Jump to content

lanturi?


Krash23_2006

Recommended Posts

Oricum nu stiu la ce ar ajuta lanturile in zapada afanata de peste 30 de cm ... Lanturile sunt eficiente pe zapada batatorita sau inghetata... pe zapada afanata si mare iti tre jeep

O fi, dar lanturi sunt 69RON si un jeep e zeci de mii de Euro :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ieri dimineata am plecat din Poiana Marului (Caras Severin). Ninsese toata noaptea si zapada avea cam 20-25cm. Incurajat de ideea ca mai sunt doua SUV-uri cu noi in grup, care la nevoie ma puteau remorca, am mers fara lanturi (am anvelope de iarna noi) ...pt unii poate este o surpriza, pt mine nu...am mers excelent, nu am avut nici o problema !... Problema a fost a celor din grup care tot facusera glume pe seama tractiunii spate a BMW-ului.

Parerea mea (poate nu cea mai buna) este ca in cazul in care ai anvelope de iarna bune este suficient ..daca este sa nu ai aderenta nu faci prea mare lucru nici cu lanturile.Oricum lanturile sunt pt zapada nu pt gheata, pt gheta sunt anvelope speciale cu crampoane, destul de "piperate" la pret si daca nu ma insel aceste anvelope nu sunt admise in toate tarile, printre care si Romania.

Ca o concluzie, am stricat aripa la Skoda ,acum ceva ani pt ca am mai mers aproape un km cu lanturile pe asfalt pana am avut loc unde sa ma opresc sa le scot....dar intre timp s-au rupt si au "aranjat" aripa.

In cazul in care ai tractiune fata si pui lanturile (normal pe fata) si mergi "fara zapada" ,deasemeni, o sa "beneficiezi" de uzura avansata in articulatii.

 

 

subscriu si eu , am kleber krisalp pe toate rotile si vreau sa spun ca nu am nici o problema de tractiune sau fuga de spate , dsc-ul functioneaza perfect , chiar imi place sa ma bag pe unde e zapada mai mare sa simt cum trage masina

un prieten inginer auto a incercat sa o "destabilizeze" pe zapada dar nu prea a reusit fara sa decupleze dsc-ul

Link to comment
Share on other sites

Par o solutie eficienta ... dar 50de km/k viteza maxima ... cam putin... desi cred ca pentru lanturi viteza e mai mica...

Normal e viteza mica. Si cu lanturi, 50 e chiar mult, mai ales daca mergi direct pe asfalt. Sunt pana la urma solutiile de urgenta, pentru orice alt caz sunt de ajuns cauciucuri de iarna. Mi se pare un moft, si multi bani.

Link to comment
Share on other sites

Singurul avantaj, fata de lanturi, pare a fi posibilitatea de a rula pe portiuni de asfalt, fara a deteriora anvelopa sau sistemele de suspensie/directie.

Da ai dreptate, ii un mare avantaj, fata de lanturi.

Acuma nu stiu cat sunt de rezistente la mersul pe portiuni de asfalt :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.