Jump to content

Declaratie socanta a lui Varujan Vosganian!


Alexxx

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E politica, mah... Si asa mai au putin si ne dau afara... Ce sa se mai incurce de procese, hartii, etc.

 

O sa ne bage clauza pe justitie... Si au felicitat ... bulgarii pentru progresele facute. Bravo lor. Uite-i ca se descurca si fara taxa...

 

Incet incet iesim din carti. Si daca traiam in feudalism sau eram condusi de fanarioti reuseam sa facem macar o conducta majora sa treaca pe teritoriul nostru. Dar nu. Noua ne trebuie Basesti si Tariceni care se bat pe curul Noricai si conductele si toate chestiile avantajoase pt. Romania ne ocolesc de zici ca suntem raiosi. Poate chiar suntem, si nu stim.

 

Am mai zis, si o repet. Planetei asteia iar fi mai bine fara romani. Pacat de pamantul asta bun irosit pe noi.

viata n-ar mai fi fost la fel fara romani :blink:

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, algoritmul de calcul al asteptarii este influentat de...? De ce nu, 1 februarie? Ca tot vorbim de sens, este normal sa platesc o taxa de inmatriculare mai mare pentru o masina noua? Daca da, atunci pot sa spun ca aveam ocazia , sa cumparam masini noi, la care sa platim o taxa mai mica pana la schimbarea acesteia. Un real favor...cu sens.
Link to comment
Share on other sites

o ordonanta de urgenta se aplica imediat de la publicarea ei in monitorul oficial, smecheria guvernului este ca nu prevad si normele de aplicare decat mai tarziu, cu asta mai castiga niste timp cu taxa actuala in care tot romanul care sta cu masina pe bara o sa aibe 2 variante, ori sa o inmatriculeze la valoarea actuala ori sa mai astepte 5-6 luni, ce crezi ca vor face majoritatea? Noi suntem fraieriti pana la 1 iulie pentru ca nu s-a cerut decat un act normativ care nu putea fi decat o OUG si nu o lege care se adopta in cadrul procesului legislativ.

Normal era ca OUG sa prevada si modalitatea de calcul a taxei respectiv noile valori iar peste un timp OUG sa fie ratificat de parlament printr- o lege de aprobare.

 

De aceea am facut afirmatia de mai sus dar repede se trezesc niste colegi de forum care desi nu sunt informati dau si ei cu presupusul ca de, asta-i forumu' .

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca oricine vrea ceva mai bun si mai nou decat ce are in prezent, deci un cetatean ce conduce o dacie 1310 poate sa isi cumpere ceva mult mai mai ecologic la acelasi pret din UE, astfel se innoieste cat de cat parcul auto si scad emisiile de gaze . Mai bine vad pe strada un kadett din UE decat o dacie din Ro. Rablele de pe drumurile noastre au majoritatea nr. de RO.

Am prieteni care aduc masini de 7-800 eur si le vand pentru piese si nu se compara din punct de vedere tehnic cu nici-o masina de 2-3000 euro de la noi.

Deci singura explicatie a impunerii taxei este restrictia importului de auto

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.