Jump to content

318is sau 325tds?


E30_323

Recommended Posts

318is, un motor destul de puternic pentru cilindreea pe care o are, si destul de fiabil.

325tds nu mi-as lua pentru ca este un diesel fara common-rail, deci este mai putin fiabil si zgomotos.

 

dar la consum cum e diferenta intre cele 2?sesizabila?in plus auzisem ca 318is lucreaza sus si te bucuri de el doar la 6000 rpm

Link to comment
Share on other sites

am avut 318is si pot sa spun ca motorul trage bine si de la 2500(binenteles ca de la 4 mii se schimba situatia).Eu zic ca are destul cuplu 318is, iar consumul nu depaseste 11 in oras daca mergi linistit.Cat tine de fiabilitate ti-l recomand fata de 325 tds la care s-ar putea ivi mai multe probleme(turbina, pompa motorina, injectoare).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu, intre 325 tds si 318 is as alege 320i. Cine nu e de acord, sa ma corecteze. Daca vrei amanunte, just ask!

 

zimi mie amanunte dece 2.0 si nu 1.8is cas tare curios

 

pentru ca la bmw, viata incepe de la 6 in linie benzina. de asta! Acelasi consum, aproape, putere mai mare, satisfactie dubla.

Edited by 320i_24valve
Link to comment
Share on other sites

Eu, intre 325 tds si 318 is as alege 320i. Cine nu e de acord, sa ma corecteze. Daca vrei amanunte, just ask!

 

zimi mie amanunte dece 2.0 si nu 1.8is cas tare curios

 

pentru ca la bmw, viata incepe de la 6 in linie benzina. de asta! Acelasi consum, aproape, putere mai mare, satisfactie dubla.

 

fratele meu are 1.8is si are "viata" destul de buna cu el a avut si 2.0 si a zis ca trage mult mai bine 1.8 decat 2.0, burnuri,drifturi mai bine cu is-ul decat cu 2.0, si consum 12% fata de 16-17% la 2.0, nu stiu cum il vezi u si alti mai bun 2.0

 

intradevar sound-ul e mai placut 2.0 decat la 1.8is

Link to comment
Share on other sites

2.0 cuplu mai mare, putere mai mare, sound net superior..

singurul avantaj la 1.8is pe care il vad eu e faptul ca o masina cu acest motor e mai noua (94+), asta daca e vorba de 2.0 M50

 

2.0-ul ala de consuma 16-17% sigur nu era in minitile lui.. ala e consum de 2.5 putin alergat

Link to comment
Share on other sites

un consum mai mare de 12-13 eu nu am avut cu 2.0 niciodata. si nu are cum sa traga mai bine un 1.8 decat un 20. 4 mai bine decat 6 pistoane!!! Trust me!

 

Pui pariu nenea :) ??? Iti garantez ca IS-ul trage mai bine ca orice 2.0 intalnit pana acum, in ideea sa nu fie modificat grupul, sa il aibe pe cel din fabrica si garantez ca nu are cum sa fie mai zvacoasa. iti spun din ce am vazut si intalnit pana acum.

 

Eu, intre 325 tds si 318 is as alege 320i. Cine nu e de acord, sa ma corecteze. Daca vrei amanunte, just ask!

 

 

off topic : apropos, ca am fost cam rautacios mai sus, bine ai revenit cu posturi printre noi, de ceva vreme nu ai mai scris cu noi aici. Masina ce mai face, ai reusit sa o termini??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ma da nu inteleg ce tot aveti cu 2.5TDS. A fost motorul anului cand a aparut, si chiar e un motor foarte bun. Pana si pe Opel Omega a fost pus. Acuma ca in Romania umbla o gramada de bombe neingrijite, asta nu are de ce sa afecteze imaginea motorului. Un motor ingrijit, eventual adus din Germania, nu creeaza atatea probleme ca si cele noi, e mult mai fiabil. Uitati-va cate probleme au 320d sau 525d, debitmetre, pompe, valve de presiune, toata lumea a patit cate ceva cu motoarele astea. In schimb stiu o gramada care pe vremuri aveau TDS si chiar si TD simplu, si nu aveau treaba.
Link to comment
Share on other sites

M51 a fost un motor reusit. Este o aberatie sa spui ca un motor este mai putin fiabil deoarece are alt timp de injectie decat cele de generatie mai noua.

Common rail versus pompa de injectie de joasa presiune.

Motoarele deja sunt vechi si unele au trecut prin multe reparatii, mai mult sau mai putin reusite, asta este alta problema.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei sa faci cu masina.

Suna ciudat dar conteaza.

Sunt anumite criterii de care eu as tine cont.

De cit spatiu ai nevoie, ajungi sau nu sa folosesti masina la limita ..etc.

Daca nu ai nevoie de mult spatiu ....fortezi masina cu fiecare ocazie..drift , mers sportiv exagerat......atunci ia-ti un 318 is

POti merge ca un nebun si cu un 325 tds dar pica mai repede daca atingi limitele in mod repetat si o bruschezi mereu.

325 tds are demaraj mai bun e spatioasa , faci fata multor masini..nu te lasa niciodata in depasiri ..cei 143 cai isi fac simtita prezenta.

Daca gasesti una de prin 96-97 cu tot ce vrei..piele, clima automata, trapa...e suficient.

Sunt la 4000 € modele chiar frumoase..semnalizari albe, stopuri rosu cu alb, jante...

Scrie bmw 325 tds pe Youtube si gasesti destule cit sa iti faci o idee.

Eu am vrut 1 data sa iau un 318 is ...dar am nevoie de spatiu si m-am razgindit.

Acum studiez 320 i si 325 tds.

Am observat insa diferenta.

Aceeasi caroserie ( diesel chiar mai grea )..de ex 320 i in 5 usi am vazut k e mai puturoasa decit un 325 tds.

Atit la demaraj cit si la drift ..burnout..

Arunca o privire si iti dai tu seama ce e potrivit pentru tine.

Mai e un avantaj pentru is.....fiind mai usoara si formatul ei..o ajuta in curbe.

Se tine mai bine pe drum in viraje si cind te intorci cu ea pe loc , o faci mai bine decit un tds.

Si ca design parca e mai atragatoare..insa cu putina imaginatie nici cu o berlina nu te faci de rusine.

Doar sa nu pui stegulete, ursuleti..actibilde si alte nebunii pe ea :blink:

Link to comment
Share on other sites

Multe pareri ca tds-ul e depasit, ca e vechi si alte asemenea. Sunt destule dieseluri de generatie mai noua care au mai multi km ca un tds. Nu imi amintesc sa prea aud de tds-uri carora le-a cazut turbina, or la dieselurile dupa 1999, cad turbinele in prostie, parca sunt mere cu viermi :) , fiabilitate deci f. scazuta, la fel ca si debitmetrele.

Personal, as lua un 320i. :blink:

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.