Jump to content

a inceput bataia...


X X L

Recommended Posts

a inceput bataia, dupa cum spuneam!

de la o vreme incoace, am inceput sa aud boncanituri in zona articulara a rotilor, ca si cum s-ar fi "dus" o bucsa sau o bieleta ceva... mi se intampla doar cand trec peste obstacole de mici dimenziuni (gen linii de tramvai sau capace de canal) si mai ales cand plec cu masina si e f.f. ger.

dupa aia parca zgomotele se mai diminueaza, sau oare m-am obisnuit eu cu ele?!

nu am ajuns inca la mecanic, dar ma bate acest gand...

as vrea sa stiu ce-ar putea fi, sa imi fac o mica "schema financiara", pt ca in service cand mi se spune "schimba!", am schimbat...

ps: nu am probleme in directie sau altceva !

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

la mine verdictul era caseta directie....la AB, pe aceleasi simptome ....la toti ceilalti, bucsile, fara brate. le-am schimbat si de un an de zile nu se mai aude niciun zgomot...pot fi si altele, cum a zis POIUYT, dar pana nu mergi la consult, nu te increde in ce scriem noi aici... :blink:
Link to comment
Share on other sites

la mine verdictul era caseta directie....la AB, pe aceleasi simptome ....la toti ceilalti, bucsile, fara brate. le-am schimbat si de un an de zile nu se mai aude niciun zgomot...pot fi si altele, cum a zis POIUYT, dar pana nu mergi la consult, nu te increde in ce scriem noi aici... :blink:

ok... e clar, m-ati incurajat destul !!! :)

o sa merg la service, ca alta solutie oricum nu vad! sper sa fie orice, mai putin caseta de directie...

10x 4 all !

Link to comment
Share on other sites

se pot schimba doar bucsile

daca auzi doar la denivelari marunte sigur sunt pivotii iar la e46 exista 3 pivoti pe brat si se schimba cu tot cu brat..cost per brat in jur de 170 euro

Daca se aude doar la denivelari mici sigur NU sunt pivotii. Sunt posesorul unui E 46 care avea aceleasi probleme (troncanit la rizuri fine de pe drum, linii de tramvai, pietris, etc) si au fost doar cele 2 bucsi de la bascula (acelea mari). PRIMUL lucru schimba-le pe acelea (sunt foarte ieftine, 2 mil ambele) si sunt 90% sanse sa nu mai faca. Daca tot face investigheaza mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Daca se aude doar la denivelari mici sigur NU sunt pivotii. Sunt posesorul unui E 46 care avea aceleasi probleme (troncanit la rizuri fine de pe drum, linii de tramvai, pietris, etc) si au fost doar cele 2 bucsi de la bascula (acelea mari). PRIMUL lucru schimba-le pe acelea (sunt foarte ieftine, 2 mil ambele) si sunt 90% sanse sa nu mai faca. Daca tot face investigheaza mai departe.

 

 

Ai dreptate marea majoritate a problemei sunt bucsile de la bascula dar daca tot o sa se auda sunt pivotii,daca tot o sa se auda bielete antiruliu ,flanse amortizor....

oricum incearca daca vrei pe cont propriu doar cu bucsile, caci la drumurile noastre mai mult de 30-40 de mii nu tin nici originale

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema, se auzea doar la denivelari mici, troncanit la gropi mici de pe drum, linii de tramvai, drum de pietris, etc si au fost doar cele 2 bucsi de la bascula. (asta la viteze relativ mici).

exact... asa se intampla si la mine. o sa merg saptamana asta la service sa vad care-i treaba, mai ales ca cel putin teoretic mecanicul mi-a exclus din defecte caseta de directie, cel putin dupa simptomele descrise de mine si la testele de joc facute de el...ok.

o sa va mai tin la curent cu ce s-a constatat fizic pe masina.

10x 4all

Link to comment
Share on other sites

se pot schimba doar bucsile

daca auzi doar la denivelari marunte sigur sunt pivotii iar la e46 exista 3 pivoti pe brat si se schimba cu tot cu brat..cost per brat in jur de 170 euro

Daca se aude doar la denivelari mici sigur NU sunt pivotii. Sunt posesorul unui E 46 .....

 

domnu' Alexxx esti evaziv...

De ce esti tu asa sigur ca problema aia nu se manifesta decat in modul in care s-a manifestat la tine, la denivelari mici de cele mai multe ori sunt pivotii de pe brate. e necesar sa contrazici tu vehement o persoana ? suferi asa tare de perfectiune si tot ce faci tu e bine si perfect ?

 

Si eu am avut articulatie care troncanea pe e36... si bratele sunt la fel ..doar ca la e36 se puteau schimba pivotii. Bucsa cand bate se aud bocaneli mai pronuntate ...ca si cum un ansamblu mai mare joaca.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea celor care au E46 pot confirma (unii au si facut-o) ca acest simptom la E46 este de la bucsa bascula. Ce ai avut tu (E36) era o epava. Totul era stricat, batea si troncanea (n-ai avut noroc de o masina buna). Nu mai compara cu E46 ca aici simptomele sunt diferite. Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Ce ai avut tu (E36) era o epava.

Nu prea stii sa vorbesti... civilizat ...trebuie tu sa jicnesti sa ataci ..sa zgarmi

mecanic si tehnic suspensia are acelasi principiu. 3 pivoti introdusi prin presiune in bratul de aluminiu (la e46) si din otel (la e36)..

Nu este aici vorba cat de epava e o masina sau alta... Am adus iar aminte de e36 pentru ca acolo troncaneau pivotii si am avut posibilitatea sa ii inlocuiesc.

bafta .. .nu mai comentez unde postezi tu ca esti de-a dreptul lipsit de diplomatie si orice fel de educatie etica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.