Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu stiu cum naiba ati facut voi polita casco la E60 pentru sume de ~1000 de euro.

 

Eu cand am facut(cred ca acum 7-8 luni) am gasit la 1850(credit europe asigurari) si era cel mai ieftin de pe piata.

 

Toti vroiam peste 2000 de euro pe an.(omniasig, generali si restu)

 

Fffffff dubios.

 

PS: eu am asigurare de furt(afara si in tara) , vandalism, accidente..si etc

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum naiba ati facut voi polita casco la E60 pentru sume de ~1000 de euro.

 

Eu cand am facut(cred ca acum 7-8 luni) am gasit la 1850(credit europe asigurari) si era cel mai ieftin de pe piata.

 

Toti vroiam peste 2000 de euro pe an.(omniasig, generali si restu)

 

Fffffff dubios.

 

PS: eu am asigurare de furt(afara si in tara) , vandalism, accidente..si etc

eu am la bcr......la astra imi iesea 1600e

acum, cei de la astra au o oferta.....suma asigurata la masina mea ar fi 15.000e (e60, 2004) si prima de asigurare, fara fransiza, 9803, platita in 4 rate, avarii, furt, vandalism

Link to comment
Share on other sites

Ca sa raspund direct la intrebare, DA! A avea casco!

Uitati-va in ultima saptamana ce s-a postat pe forum: un X3 furat si 2 tentative de furt, la un e36 si e39 (daca bine imi aduc aminte).

Deci 3 tentative de furt de masini (una reusita), ca sa nu mai punem bari fata/spate, senzori parcare cu sau fara bandouri, oglinzi, etc...

Chiar si pt tentativa de furt merita sa ai casco, daca te gandesti ca iti distruge usa, cum a patit colegul cu e39, sau iti sparge vreau geam, iti distruge contactul, etc...

Eu zic ca da, merita casco. Mie la e39 mi-a expirat si nu l-am prelungit, deoarece vreau sa o vand. Dar am preferat sa platesc Casco timp de un an, chiar daca nu am avut nicio dauna si l-am platit degeaba.

Si, de cand a expirat, in fiecare noapte activez imobilizatorul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Probabil cã pe vremea când erau ºi ei precum România, se Întâmpla la fel. Acolo Însã a Început sã funcÞioneze ceva ce la noi NU existã, jusÞiÞia. PuÞini ar risca un proces pe tema asta. Ar fi ºi o loviturã de imagine ºi despãgubirile serioase.

 

Aici vezi ºi tu la TV cum e justiÞia. 20% dintre cei mai de seamã magistraÞi ai Þãrii vor sã se pensioneze rapid, din diferite motive, dar mai cu seamã sã prindã pensiile pe care ºi le-au dat indirect singuri. Integritate moralã? Ce-i aia nene???

Link to comment
Share on other sites

Cu casco pt mine e foarte simplu. Depinde de masina.

Daca masina e nou si costa peste 12000 de euro obligatoriu trebe facut casco. Si daca e second dar dai peste 12000-15000 iar trebe casco.

Daca e second si dai pe ea sub 12000 eu zic ca nu se merita casco. Mai ales daca masina are peste 5 ani. Sincer nici la dacie noua sau ceva sub 10000 noua nu cred ca se merita casco.

Specific ca asta e doar parerea mea nu vreau sa intru in polemica cu nimeni. Nu conteaza ce se intampla in alte tari sau cum sunt romanii.

Daca ar fi dupa romanul obisnuit (eventual plecat la munca in Italia sau Spania) atunci ar lua o masina de 100.000 de euro si tot nu ar face casco.

Sau mai e si tipul celalalt de roman care face asigurare si la chiloti ca de daca are bani garla cica "asa se face in tari civilizate nu ca la noi".

Asta e fiecare face ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Daca plateam casco de 10 ani pana acum achitam contravaloarea altei masini.. poate chiar doua... ca am 3 masini..

E bun si casco pentru incepatori sau pentru cei care sunt cazuti din pom , singurul motiv pentru care mi-as face un casco ar fi pentru vandalism si pentru furt dar nu se merita la preturile ce le practica.

Nu prea accept sa fiu furat si sa si semnez pentru asta :)

 

Only my opinion don`t flame :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu o nelamurire despre casco.

Pe factura Casco si pe cea de leasing imi este trecut bmw 525d in loc de 520d. Se poate sa-mi fi calculat gresit casco-ul sau este doar de ortografie ?

Nu poate sa-mi raspunda nimeni ? :twoup:

 

 

ar trebui sa vorbesti cu compania de asigurari sa iti treaca modelul pe care il ai, sunt alte tarife si s-ar putea sa ai probleme la despagubire

Edited by zender
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Daca poate sa-mi spuna cineva estimativ..cat costa la masina mea: bara fata cu senzori de parcare, 2 faruri cu xenon, masca, capota , tregar si radiator?....

Iti poti gasii masina lovita in parcare cu paguba asta( am patit la alta masina mai ieftina) si nu ai cui sa-i multumesti! Cum am mai spus am 1200 euro /an de platit la casco si consider ca o paguba aparent minora se apropie de suma asta!

Nu consider ca, casco e pt incepatori sau cei cazuti din pom cum spunea cineva...pur si simplu asiguri un bun pe care il folosesti zilnik !

Nu sunt genul care sufla si in iaurt...rovinieta imi platesc rar...am primit si amenda......dar asta e alt subiect de care mi scarba!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.