Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ma ajutati si pe mine cu un pret aproximativ la casco ?

an: 07/2000 motor: 2.0d , geamuri electrice fata, oglinzi electrice heliomate incalzite, xenon, bara fata/spate m-tech 2 oem, volan //m comenzi + tempomat, climatronic (stopuri led si restu pot sa le pun? )

de preferat omniasig pt. ca am inteles ca aia lucreaza cel mai bine cu banatcar

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

ma ajutati si pe mine cu un pret aproximativ la casco ?

an: 07/2000 motor: 2.0d , geamuri electrice fata, oglinzi electrice heliomate incalzite, xenon, bara fata/spate m-tech 2 oem, volan //m comenzi + tempomat, climatronic (stopuri led si restu pot sa le pun? )

de preferat omniasig pt. ca am inteles ca aia lucreaza cel mai bine cu banatcar

multumesc!

 

http://www.omniasig.ro/new/calculator_casco.php

Link to comment
Share on other sites

ma ajutati si pe mine cu un pret aproximativ la casco ?

an: 07/2000 motor: 2.0d , geamuri electrice fata, oglinzi electrice heliomate incalzite, xenon, bara fata/spate m-tech 2 oem, volan //m comenzi + tempomat, climatronic (stopuri led si restu pot sa le pun? )

de preferat omniasig pt. ca am inteles ca aia lucreaza cel mai bine cu banatcar

multumesc!

 

http://www.omniasig.ro/new/calculator_casco.php

 

nu cred ca e bine sa te iei dupa ce scrie pe calculatorul asta, spun asta pentru ca lucrez la Omniasig si acum au bagat o regula pt audi si bmw ca toate ofertele sa se faca cu acordul centralei.

daca esti interesat de o oferta Omniasig poti sa imi trimiti o copie a talonului si iti dau o oferta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu am casco. masina e e39 din 1996 si nu se facea casco la masini peste 12 ani. anul acesta am primit o oferta de la BT asigurari la un pret foarte mare pe luna 95 euro. daca n-as avea rata pe masina poate m-as mai gandi. asa nici nu ma gandesc la 95 euro / luna. deci deocamdata" conduc prudent sa n-am nevoie de casco" <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
imi expira casco la maine luna asta....unde imi recomandati sa-mi fac ? si consider ca este strict necesar sa ai

 

masina e92 320d 210 cai <_<

 

 

PS: mai exista asiguratori care nu au fransiza ?

eu am la Unita (mai nou UNIQA). ÂŞi mie ĂŽmi expirĂŁ poliĂža ĂŽn august Âşi l-am ĂŽntrebat pe bĂŁiatul cĂŁruia ĂŽi dau banii dacĂŁ se poate reĂŽnnoi poliĂža tot fĂŁrĂŁ franÂşizĂŁ Âşi a zis cĂŁ de la 1 iulie primesc noile condiĂžii ale poliĂželor UNIQA.

eu am fost foarte mulÞumit, am avut o daunã când am lovit un câine, mi-au schimbat farul cã se spãrsese ºi lipit suportul unui senzor PDC.

am semnat Âşi am plecat, a rĂŁmas sĂŁ plĂŁteascĂŁ UNITA factura.

Link to comment
Share on other sites

mare problema nu ar fii 100-150 euro per eveniment...dar am avut o patanie nasoala cu asirom....aveau datorii catre bavaria constanta si m-am trezit cu masina blocata.....scandal telefoane....nervi...si am zis ca ii dau dracu.....PATETICI.... la 2150 de euro cat aveam prima....mi-au cerut 30 de hartii pentru o janta bulita si o geometrie care au fost in total aprox 1800 ron <_<

 

 

vroiam sa ma orientez catre tiriac..sau generalli....

 

inca nu stiu...ma mai gandesc

 

cu stima

Link to comment
Share on other sites

imi expira casco la maine luna asta....unde imi recomandati sa-mi fac ? si consider ca este strict necesar sa ai

 

masina e92 320d 210 cai :)

 

 

PS: mai exista asiguratori care nu au fransiza ?

 

 

fane,

In momentul de fata, BCR asigurari nu au fransiza....parca <_< ....sau au de vreo suta de euro .....de abia la a doua dauna.....si omniasigul era ok......acu au facut ceva modificari.....probabil vor avea si ei fransize mai mari .

Generali asigurari sunt cel mai ieftini.....diferente mari de tot......de 500-700 de euro pe an fata de altii, dar au fransiza de 300 euro.....e bine la ei daca iti faci casco pentru belele mari.......daca ai de gand sa faci toate chestiile minore pe casco (jante fisurate, parbize punctate, zgarieturi mici).....tre sa iti cauti un asigurator fara fransiza....sau foarte mica.....chiar daca platesti mai mult pe an ....o sa recuperezi :blink::):blink::)

 

Eu zic ca cel mai important prima oara este sa vezi unde vrei sa iti faci masina......in caz de dauna, Doamne fereste.

De ce zic lucru asta? Fiecare service in parte....autorizat sau nu....are contracte cu anumiti asiguratori. Contract insemnand ca tu ai o dauna, duci masina in service si cand ii gata o iei si pleci. Pe baza contractelor se fac toate platile si tu nu ai nici o treaba. In caz ca acel service nu are contract cu asiguratorul tau....poti intampina o gramada de probleme....service-ul nu iti da masina pana nu plateste asiguratorul....care poate dura mult......si daca iti da masina, te pune sa semnezi o chestie in care daca asiguratorul nu plateste, vei plati tu..... si nu e placut(instiintari de plata pe numele tau, tribunale)...pentru ca acel service vrea sa isi ia banii de undeva, si daca asiguratorul nu plateste, isi va lua banii de la beneficiarul lucrarii :bashwall:.......e posibil sa fie totul ok si cu alti siguratori....dar nu cred a merita sa iti asumi acest risc.

 

Asa ca, trebuie prima oara sa te decizi unde vrei sa iti faci masina in caz de dauna, sa vorbesti cu ei daca au contracte cu asigurari, si sa iti alegi una din societatile respective.

Parerea mea :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Eu am la BCR. Am un prieten broker si el mi-a recomandat. La BCR am primit cea mai mare suma asigurata, prima acceptabila, am facut si RCA la ei asa ca am acoperire CASCO full si in statele UE, asigurare separata la jante + gume... Si, cel mai important, BCR face plata repede si nu au ispectori care iti trec doar jumatate din dauna. <_<

Nu am avut niciun eveniment pana acuma pe casco, sper sa nici nu am...

 

L.E. fara fransiza. fara clauza de reintregire.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Da Rares, BCR-ul sunt foarte buni.

Insa sa ai mare grija la fransizele astea.....am inteles ca de luna asta, sau in viitorul apropiat, toti asiguratorii isi vor baga fransize...se va face o baza comuna de clienti ca sa nu putem sa scimbam asiguratorul dupa ce avem mai multe daune.....sau daca il vom schimba acel asigurator va avea acces la baza de date comuna si va stii cate daune am avut....si vom avea o cota pe masura <_< .........si pe noi ca si clienti nu ne vor anunta....

Este o hotarare de comun acord a tuturor companiilor de asigurari. Si sincer, eu personal ii inteleg....In Romania, majoritatea asiguratorilor sunt pe minus....sau putin profit. Si cu totii stim de ce :)

Eu personal, verific aproape lunar asiguratorul sa vad daca s-au modificat cotele si fransizele....si cat de mari sunt.

Sfatul meu pentru toti este sa le verificati si voi....pana se finalizeaza toata treaba....

Nu de alta, dar eu nu as vrea sa ma trezesc ca imi deschid un dosar pentru o chestie minora....si ma trezesc ca tre sa platesc 300 euro

Link to comment
Share on other sites

pai iti pot modifica pe parcurs datele contractului?

 

dap....suntem in Romania <_<.....noi am semnat o polita..... este atat de usor sa se faca o anexa.

Din surse verbale sigure am chestiile ce le-am zis mai sus....si este la nivel national treaba....e suficient sa se dea o ordonanta...cum ca fiecare asigurator are fransiza de 300 euro.....la orice eveniment.......si eu te asigur ca nici o companie nu va pune repede mana pe telefon sa ne sune pe noi clientii :)......scuza va exista: ne pare rau, nu noi am decis asta !

si cum in Romania e posibil sa faci multe daune pe asigurarile casco.....si cu totii stiti la ce ma refer....tot asa e posibil sa ne-o traga si ei.

trebuie doar sa fim putin vigilenti si sa il mai sunam pe asiguratorul nostru sa il mai intrebam.

Sa dea Dumnezeu sa nu se intample, dar cu totii stim ca sa cam exagerat cu asigurarile casco.....si odata...se va termina treba.

Link to comment
Share on other sites

normal ca au.

@Rares_CJ spuneai ca nu se poate modifica un contract....ba se poate foarte simplu...si iti dau exemplu.

 

Asa cum este cu actuala criza....in care bancile cu capital strain s-au adunat si au spus ca daca nu se da drumu la credite si la cash isi retrag capitalul......si ai vazut ca deja merge treaba :):):bashwall:

 

Asa va fi si la asiguratori. Se intalnesc 20 de asiguratori, din care multi sunt pe minus (cu totii stim de ce......eu am un prieten f. bun care anul trecut a platit casco 2200 euro si tot anul trecut si-a schimbat pe casco toate rotile si cauciucurile, si-a vopsit integral masina, parbrizul si xenoanele le-a schimbat.....calculul e simplu <_<) si se decid....daca de maine nu se baga fransiza , ne retragem capitalul. Si degeaba sunt 5 asiguratori contra....pentru ca se da o ordonanta.....si.....soarta

 

eu zic doar sa fim atenti cu totii la fransize si la modificari ....atata tot

Link to comment
Share on other sites

De cand lucrez in asigurari ( Omniasig ) inca nu am vazut sa se schimbe ceva in contractul in curs (din ce stiu ar fi ilegal)

La Omniasig a aparut fransiza de 100 euro/eveniment din iunie anul trecut, nu s-a introdus la nici un contract in curs dar la toate contractele care au fost incheiate dupa 1 a lunii sau polite reinnoite au avut introdusa si fransiza

De la 1 iulie la Omniasig o sa se introduca fransiza si pe dauna totala in jur de 10% si se va reveni la reinntregirea sumei asigurate. Acest lucru se va aplica doar la contractele noi incheiate sau reinnoite.

Acum eu am vorbit de ce se intampla la noi lucru de care sunt sigur

 

Mai pot sa spun ca la BCR trebuie sa fi precaut deoarece am auzit fff multe lucruri naspa de daune.

 

Generali sunt super OK doar ca daca ai pana in 30 de ani si ai BMW au tarife si fransize de speriat.

 

Allianz iar sunt ok dar nu pot sa spun multe despre ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nu am si nici nu mi-as face, indiferent de masina.

 

Pt Casco practic faci pariu cu firma de asigurare ca o sa ai un accident. Pariezi impotriva ta. Iar acum cand ai si fransiza stau si ma gandesc daca nu cumva iesi mai ieftin sa pui banii aia deoparte intr-un cont in banca in caz de nevoie. Chiar si la cei cu M-uri si X-uri care au piesele super scumpe.

 

Eu nu planuiesc sa fac accident din vina mea, iar daca e din vina mea... imi asum raspunderea si platesc, nu astept sa plateasca altcineva pt greselile mele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.