Jump to content

zgomot in viraj


Recommended Posts

Salutare, sunt un proaspat posesor de bmw si la nici 2 saptamani de la achizitie ma confrunt deja cu o problema :blink: . Mai precis, daca fac un drum mai lung, peste 60 km, incepe sa se auda un zgomot infundat din spate (pare a fi de la diferential :) ) ceva ca si cum ar roade o bucata de cauciuc, mentionez ca asta se aude doar in viraje si la viteza mica 0-20 km/h, se aude mai tare cand fac manevre de parcare in momentul in care rotile sunt virate si merg incet iar la viteza mai mare 40 in sus nu mai aud nimic deci tind sa cred ca sunetul nu depinde de viteza e constant. Nu stiu de la ce ar putea fii zgomotul asta dar e destul de suparator si nici nu cunosc prea bine mecanica acestor masini asa ca sunt destul de speriat de sursa acelui zgomot. Mentionez ca atunci cand nu fac un drum lung inainte nu se aude nimic orice as face, e un zgomot care apare dupa ce merg mai mult. Oare ar putea fi de la uleiul de la diferential care se incalzeste si poate isi pierde proprietatile? oricum o sa incerc sa il schimb zilele astea. Daca cineva sa mai confruntat cu ceva asemanator il rog sa ma ajute ca sincer sunt la pamant ca nu ma pot bucura de masina acum la inceput si sunt dezamagit :) rog pe oricine m-ar putea ajuta cu un sfat sa o faca, ca pana nu o rezolv nu am liniste :). Mentionez ca este vorba de un E36 M50
Link to comment
Share on other sites

si cum pot sa imi dau seama ce fel de diferential e? ca sa stiu ce ulei sa ii pun, ce ulei trebuie deobicei la diferential ca nu am nici cea mai vaga idee. Totusi nu cred ca ar fi articulatia spate pentru ca zgomotul se aude clar in timp ce se invarte roata si in functie de viteza acesteia dar mai pronuntat atunci cand aproape opresc, mentionez ca nu am nici un joc pe spate, pivotii si bucsele au fost schimbate recent.
Link to comment
Share on other sites

Cu placutele de frana cum stai? Vad ca zici motor M50. Daca e 2,5i, eu astazi am facut schimbul la diferential cu ulei Castrol 75w90 si a intrat fix 1,5 litri.

 

Ieri am facut vreo 300km si la un moment dat cand viram stanga se auzea un huruit. Am crezut si eu ca e diferentialul, dar nu e asa. Suspensia spate, bucsaraia spate, am verificat tot in seara asta. Si inclusiv tampoanele la esapament. Nu am gasit nereguli. Maine intru la rulmenti fata si servodirectie.

Daca gasesti cauza, zi-mi si mie, iar daca stie cineva sa spuna acum unde sa ma uit.

Link to comment
Share on other sites

si cum pot sa imi dau seama ce fel de diferential e? ca sa stiu ce ulei sa ii pun, ce ulei trebuie deobicei la diferential ca nu am nici cea mai vaga idee. Totusi nu cred ca ar fi articulatia spate pentru ca zgomotul se aude clar in timp ce se invarte roata si in functie de viteza acesteia dar mai pronuntat atunci cand aproape opresc, mentionez ca nu am nici un joc pe spate, pivotii si bucsele au fost schimbate recent.

Ia codul de pe diferential si cauta-l pe net.

Cauze posibile mai pot fi: intre protectia de la discul de frana (e o tabla) a intrat vreo piatra si sta lipita de disc sau rulmentii.

Link to comment
Share on other sites

Problema la mine sta astfel:

Placutele sunt uzate 50% si au ajuns la senzor dar sunetul nu parea de la ele mai ales ca daca e de la ele se mai schimba in functie de cat de tare apesi pedala pe cand la mine era constant fara sa franez, pe liber, ar fi posibil sa fie vre-un rulment si eu am patit cv similar cu cealalta masina, se auzea numai in viraj prima oara dar la viteza iar in scurt timp a inceput sa se auda permanent si la mers drept la orice viteza si l-am schimbat, oricum daca se aude la viteza si in viraj si esti sigur ca nu e diferentialul, atunci pare primul simptom al unui rulment dus, dupa aceea incepe sa faca tot mai urat.

 

Problema am rezolvat-o partial schimband uleiul cu castrol 80w 90 pentru diferential (asa a gasit tipul de la piese auto intr-o carte cu date pentru masini) motorul e de 2.0 vanos 150 cp, ce pot sa spun e ca acuma sa atenuat imens acel zgomot, pe care nu prea am reusit sa il mai aud clar chiar dupa un drum lung, acum se aude dar foarte foarte incet si dupa multi km facuti (cam 100). Am observat ca aveam lipsa cam 400 ml pentru ca am scos doar 1l de ulei din el fata de 1.4l cat a intrat, cred ca de la lipsa de ulei facea asa ca daca nu era diferentialul nu simteam nici o atenuare dupa schimbul de ulei. Zgomotul tot nu a disparut complet desi acuma e insesizabil, 10% din zgomotul dinainte de schimbul uleiului, oricum o problema tot este caci nu are voie sa se auda dar nu imi dau seama ce, sper sa nu trebuiasca sa il schimb mai incolo :) ,si tot incerc sa inteleg ce anume din diferential face zgomotul ala :blink:

 

Cu placutele de frana cum stai? Vad ca zici motor M50. Daca e 2,5i, eu astazi am facut schimbul la diferential cu ulei Castrol 75w90 si a intrat fix 1,5 litri.

 

Ieri am facut vreo 300km si la un moment dat cand viram stanga se auzea un huruit. Am crezut si eu ca e diferentialul, dar nu e asa. Suspensia spate, bucsaraia spate, am verificat tot in seara asta. Si inclusiv tampoanele la esapament. Nu am gasit nereguli. Maine intru la rulmenti fata si servodirectie.

Daca gasesti cauza, zi-mi si mie, iar daca stie cineva sa spuna acum unde sa ma uit.

Link to comment
Share on other sites

Zgomot din diferential pot face doua ansamble de angrenaje: Pinion atac si coroana, sau pinioanele care actioneaza planetarele. In ambele cazuri zgomotul se manifesta indiferent daca executi un viraj sau nu.

 

Inca nu am reusit sa verific si puntea fata. Cand aflu ceva te anunt. Inca ceva: Daca in momentul in care faci schimbul de ulei in diferential, constati pilitura de fier pe surubul magnetic de la golire, atunci ai pb. cu diferentialul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.