Jump to content

Start-Stop


emceul

Recommended Posts

nu cred ca va scadea fiabilitatea masinii ... pana la urma cu acelasi sistem sunt echipate din septembrie si seria 3 ... seria 3 fiind cel mai vandut model de BMW. credeti ca ar fi facut asta daca nu s-ar fi gandit de 1000 de ori la consecinte...

 

Probabil s-au gandit mult la fiabilitate, curios este de ce nu o exista sistemul in America de Nord. :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca va scadea fiabilitatea masinii ... pana la urma cu acelasi sistem sunt echipate din septembrie si seria 3 ... seria 3 fiind cel mai vandut model de BMW. credeti ca ar fi facut asta daca nu s-ar fi gandit de 1000 de ori la consecinte...

 

Probabil s-au gandit mult la fiabilitate, curios este de ce nu o exista sistemul in America de Nord. :blink:

 

Ptr. ca in State se vand preponderent masini cu cutii automate, si din cate stiu eu pe transmisii automate nu este instalat. Sau poate ma insel. Am condus un E92 325xi cu steptronic fabricat in noiembrie 2007 si nu avea sistemul.

Link to comment
Share on other sites

Ptr. ca in State se vand preponderent masini cu cutii automate, si din cate stiu eu pe transmisii automate nu este instalat. Sau poate ma insel. Am condus un E92 325xi cu steptronic fabricat in noiembrie 2007 si nu avea sistemul.

 

Pe e90post am vazut o gramada de e92 manuale, iar userii spuneau ca sunt de acolo. Chiar am ramas surpins de ce multe manuale erau. Trebuie sa fie optional asa ceva, eu nu mi-as pune niciodata! Cand am configurat un 325i automat nu mi-au spus de asa ceva, deci presupun ca nu exista by default pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Pe e90post am vazut o gramada de e92 manuale, iar userii spuneau ca sunt de acolo. Chiar am ramas surpins de ce multe manuale erau. Trebuie sa fie optional asa ceva, eu nu mi-as pune niciodata! Cand am configurat un 325i automat nu mi-au spus de asa ceva, deci presupun ca nu exista by default pe masina.

 

Ba da. Si eu am configurat-o fara macar sa stiu de el, si a venit cu. Sales-ul imi dadea o veste buna si una proasta: Ca are Efficient Dinamics dar ca nu mai poate sa-mi puna SENSATEC. Ca coupe-ul e premium si d'aia BMW nu mai pune sensatec desi era confirmata asa. Cred ca daca o comandam cu o luna mai devreme venea cu Sensatec. Asa a trebuit sa platesc ceva in plus ptr. pielea aia cream beige.

Efficient dinamics e standard cel putin ptr Europa si cel putin ptr. cutii manuale. Apare insa in lista de echipamente a masinii. Mi-au scos una la Filaret.

Link to comment
Share on other sites

"reduce fiablitatea motorului si a altor componente"... si pe mine ma sperie din acelasi motiv ... dar ce sa facem?sa nu mai luam masini 2007+ ?

sa speram ca si cei de la VW sau Audi vor introduce sistemul si atunci nu va afecta pretul de vanzare a scond handului si va fi o chestiune standard pentru masinile noi...

din cate am vazut Toyota pe Auris a pus buton start/stop ... eu il consider primnul pas spre acelasi upgrade ... in ceea ce priveste Renault sunt convins ca in scurt timp vor fi toate dotate cu acest sistem ...

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca va scadea fiabilitatea masinii ... pana la urma cu acelasi sistem sunt echipate din septembrie si seria 3 ... seria 3 fiind cel mai vandut model de BMW. credeti ca ar fi facut asta daca nu s-ar fi gandit de 1000 de ori la consecinte... ramane de vazut ...

 

si eu sunt de aceeasi parere.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca va scadea fiabilitatea masinii ... pana la urma cu acelasi sistem sunt echipate din septembrie si seria 3 ... seria 3 fiind cel mai vandut model de BMW. credeti ca ar fi facut asta daca nu s-ar fi gandit de 1000 de ori la consecinte... ramane de vazut ...

 

si eu sunt de aceeasi parere.

 

Fiabilitatea va scadea cu siguranta daca se va folosi acest sistem in mod constant si in orasele super-aglomerate ca Bucurestiul....Dar asta va afecta poate pe proprietarii care le achizitioneaza SH si mai putin pe cei 1st hand care le folosesc maxim 100.000km.

Insa BMW va lasa sa alegeti Filbilitate vs Consum !

 

PS: Deci daca o luati de noua si o folositi in garantie atunci mergeti fara grija... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.