Jump to content

Instalare difuzoare de 13cm in usile din fata la E46 sedan


Recommended Posts

ptr fata sunt comandate fizz!! astept sa vina sa le montez

ma int sa fac si ceva cu alea de pe spate ca imi vine sa vomit cand le dau drumul, si ma gandeam sa montez inca un set identic tot de 13cm si pe spate, de 16cm st prea mari, nu au loc sa respire si au putere ft mare, nu am cu ce sa le misc

Link to comment
Share on other sites

ptr fata sunt comandate fizz!! astept sa vina sa le montez

ma int sa fac si ceva cu alea de pe spate ca imi vine sa vomit cand le dau drumul, si ma gandeam sa montez inca un set identic tot de 13cm si pe spate, de 16cm st prea mari, nu au loc sa respire si au putere ft mare, nu am cu ce sa le misc

 

Te rog sa faci cateva poze cand montezi dif pe fata. Vreau sa schimb si eu difuzoarele dar colegii nostri nu prea au pus poze sa vedem si noi cum sa procedam. Daca vrei 60x4w cauta un alpine 9812 de preferat RR care are iluminare pe rosu si arata destul de bine in bord. Se aude foarte bine chiar si cu difuzoarele stock. Bafta

Link to comment
Share on other sites

am montat un dif pe fata, nici o sansa cu rasnita de pe masina

face distors

difurile sunt 80rms/160watt, fara statie nici o sansa vad,imi pare rau ca nu am sonyul meu explod la mine, ala scotea ceva watti muzicali curati

 

ce idei imi dati?

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

poate distorsioneaza din cauza ca ai inversat plusul cu minusul,verifica.difuzoarele alea la 80w rms trebuie amplificate(hu are 20w rms probabil,nu 50wx4).SFATURI...inele mdf prinse pe tabla usii,insonorizant(varianta ieftina aluband+insonorizant cauciucat)si daca vrei bass,cumpara un subwoofer.eu am schimbat la masina pe partea de audio:hu alpine 9812 rr(vorba colegului de mai sus,ecranul are o culoare placuta comparativ cu luminile bordului,cablu ai-net pentru ipod,ipod touch 16 gb,inele mdf,difuzoare focal fata,cabluri 20mm ground zero,statie jbl gto 75.4,subwoofer jbl gto 1204br.schimbari dupa aceste operatii:hu net superior din toate punctele de vedere fata de cel oem,conexiune ipod,un volum mult mai placut/puternic din difuzoarele schimbate,DAR ATENTIE,nici eu nu am insonorizarea facuta si lipseste basul din partea difuzoarelor,in rest odata ce ai pus subwoofer in porbagaj,devine ca roata de rezerva,indispensabil :) .instalarea face 40% din sistem,daca nu mai mult.pun si o poza cu "vibratorul" oglinzilor sa nu ziceti ca vorbesc aiure. :)

post-37824-0-73905500-1339794058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

difurile pe care le-am cumparat st ptr bass, pe filtre scrie woof+,woof-

la mine basul se simte in fetele de usi, dar doar la volum mic,ptr ca pe urma distorsioneaza

are cineva idee cum si pe unde pot trage semnal pana in portbagaj, care este cea mai buna varianta?

si de unde pot lua remote?

Link to comment
Share on other sites

tragi cu mainile de plasticele de la praguri (partea interioara ce vine peste mocheta) si o sa pocneasca inspre afara, dai mocheta intr-o parte si bagi firele pe sub ea, mai greu o sa fie la stalpul de mijloc..in spate ai un manunchi de fire pe unde trec spre portbagaj(urca pe aripa spate si intra intr-o mufa de pluta, ca sa vezi firele trebuie sa desfaci si mocheta laterala din portbagaj dreapta ), iar in fata la bord ,dai jos torpedoul si ai loc destul sa vi cu ele pe langa stapul dreapta si pe sub mocheta ca sa pleci spre spatele masini Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

unde este cel mai bun loc pentru amplasarea statiei? sus sau pe peretele din spate spre habitaclu

siguranta fuzibila de la alimentare statie in ce parte se monteaza de fapt? cat mai aproape de baterie sau in celalalt capat langa statie?

ce fel de papuci se pun la + si masa, pentru ca nu am gasit papuci U sau Y pentru fire mai mari in diametru de 3mm

Link to comment
Share on other sites

nu-i bai,mersi oricum

 

am decis sa montez amplificare pe masina, puteti sa-mi spuneti pe unde e cel mai usor sa trag fire ptr semnal de la mp3 pana in portbagaj?

Eu am tras firele RCA prin consola centrala. O demontezi si bagi firele pe sub mocheta si apoi pe sub bancheta spate.

 

unde este cel mai bun loc pentru amplasarea statiei? sus sau pe peretele din spate spre habitaclu

siguranta fuzibila de la alimentare statie in ce parte se monteaza de fapt? cat mai aproape de baterie sau in celalalt capat langa statie?

ce fel de papuci se pun la + si masa, pentru ca nu am gasit papuci U sau Y pentru fire mai mari in diametru de 3mm

Siguranta fuzibila tre sa fie la max 20cm de borna + a bateriei. Locul bun pt amplificator este pe spatele banchetei.

Link to comment
Share on other sites

iti trebuiesc autofiletante si o bormasina cu cap stea :) daca ai pe bateri e si mai buna , in 5 minute n-ai ce face..

 

http://www.e-hvac.ro/gallery/large/suruburi-autofiletante-sds-4-2x25-mm.jpg

 

 

+

http://i.clubafaceri.ro/clients/3/51311/66/autofiletanta--bosch-pentru-termopane-32184_big.jpg

 

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.