Jump to content

achizitionare m3(e46)


DGS

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Imi place ca toti va pricepeti... :wacko:E plina Germania de masina ? Da pe mobile search pentru M3 coupe din 2004-2005(nu vreau mai jos de 2004) cu manuala si ai sa vezi cate gasesti. Dupa aia vezi cate sunt la dealer BMW pentru ca astea imi inspira mai multa incredere si ai sa te lamuresti.
Link to comment
Share on other sites

cred ca erau "säracii de valcea", nu exista dealer care sa se respecte din Germania care sa "nu vorbeasca la telefon pentru ca nu stie bine engleza", sa fim seriosi... foamea te face sa inventezi povesti frumoase.

Ai fi mirat cati dealeri nemti chiar si Bmw dealeri si nimeni nu vorbeste engleza.

Eu am avut probleme de comunicare cu dealeri Bmw din Germania si Austria.

Nu peste tot e la fel sunt unii care au persoane care vorbesc si altii care nuau pe nimeni.

Eu cand am cumprat masina am trimis avans dar numai dupa am facut verificari despre dealer locatie si dace e real.

Asa mi-am cumparat si eu M3-ul tot din De si tot de pe mobile

Link to comment
Share on other sites

Ady3 :blink: Depinde de unde cumperi masina. Daca sunt parcuri de alea cu masini pt est europeni(adica 320d cu 150-200000km) acolo ai sanse mari sa gasesti unul care vorbeste romana. Tot asa am dat peste dealeri unde aveai probleme reale de comunicare.
Link to comment
Share on other sites

eu am gasit si nemti care nimereau destule cuvinte in romana, sa nu vorbim de engleza pe care o vorbeau perfect.

bine ca nu ai apucat sa trimiti nici un ban. mai bine mergi in germania si stai pana gasesti ceva misto, iesi mai ieftin decat sa iei vreo teapa de la olteni.

Link to comment
Share on other sites

Confirmarea la rezervare.. cu stampila are valoare contractuala... asta am aflat de la dealer din DE.... daca e neamt si a rezervat masina.. ala nu o da la altu.. puteti incerca la dealer neamt ... sa il convingeti sa va dea o masina rezervata sa vedeti ca ii puteti da extra si tot nu va da masina..

 

Masina a fost vanduta.. si eu am rezervat masina.. si intamplator in weekendu dinnainte..."neamtu a mers la picnic cu masina.. si s-a stricat cutia de viteze.. si acuma e defecta din pacate in weekend a dus-o la reprezentanta sa ii schimbe cutia si nu se poate vedea".. etc..etc..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Ba, fratilor ce intelegeti voi prin rezervare? 2zile, 3zile , o saptamana, o luna , doua luni. :blink: Pentru ca pentru doua luni nu ti-o pastreaza nici dracu pe gratis , numai asa pe o semnatura.

Imi dau seama ca fiecare intelege ce vrea.

Edited by DGS
Link to comment
Share on other sites

Ba, fratilor ce intelegeti voi prin rezervare? 2zile, 3zile , o saptamana, o luna , doua luni. :blink: Pentru ca pentru doua luni nu ti-o pastreaza nici dracu pe gratis , numai asa pe o semnatura.

Imi dau seama ca fiecare intelege ce vrea.

 

 

mie mi-a rezervat masina 2sapt..mi-a trimis contract pe fax, l-am semnat, i l-am trimis innapoi si cu asta basta

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca sunt modele de m3(e46) cu euro4 pentru ca am gasit modele de la mijlocul lui 2005 cu euro3, iar la 01.01.2005 s-a bagat euro4. Au avut cumva stocuri de motoare ca nu inteleg.

 

salutari la toata lumea.

 

as vrea sa stiu daca un m3 e46 din 2005 are euro4 sau nu, deoarece am unul din iunie 2005 si

as vrea sa-l inmatriculez in romania avind in vedere schimbarea taxei de prima inmatriculare care ajunge

la aproximativ 2100 euro dupa noua formula de calcul in cazul ca e euro4.

 

am cautat pe internet dar nu am gasit nimic concret in functie de anul de inmatriculare.

singurul lucru e ca normele euro4 au fost impuse constructorilor auto pentru toate modelele noi incepind din 2005.

cum m3 e46 nu e un model iesit in 2005(chiar daca e fabricat in 2005) e posibil sa nu fie euro4.

 

merci ptr raspunsurile voastre

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie totusi euro 3... :)

 

merci

 

in caz ca e euro3 atunci totul se schimba

 

taxa ajunge la 6100 euro :blink: cam greu de inmatriculat la pretul asta.

 

nu e nimeni pe forum care a platit deja taxa de inmatriculare ptr un m3 e46 ?

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca sunt modele de m3(e46) cu euro4 pentru ca am gasit modele de la mijlocul lui 2005 cu euro3, iar la 01.01.2005 s-a bagat euro4. Au avut cumva stocuri de motoare ca nu inteleg.

 

salutari la toata lumea.

 

as vrea sa stiu daca un m3 e46 din 2005 are euro4 sau nu, deoarece am unul din iunie 2005 si

as vrea sa-l inmatriculez in romania avind in vedere schimbarea taxei de prima inmatriculare care ajunge

la aproximativ 2100 euro dupa noua formula de calcul in cazul ca e euro4.

 

am cautat pe internet dar nu am gasit nimic concret in functie de anul de inmatriculare.

singurul lucru e ca normele euro4 au fost impuse constructorilor auto pentru toate modelele noi incepind din 2005.

cum m3 e46 nu e un model iesit in 2005(chiar daca e fabricat in 2005) e posibil sa nu fie euro4.

 

merci ptr raspunsurile voastre

Daca prin "am" se intelege "am gasit si vreau sa cumpar", ii poti cere o copie a brief-ul vanzatorului si sa vezi exact daca e E4.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca sunt modele de m3(e46) cu euro4 pentru ca am gasit modele de la mijlocul lui 2005 cu euro3, iar la 01.01.2005 s-a bagat euro4. Au avut cumva stocuri de motoare ca nu inteleg.

 

salutari la toata lumea.

 

as vrea sa stiu daca un m3 e46 din 2005 are euro4 sau nu, deoarece am unul din iunie 2005 si

as vrea sa-l inmatriculez in romania avind in vedere schimbarea taxei de prima inmatriculare care ajunge

la aproximativ 2100 euro dupa noua formula de calcul in cazul ca e euro4.

 

am cautat pe internet dar nu am gasit nimic concret in functie de anul de inmatriculare.

singurul lucru e ca normele euro4 au fost impuse constructorilor auto pentru toate modelele noi incepind din 2005.

cum m3 e46 nu e un model iesit in 2005(chiar daca e fabricat in 2005) e posibil sa nu fie euro4.

 

merci ptr raspunsurile voastre

Nu cred ca e chiar asa. De exemplu celebrul 1.9tdi-131cp(euro3) pe vw passat a fost schimbat la sfarsitul lui 2004 cu 2.0tdi-136cp (euro4) tocmai din motive de poluare chiar daca n-a mai durat mult si a aparut modelul asta nou.

Cel mai simplu e sa mergi la RAR si-ti vor spune in ce categorie de poluare incadreaza masina.

Edited by DGS
Link to comment
Share on other sites

Daca prin "am" se intelege "am gasit si vreau sa cumpar", ii poti cere o copie a brief-ul vanzatorului si sa vezi exact daca e E4.

 

 

masina e deja cumparata, o am de aproape un an dar nu e inmatriculata in romania

avind in vedere schimbarea taxei de anul acesta in cazul in care m3 are euro4 ar fi mult mai usor de inmatriculat

 

am o hirtie cu datele technice de la masina dar nu vad nicaieri scris norma de poluare, in afara de

procentul de emitere CO2 care e de 323grame/km altceva nu am gasit.

am vazut pe unele anunturi aici http://www.autovit.ro/vs2cautaauto.php?sub...+++Cauta+%21+++ ca vinzatorii anunta m3 e46 cu norma euro3 iar m3 e92 cu norma euro4 :blink:

 

o alta intrebare ptr cei care au deja m3 e46 inmatriculate in romania, care e pretul ptr o asigurare anuala completa?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.