other sites

Se poate, cu un pic de straduinta.... :blink: Parca doar usile din fata au senzor care face ca "tumburusul" sa sare pe deschis atunci cand trantesti usa cu el pe inchis... Deic, daca bagi manuta pe usa din spate, o incui pe aia din fata, si dupa aceea pe asta de pe spate, ai "rezolvarea"

 

Si, mai e metoda infailibila cu cainele care sta in masina si pune laba pe cui... :)

Link to comment
Share on other sites

nu prea am inteles... daca masina e deschisa cum adica cum deschizi portbagajul. LOL

Nu ai buton deasupra numarului?

 

Are, mai, Bec, dar daca pozitia incuietorii mecanice a portbagajului este orizontala, acel buton este dezactivat.

Link to comment
Share on other sites

eu am inchis cheile in portbagaj ....pt ca am deschis portbagajul doar din cheie ..evident cand am inchis.au ramas cheile inauntru si era si toata masina inchisa ..ca urmare asm plecat dupa al doilea set de chei ...Eram relativ aproape de casa ,,..
Link to comment
Share on other sites

eu am inchis cheile in portbagaj ....pt ca am deschis portbagajul doar din cheie ..evident cand am inchis.au ramas cheile inauntru si era si toata masina inchisa ..ca urmare asm plecat dupa al doilea set de chei ...Eram relativ aproape de casa ,,..

 

Si mie mi s-a intamplat si am rugat sotia sa imi trimita a doua cheie cu un taximetrist; colegul nostru are masina descuiata si portbagajul incuiat, cu cheia inauntru. Ori are portbagajul incuiat cum am scris mai sus, ori releul de deschidere este defect/nu primeste curent. Ideea lui ovy318i este buna, dar pe moment, eu nu vad alta solutie decat sa foloseasca a doua cheie sau sa apeleze la service-ul BMW, indiferent unde se afla.

Link to comment
Share on other sites

eu am inchis cheile in portbagaj ....pt ca am deschis portbagajul doar din cheie ..evident cand am inchis.au ramas cheile inauntru si era si toata masina inchisa ..ca urmare asm plecat dupa al doilea set de chei ...Eram relativ aproape de casa ,,..

 

Si mie mi s-a intamplat si am rugat sotia sa imi trimita a doua cheie cu un taximetrist; colegul nostru are masina descuiata si portbagajul incuiat, cu cheia inauntru. Ori are portbagajul incuiat cum am scris mai sus, ori releul de deschidere este defect/nu primeste curent. Ideea lui ovy318i este buna, dar pe moment, eu nu vad alta solutie decat sa foloseasca a doua cheie sau sa apeleze la service-ul BMW, indiferent unde se afla.

 

 

Omul vb de o situatie ipotetica ...Eu asa am inteles ...E doar precaut .

Link to comment
Share on other sites

cam nasoala situatia sa ai cheile in portbagaj si masina incuiata

singura solutie este al doilea rand de chei

in nici un caz nu spargeti geamul mic din spate nu veti rezolva nimic

daca tot trebuie spart vreun geam spargeti geamul de la sofer

singurul bmw care are un sistem de deschidere de urgenta al portbagajului este x5 e 53 si e70amandoua au oclapeta sub forma de capacel care poate fi agatat cu o sarma bagata cu dibacie pe la usa din spate

Link to comment
Share on other sites

''Bec Posted Today, 00:54

nu prea am inteles... daca masina e deschisa cum adica cum deschizi portbagajul. LOL

Nu ai buton deasupra numarului? ''

 

BEC am spus ca daca uiti din greseala cheia de la masina in portbagaj(la E46, la alte modele nu stiu)si pozitia butucului de la portbagaj este pe pozitia in care se deschide numai cu cheia(altfel nu ai cum) si normal ca masina ramane deschisa adica poti intra in ea, asa si cum spuneam ramane cheia in portbagaj si esti departe undeva si ca sa fie si mai RAUUU :blink: nu mai ai baterie la telefon sau nu ai semnal. CUM E?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

pe cheie ai 3 butoane la E46: unul deschizi toata masina,cu unul inchizi toata masina,iar cu unul deschizi doar protbagajul,iar daca masina e inchisa nu o deschide si pe ea (actionand doar al 3-lea buton).Astfel cand lucrezi la portbagaj si masina fiind inchisa poti scapa cheia in portbagaj,apoi inchizi portbagajul si:

surpriza,toata masina e incuiata cu cheia ta in portbagaj.Va spun pentru ca era sa patesc ,dar norocul meu,cheia cazuse pe jos :blink:

Edited by nedelcuts
Link to comment
Share on other sites

Cum pot deschide portbagajul din masina? Daca uit din greseala cheile in portbagaj si sunt la multe sau la mare?

Ma ajuta cuneva???????

Nu am gasit nici raspuns

Stiu ca o sa ma ajutati, ca sunteti oameni saritori

 

 

pe cheie ai 3 butoane la E46: unul deschizi toata masina,cu unul inchizi toata masina,iar cu unul deschizi doar protbagajul,iar daca masina e inchisa nu o deschide si pe ea (actionand doar al 3-lea buton).Astfel cand lucrezi la portbagaj si masina fiind inchisa poti scapa cheia in portbagaj,apoi inchizi portbagajul si:

surpriza,toata masina e incuiata cu cheia ta in portbagaj.Va spun pentru ca era sa patesc ,dar norocul meu,cheia cazuse pe jos :blink:

Asa si ce legatura are una cu alta :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.