Jump to content

Becuri xenon


Recommended Posts

Are cineva idee ce temperatura au becurile cu xenon folosite pe instalatiile originale? De cateva zile tot umblu cu un bec ars si nu stiu ce sa-mi cumpar....oricum intentionez sa schimb ambele becuri ca sa nu se vada vreo diferenta dar nu stiu de care sa iau, am gasit de la 4000 pana la 10000K, toate fiind DS2, asa cum am eu nevoie. Stiu ca odata cu cresterea temperaturii, culoarea se modifica de la alb-albastru-pana la mov la cele de peste 10000k. Dar care sunt mai bune, care culoare ofera o vizibilitate mai buna, care arata mai bine pe masina? Cele originale, cel putin pe E46-le meu sunt marca Osram...ce alte marci ati folosit sau recomandati?
Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee ce temperatura au becurile cu xenon folosite pe instalatiile originale? De cateva zile tot umblu cu un bec ars si nu stiu ce sa-mi cumpar....oricum intentionez sa schimb ambele becuri ca sa nu se vada vreo diferenta dar nu stiu de care sa iau, am gasit de la 4000 pana la 10000K, toate fiind DS2, asa cum am eu nevoie. Stiu ca odata cu cresterea temperaturii, culoarea se modifica de la alb-albastru-pana la mov la cele de peste 10000k. Dar care sunt mai bune, care culoare ofera o vizibilitate mai buna, care arata mai bine pe masina? Cele originale, cel putin pe E46-le meu sunt marca Osram...ce alte marci ati folosit sau recomandati?

 

recomandat e sa le schimbi pe amandoua

din fabrica vin cu 4300k,cel putin asa stiam eu

o lumina buna si frumoasa ...6000k

si eu vreau sa le schimb

sa postezi cand gasesti o oferta buna sa stim si noi :blink:

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca trebuie schimbate ambele, chiar dc pui bec original de 4300k tot se vede diferit pt ca unul din becuri are gazul mai consumat! :blink: Eu am pus provizoriu unele originale de VW-Audi care se vad nasol, sunt foarte spalacite...o sa caut de 6000k. In ceea ce priveste marca becurilor, ce recomandati?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

4300K, 6000K, 8000K etc reprezinta temperatura culorii (masurata in Kelvin) si nu a becului. In linii mari, cu cat este mai mica, cu atat becul este mai "galben", iar cu cat este mai mare, lumina este mai "albastra" sau chiar mov, in cazul becurilor peste 8000K.

 

Astfel, indiferent de culoare, din punctul de vedere al instalatiei electrice, conteaza puterea becului, masurata in Watti. Becurile Xenon HID standard au 35W.

 

Si apropos de "becuri de Audi", nu exista asa ceva. Exista becuri OEM de tipurile D2S, D2R, D1S, si D2R (poate si altele despre care nu stiu eu), fabricate de diversi producatori, cum ar fi Osram, Philips si altii. De obicei becurile OEM sunt Philips sau Osram. Faptul ca Nony spune ca se vedeau mai "spalacit" se datoreaza cel mai probabil varstei becului, sau in cel mai rau caz, lentilei murdare a farului.

 

Later Edit:

Becurile OEM sunt de obicei de 4300K, pentu ca teoretic 4300K este culoarea albului pur. Ceea ce este peste 4300K bate spre albastru, de aceea cele de 6000K sunt de obicei preferate. Si mie imi plac mai mult si de aceea am inlocuit la vechea masina becurile de 4300 cu unele de 6000, si mi-a placut mult mai mult atat aspectul farului aprins cat si lumina proiectata pe sosea. In curand le voi schimba si pe cele de la E46, oricum nu strica sa ai becuri noi, indiferent de culoare :blink:

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Mi-as schimba si eu becurile la masina, un bmw 320 e 46 cu xenon original....pentru ca unul lumineaza inspre albastru si celalat galben...arata ca dracu, i-as pune philips d2s 4300k adica ca cele originale dar nu stiu cum arata pe masina, sau sa pun de 6000k....nu stiu, as vrea sa vad cum arata pe viu si unele si altele pe masina.

Este cineva din Timisoara dispus sa-si piarda cateva minute sa vad cum arata pe masina, sa vad cum se vad aprinse..?! Multumesc :D

Link to comment
Share on other sites

Mi-as schimba si eu becurile la masina, un bmw 320 e 46 cu xenon original....pentru ca unul lumineaza inspre albastru si celalat galben...arata ca dracu, i-as pune philips d2s 4300k adica ca cele originale dar nu stiu cum arata pe masina, sau sa pun de 6000k....nu stiu, as vrea sa vad cum arata pe viu si unele si altele pe masina.

Este cineva din Timisoara dispus sa-si piarda cateva minute sa vad cum arata pe masina, sa vad cum se vad aprinse..?! Multumesc :D

 

Osram de 4300k luate de pe net la 150-250 RON/bucata sunt varza...tind sa cred ca sunt niste chinezisme, nu au nicio treaba cu cele originale. Am eu pe masina si se vad alb-galben, nicidecum albastre. Pune-ti mai bine niste no-name de 6000k. Eu abia astept sa se arda astea ca sa le schimb...

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe net philips 4300k cu 220 lei doua bucati sau chinezisme cu 120 lei 2 bucati....cele chinezesti cica sunt mai albastre cele originale philips albe...as fi vrut sa vad la cineva pe masina cum arata philips 4300k dar .....

 

philips-urile sunt ca osram-urile probabil, deci albe, nu au nici cea mai mica tenta de albastru...

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu HID 6000K pe un golf 5 si orbeau. Ma frecau cu flash-uri din fata de parca zici ca aveam faza lunga :)

Le-am avut pe masina mai bine de 3 ani fara se se arda vreunul. Chinezisme la 150 lei instalatia cu 2 balasturi si 2 becuri. Le-am luat de la unu din Targoviste care le vindea la negru fara factura si acum am inteles ca l-au prins si i-au inchis asa zisa "firma". (de pe bluexenon.ro).

Link to comment
Share on other sites

prost.

Asa ma gandeam si eu.....dar am optat pentru astea stiind ce cumpar, alea cu 200 lei perechea asa zise originale tare ma tem ca-s la fel de chinezarii ca si astea...

Cum de aici se vinde un bec original cu 100 lei in timp ce in Germania de exemplu e undeva in jur de 60 -70 euro ?

Daca vad asa rau noaptea cu ele....le chimb si gata.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 weeks later...
Intrebare intrebatoare:scot de pe masina Osram 66145(becul original al masinii) si vreau sa inlocuiesc cu Osram 66144.Ambele sunt becuri D1S si difera foarte putin la constructie.Se potrivesc sau exista o diferenta majora?Acum becul original(63217217509) are forma becului Osram 66144 si codul 66145 este foarte greu de procurat.In original mai apare o brida(nr 6 din schema)care nush ce rol are.
Link to comment
Share on other sites

Aceasta este brida care o cauti, ea fixeaza becul pe soclul proeictorului.

Atentie la becurile D1S, D1R si D3S, 99,99% dintre cele care se vand NOI pe net sint China. Atat Osram Xenarc cat si Philips Xenstart.

 

http://www.oemxenonshop.com/OEM-Xenon-Bulb-Holder/D1S-Bi-Xenon-Bulb-Holder-Hella.jpg

 

Cumaparat si schimbat in vara 2 becuri de la reprezentanta Mercedes pt. un CLS. 170E bucata.

Cam astea sint preturile.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspuns.Am achizitionat becurile(ambele seturi 66240SVS si 66144)de la Augsburg.Lucrez in domeniu auto,dar spre surprinderea mea catalogul de Osram este facut mai mult sa te incurce si sa te faca sa te uiti ca boul in calendar. :laugh:

Nu apare 66145 in catalog,care este becul cu care masina a venit din fabrica.(este vorba de E60,sa ma scuze moderatorii ca am postat in aria seria 3).Am remarcat si pe net ca multi se lovesc de aspectul asta si ca sunt nedumeriti in priviinta urmasului becului 66145 si a compabilitatii cu 66144.Becurile achizitionate sunt made in Germany (si pe ambalaj si pe becul propriuzis scrie)si fata de becul livrat de reprezentanta sau de Augsburg OM,iese undeva la jumatate de pret.

E posibil sa ai dreptate despre becurile xenon contrafacute.Am remarcat pe un site specializat numai pe xenoane,cum erau prezentate Philipsuri originale si Philipsuri contrafacute,si cum eticheta de pe bec era diferita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.