Jump to content

Instalare difuzoare de 13cm in usile din fata la E46 sedan


Recommended Posts

4 difuzoare, care adica?

 

Daca vrei sa mergi full active, adica fiecare pe canalul lui - 2 canale tweeterele si 2 canale midbass, atunci nu mai pui crossoverele. Dar tre sa ai player performant.

 

Altfel duci din channel 1 si channel 2 firele (+ si -) in fiecare crossover si impart ele semnalul apoi catre tweetere si dif de medii. Asa vei ocupa 2 canale, iar celelalte iti raman ca sa mai amplifici un set de difuzoare sau un subwoofer.

 

Oricum, ampliful nu e vreo bomba.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

stai ca nici nu am zis ca e vreo bomba, nu am vrut sa fac nici o demonstratie sincer

vroiam doar sa am ceva sunet in masina,nu ma int sa sara luneta din cheder

nu vreau tun de bass vreau sa fie tot ambalat in original

ce nu inteleg este cum se regleaza si cum se leaga difurile

am pus pe 2 canale si am legat filtrele ca in schema, asta pentru difuzoarele fata

peste am mai legat inca 2 in paralel pe spate

deocamdata le las asa, maine ii fac proba, pentru 4 canale am nevoie de un nou player cu 2 iesiri, nu stiu cum sa le leg altfel

am 2 crunch de 80rms pe fata si 2 sony xplod pe 2 canale de 40-50 rms spate, daca stiti cum le pot lega pe cele 4 canale...

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

gata deocamdata, merge foarte bine dupa ce o reglezi cum trebuie, sunet foarte clar, si nu distorsioneaza,cu gain la minim altfel mai aveam putin si prajeam boxele

multumesc frumos de sfaturi

posibil pe viitor sa iau si un woofer completare

se merita investitia

Link to comment
Share on other sites

am luat splitere

gauri in usi inca nu ptr ca tb sa cumpar tevi ptr bass reflex si nu vreau sa dau gauri pe alte dimenisuni, ma gandesc la tuburi de 5cm max diametru...

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=bass+rohr&_sacat=See-All-Categories

inca nu m-am hotarat de care sa iau...5 sau 7cm?

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

le pun pe fata de usa, partea dinspre dreapta/stanga jos de pinde de usa, cine a desfacut usa pe fata a observat ca acolo fata de usa face ca un fel de incinta ....sa caut o poza

 

Aaa, eu ma refeream la gauri in tabla din spatele difuzoarelor. Nu stiu daca rezolvi ceva cu ce vrei tu sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.